مدير روابط عمومي و اموربين الملل پارك علم و فناوري خراسان ؛ تبديل علم به ثروت و بالابردن رفاه عمومي جامعه از رسالت هاي اصلي پارك هاي علم وفناوري كشور است

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل پارك علم و فناوري خراسان ، مريم نعمتي مدير روابط عمومي و اموربين الملل پارك علم و فناوري خراسان در جمع مديران شعب كميته امداد شهرستان هاي خراسان رضوي در سالن همايش پارك خراسان با اشاره به اينكه تبديل علم به ثروت و بالابردن رفاه عمومي جامعه از رسالت هاي اصلي پارك هاي علم وفناوري كشور است گفت : خوشبختانه كشور ايران در توليد علم در منطقه رتبه اول و در دنيا رتبه پانزدهم را در اختيار دارد ؛ اما يافته هاي علمي در حد پايان نامه هاي مقاطع تكميلي دانشگاه ها و تحقيقات پژوهشي مانده است و اكثرأ به فناوري و محصول تبديل نشده كه با فعاليت پارك ها و مراكز رشد كشور اميدواريم نرخ تبديل دانش به فناوري هم ارتقا پيدا كرده و به جايگاه واقعي خود از اين منظر دست پيدا كنيم.

وي افزود: پارك هاي علم و فناوري از ابتداي سال ١٣٨٠ در كشور فعاليت خود را شروع كردند و پارك خراسان نيز از سال ١٣٨١ شروع به فعاليت كرد و در حال حاضر جزء پارك هاي بسيار موفق كشور در حوزه هاي مختلف فني تخصصي ،فرهنگي،داروسازي،گياهان دارويي و همينطور كشاورزي وصنايع غذايي ميباشد.

نعمتي ادامه داد : از ابتداي تأسيس پارك خراسان تاكنون نزديك به ٧٠٠ شركت فناور و دانش بنيان در زمينه هاي تخصصي گوناگون مورد حمايت قرار گرفته اند و در حال حاضربيش از ٢٥٠ شركت فناور مستقر در پارك وجود دارند كه دستاوردهاي ارزشمندي را در صنايع مختلف بدست آورده اند .

مدير روابط عمومي و اموربين الملل پارك علم و فناوري خراسان اضافه كرد : مركز رُشد انرژي ، فناوري هاي فرهنگي و زيارتي ، جامع ، كشاورزي ، ict و همچنين مراكز رُشد فناوري در شهرستان هاي نيشابور ، تربت حيدريه و گناباد كه خود به نوعي يك پارك علم و فناوري كوچك در دل شهرستان هستند كه ميزبان محققاني هستند كه ايده و خلاقيت خود را با مشاوره اين مراكز رُشد تبديل به محصول كنند مي باشند .

در ادامه مهندس مظلوم زاده مدير امور مؤسسات پارك علم و فناوري خراسان با اشاره به نام گذاري شعار سال توسط رهبر انقلاب و همچنين پر رنگ بودن نقش اشتغال در همه دستگاه هاي اجرايي علي الخصوص افراد تحصيل كرده تحت پوشش كميته إمداد امام خميني خراسان رضوي إظهار داشت : بواسطه كار تحقيقاتي و خلق يك ايده و تبديل به نمونه محصول أوليه ، پارك خراسان نقش حمايت كننده اين افراد را بَر عهده دارد و تا رسيدن اين ايده به محصول ، به عنوان مشاور در طول مسير حاضر است .

وي خاطرنشان كرد : در دنيا مراكز توسعه كار آفريني  ( پارك هاي علم و فناوري ها هم جزء اين مراكز هستند ) أز مرحله اي كه ايده به يك نمونه قابل ارزيابي تبديل شده باشد نقش شان شروع مي شود .

مظلوم زاده اضافه كرد : در دنياي امروز خيلي از شركت ها در ابتدا نمونه سازي مي كنند و بدليل عدم كشش بازار تجاري سازي نمي كنند.

مدير امور مؤسسات پارك علم و فناوري خراسان همچنين گفت : ايده اي كه به محصول رسيده است فقط ٢٠٪‏ مسير را پيموده است و ٨٠٪‏ اين مسير به اين بستگي دارد كه اين محصول به يك اِشِل توليدي برسد و با عرضه به بازار ، علاوه بَر درآمدزايي بخشي از بازار محصول توليد شده را تصاحب كند .

همچنين در اين همايش تعدادي از حاضران سؤالاتي را در خصوص نحوه ثبت شركت دانش بنيان ، حمايت ها و تسهيلات دريافتي مطرح كردند و مهندس مظلوم زاده پاسخگوي اين سؤالات بود .

در ادامه مديران شعب كميته إمداد شهرستان هاي خراسان رضوي از چند شركت دانش بنيان بازديد كردند و از نزديك شاهد پژوهشها و دستاوردهاي شركت ها در زمينه هاي مختلف شدند .