تقدیر از پارک علم و فناوری خراسان در کسب رتبه برتر در عرصه علمی بین المللی

پارک علم و فناوری خراسان، در ششمین نشست هم‌اندیشی معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، مؤسسات پژوهشي و پارک‌های علم و فناوری رتبه اول عرصه ی علمی بین المللی را از آن خود کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان؛ در این نشست که با هدف هم‌اندیشی و تبادل نظر درباره جنبه‌های بین‌المللی آموزش، پژوهش و فناوری برگزار شد، دکتر فرهادی  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، دكتر حسين سالار آملي قائم مقام  وزيرعلوم در امور بين الملل، مقامات ارشد وزارت امور خارجه و برخي از روساي دانشگاه ها حضور داشتند؛ از دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک هایی که فعاليت مناسبي در امور علمي بين المللي داشتند، با اهداي لوح از سوی وزيرمحترم علوم تقدير شد.

توسعه دیپلماسی علم و فناوری، شاخص‌های بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری، فرصت‌ها و چالش‌های فضای جدید منطقه و بین‌الملل برای علم و فناوری، نقش تعاملات علمی بین‌المللی در حاکمیت منطقه‌ای علم و فناوری ایران، منطقه‌ای کردن مراکز علمی با هدف یافتن شرکای منطقه‌ای و جهانی، چگونگی تحول فضای علمی منطبق با نیازهای جامعه و بستر بین‌المللی، موانع توسعه فعالیت‌های علمی بین‌المللی و اتخاذ راهکارهای متناسب با آنها از جمله بحث‌های محوری این نشست بود.

در این نشست دکترمحمد فرهادی ضمن تبریک به مناسبت دهه مبارك فجرانقلاب اسلامي گفت: باید برنامه ريزي بسیاری از کارها و اقدامات در زمینه دیپلماسی علمی صورت گیرد و در این راستا راهکارهای متناسب و سیاست‌گذاری‌های لازم اندیشیده شود.

وی همچنین با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت:‌ برنامه ششم توسعه یک مجموعه برنامه حجیم است که نیازمند فراهم كردن زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که باید دراین راستا تغییراتی داشته باشند تا بتوانند برنامه‌های خود را در عرصه‌های بین‌المللی راحت‌تر دنبال کنند و پاسخگوی نیازهای جامعه علمی کشور باشند.

دکتر وحید احمدی بیان داشت : پژوهش و فناوری باید مبنای کار مراکز علمی و فناوری قرار داده شود، زیرا که ظرفیت‌های خوبی در این زمینه در کشور وجود دارد. با وجود پناسیل‌های بسیار زیادی که در جامعه علمی کشور وجود دارد خلا‌ءها اجازه نمی‌دهند که از این پتاسیل‌ها استفاده شود، در نتیجه باید خلا‌ءهای موجود در بخش آموزشی و پژوهشی کشور شناسایی شود.

احمدی گفت: باید سال 95 را سال گسترش فعالیت‌های علمی و پژوهشی بین‌المللی اعلام کرد زیرا استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها می‌تواند مبنای نفوذ ایران در دنیا باشد.

سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل نیز با بیان اینکه همچنان درگیر چالش‌های اساسی در همکاری‌های علمی بین المللی هستیم گفت: پايه هاي ديپلماسي علمي و فناوري برپایه توسعه كرسي هاي زبان فارسي، ايران شناسي و اسلام شناسي است. ایشان همچنین بهره گيري از توانمندي ايرانيان نخبه خارج از كشور و مراکزعلمی فناوری بين المللي را از جمله فعاليت هاي عرصه همكاري هاي بين المللي دانست.

عراقچی معاون حقوقی وزیر امور خارجه در حاشیه این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران بعد از چهار دهه به یکی از قدرت‌های فراتر از منطقه تبدیل شده و جزء کشورهایی است که در همه مسائل منطقه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، کشوری که به رغم تحریم‌های سنگین توانست به درجه‌های بالای علمی برسد و در مقابل تحریم‌های اقتصادی مقاومت کند.

تخت‌روانچی معاون وزیر امور خارجه بیان داشت: تحریم‌ها علاوه بر فشارهای اقتصادی، کشور را از نظر علمی نیز تحت فشار قرار داد و ایران به ناحق در سال‌های اخیر تحت تحریم علمی بود.