بازدید اعضای شورای ولایتی بلخ کشور افغانستان از پارک علم و فناوری خراسان

اعضای شورای ولایتی بلخ افغانستان به همراه رئیس و نائب رئیس این شورا از پارک علم و فناوری خراسان و شرکت های مستقر بازدید کردند.
اعضای شورای ولایتی بلخ در جریان بازدید از شرکت کاوش صنعت طوس، با مراحل فنی تولید پمپ های فشار قوی نفت و گاز از محصولات دانش بنیان این شرکت آشنا شدند.
همچنین در بازدید از شرکت آهار، گزارشی از سیستم های کنترل نیروگاهی و صادرات این شرکت ارائه شد که از جمله آنها همکاری با نیروگاه هرات در بحث ارسال محصولات می باشد.
در پایان این بازدید، نشستی بین اعضای شورای ولایتی بلخ و مدیران پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد و در مورد زمینه های همکاری در انتقال فناوری، بحث و تبادل نظر شد.
خانم نعمتی، رئیس حوزه ریاست و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان در این نشست ضمن خوشامدگویی به هیات عالی رتبه افغانستان، از ظرفیت بالای این کشور و وجود جوانان تحصیل کرده در افغانستان سخن گفتند و بیان داشتند که اولین گام برای توسعه می تواند افتتاح مرکز رشد فناوری در بلخ باشد و از خروجی های این بازدید این که شرکت آهار می تواند برای به روز رسانی و راه اندازی نیروگاه های افغانستان اقدام کند.
آقای دکتر محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ در این نشست از تمام دست اندرکارانی که زمینه سفر ایشان به خراسان رضوی را فراهم آوردند، تشکر کردند و در ادامه افزودند که بازدید از پارک علم و فناوری خراسان و مشاهده پیشرفت های فناوری شما خیلی برای ما جالب توجه است و امیدواریم که شما درعرصه جهاد سازندگی افغانستان پشتیبان ما باشید چرا که کشور ما همواره و حتی در زمان تحریم ها در کنار کشور دوست و برادرمان بوده است.   
آقای دکتر افضل حدید اعلام کردند که برق ما در افغانستان معمولا وارداتی است و از کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان تامین می شود و ایران می‌تواند در زمینه تولید برق به ما کمک کند.
آقای دکتر عظیمی از اعضای شورای ولایتی بلخ هم از مشکلات افغانستان در نیروگاه های تولید برق سخن گفتند و اعلام کردند که ما در این زمینه نیاز به نیروی متخصص و ابزارهای نیروگاهی داریم و لازم است تا مدیران و مسئولان شما نیروگاه های ما را از نزدیک ببینند و ابزارهای لازم را از شرکت های دانش بنیان شما خریداری کنند.
آقای دکتر قنبری، معاون ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری هم در این بازدید بر کلید واژه "اقتصاد دانش بنیان" تاکید کردند و اعلام کردند که ما هم اکنون از شعار "ما می توانیم" عبور کرده ایم و شعار ما در حال حاضر "ما بهتر می توانیم" است. ایشان در ادامه افزودند که بعضی از شرکت های ما که اعضای آنها در دانشگاه های خودمان رشد کرده اند، در حال حاضر رقیب بسیاری از کمپانی های بزرگ دنیا هستند و این ثمره اعتماد به نسل جوان است و  با توجه به ظرفیت بالای جوانان در افغانستان، ما برای همکاری در تمام زمینه ها آمادگی داریم. در پایان این نشست، آقای مهندس امینی، معاون حمایت و پشتیبانی پارک هم بر ضرورت تاسیس پارک های علم و فناوری در افغانستان و آمادگی پارک علم و فناوری خراسان برای همکاری در این زمینه تاکید کردند. شایان ذکر است که شورای ولایتی بلخ، مسئولیت نظارت بر تمام حوزه های دولتی به جز قضائی را در ولایت بلخ افغانستان عهده دار می باشد.