Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

شرکت نوآوران نگین پژوهان سپهر آریان

 

خدمات مالکیت فکری و مدیریت فناوری

درباره ما

با توجه به سابقه همکاری 15ساله در بخشهای مختلف پارک از جمله مدیریت مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری و همچنین همکاری فنی بعنوان ارزیاب فنی - علمی تصمیم بر این شد از سال 1393 در قالب شرکت نوآوران تجربه های کسب شده در اختیار علاقه مندان قرار گیرد. از آن زمان تا کنون 2قرارداد مدیریت فناوری، 2قرارداد رصد فناوری و بیش از 120 قرارداد ثبت مالکیت فکری در حوزه های ثبت اختراع، ثبت برند و ثبت طرح صنعتی منعقد شده است. متقاضیان خدمات طیف وسیعی از فعالان حوزه های صنعت و دانشگاه و سازمانها را شامل می شوند. شرکت آبفای مشهد، پارک علم و فناوری خراسان، موسسه آموزش عالی اسرار و شرکتهای صنعتی مانند بهپویان، نیرونماد، ژرف پویان و ده ها شرکت و افراد حقیقی از طرف قراردادهای این شرکت می باشند. شرکت نوآوران با داشتن مشاوران تخصصی با ارزیابی اولیه طرحها، ضمن راهنمایی متقاضیان خدمات خود را بصورت تضمینی ارائه می کند.

 

الف- خدمات ثبت مالکیت فکری

  • ثبت اختراع:

اختراع ثبت شده یعنی حق انحصاری که توسط دولت برای اختراعی داده میشود که جدید است، دارای گام اختراعی است و در صنعت کاربرد دارد. اختراع ثبت شده به مالک آن حق انحصاری میدهد تا از ساخت، استفاده،عرضه برای فروش، فروش یا وارد کردن یک محصول یا یک فرآیند بر اساس اختراع ثبت شده بدون اجازه قبلی مالک آن جلوگیری یا آن را متوقف کند. اختراع ثبت شده ابزار قدرتمند تجاری برای شرکتها است تا بتوانند برای محصول یا فرآیند جدید حق انحصاری داشته باشند و از طریق تفویض اجازه استفاده، درآمد بیشتری کسب کنند.

 

  • ثبت برند:

با ثبت اسم یا نشان تجاری برای محصول و خدمات خود، دارای حقوقی می‌شوید که طبق آن می‌توانید از شخص یا اشخاصی که جهت آن محصول یا خدمات از مشابه یا عین اسم یا علامت ثبت شده‌‌ی شما استفاده می‌کنند هم به صورت حقوقی و هم به صورت کیفری طرح دعوی کنیم. به زبان ساده‌تر ثبت برند و ثبت اسم یا علامت تجاری از نام و شهرت محصولات و یا خدمات شما در برابر سوء‌استفاده دیگران محافظت می‌کند.

 

  • ثبت طرح صنعتی:

از نظر قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علائم تجاری"هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط،رنگ ها و یا بدون آن،به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد،طرح صنعتی است.در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی باشد.

 

ب- صیانت پیوسته حرفه ای از مالکیت فکری

بسیاری از شرکتهای بزرگ در جهان بخشی از تحقیق و توسعه خود را به صیانت از مالکیت فکری خود اختصاص می‌دهند. منظور از صیانت پیوسته حرفه ای، بررسی دوره‌ای منظم بازار و اختراعات ایران و جهان و تطابق آنها با اختراعات و مشکلات فنی شرکت با هدف استفاده از نکات فنی و حقوقی توسط افرادی است که سالها است ارزیابی اختراع انجام می دهند. شرکت نوآوران با توجه به تجارب ارزشمندی که در راهبری ده ساله مرکز نوآوری و دفتر مالکیت فکری پارک خراسان بدست آورده است، افتخار دارد این مهم را با سرتیتر خدمات زیر برعهده بگیرد:

الف- بررسی موارد قابل ثبت اختراع در شرکت و ثبت آنها.

ب- ارائه گزارش فنی اختراعات دیگران با قابلیت استفاده در حل مشکلات فنی شرکت

ج- ارائه گزارش مدیریتی در مورد اختراعات متعارض با فعالیتها تحقیق و توسعه.

د- ارائه گزارش مدیریتی در مورد محصولات بازار با فناوری مشابه اختراعات شرکت که باید پیگیری شود.

 

ج- رصد فناوری

رشد شتابان تحولات امروزي در عرصه­های مختلف سبب شده تا بشر نگران آيندة پر مخاطره و سرشار از عدم قطعيت خود گردد. حداقل وظیفه سازمانهای کشورهای در حال توسعه قبل از نوآوری، آگاهی داشتن از آخرین فناوریها وداشتن برنامه جهت کاستن فاصله خود با فناوریهای برتر می باشد. رصد فناوری روشی نظام مند برای گردآوری، تحلیل و اکتشاف اطلاعات مفید پژوهشی و فناوری برای تصمیم گیری های فنی و راهبردی است. این شرکت افتخار دارد این مهم را با سرتیتر خدمات زیر برعهده بگیرد:

1. بررسی و دسته بندی فناوری های سازمان

2. تعیین حوزه های اصلی و اولویت دار رصد فناوری

3. تحلیل و یافتن فناوریهای بالادستی و پایین دستی (تاثیرگذار و تاثیرپذیر) – رسم درخت تکنولوژی

4. یافتن وضعیت مطلوب و پیشروی فناوری ها با؛

  • یافتن فناوری های پیشرو در منابع خارجی و داخلی از جمله اختراعات و مقالات
  • یافتن مسیر فناوری شرکت های معتبر صاحب فناوری

5. مقایسه توانمندی فناوری شرکت  با وضعیت ایده آل یا پیشرو  و استخراج کمبودهای فنی موجود

6. پیشنهاد انجام تحقیقات و پروژه هایی جهت پر کردن شکاف فناوری

 

تماس با ما: