مرکز رشد فناوری های فرهنگی و زیارت

 

فناوری فرهنگی به خانواده­ای از فناوری­ها گفته می شود كه شالوده­ی صنایع فرهنگی را می­سازند و هدف غایی آنها، اعتلای حیات روحانی وپالایش روحی بشراست. از طرفی كارشناسان، توسعه فرهنگی را با گسترش تفكر و روحیه كارآفرینی فرهنگی در جامعه مرتبط می­دانند. از آنجا كه كارآفرینی به معنای ارزش آفرینی (ارزشهای اقتصادی، اخلاقی، هنری، فرهنگی) است، کارآفرینی فرهنگی به معنای مدیریت روندها و فرایندهای تولید وعرضه­ی خدمات وكالاهای فرهنگی وهنری است، به گونه­ای كه نوآورانه به احیاء و آفرینش ارزش­های فرهنگی بپردازد.

مرکز رشد یکی از ابزارهای رشد اقتصادی است که به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با ارائه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند. استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود.

با توجه به موارد مطروحه جهت تحقق کارآفرینی فرهنگی و پاسخگویی به نیازهای موجود و آتی در این حوزه، نیاز به طراحی مرکز رشد فناوری های فرهنگی و زیارت است که بتوان از طریق آن بستری مناسب جهت ساماندهی مجموعه­های فعال در این حوزه و تربیت نیروی انسانی کارآفرین مبتنی بر ارزشهای اسلامی – ایرانی فراهم نمود.

لازم به ذکر است که مدل این مرکز بر اساس مطالعه بر روی بیش از 70 مرکز رشد و شتاب دهنده واحدهای نوپا در جهان طرح ریزی شده و یک از اصلی ترین خدمات آن تسریع فرایند رشد واحدها می باشد. مراحل پذیرش در این مرکز بدین صورت می­باشد؛

  1. دوره ایده پروری
  1. دوره شتاب
  1. دوره رشد
مركز رشد فناوری­های فرهنگی و زیارت به عنوان مركزی که تحت مدیریت متخصصین حرفه‌ای اداره می­شود با رویکرد با ارائه‌ی خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه‌ی حرفه‌های جدید توسط كارآفرینانی كه در قالب واحد‌های نوپای فعال در زمینه‌های مختلف حوزه زیارت و فناوری فرهنگی متشكل شده‌اند پشتیبانی می‌كند. این خدمات شامل موارد زیر است:
  • تأمین محل كار (بصورت اجاره)
  • خدمات مدیریتی، حقوقی، مالی، اعتباری، پروژه‌یابی و بازاریابی
  • مربی گری (منتورینگ)، آموزش‌های تخصصی ویژه و مشاوره
  • رصد نیازها و پروژه­های مرتبط با فناوری های فرهنگی و تخصیص پروژه­ها میان مجموعه­ های فناور
  • تسریع فرایند پذیرش و رشد واحدهای نوپا
آدرس : مشهد، بلوار سجاد، خیابان امین، نبش امین 2، پلاک 28 
تلفن: 36088210-051

سایت: http://www.cpti.ir

واحدهای فناور