Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

پارک علم و فناوری خراسان یکی از بزرگترین و اولین پارک‌های تاسیس شده در ایران است که در شهریور ماه ۱۳۸۱ با تکیه بر تجارب ارزشمند به دست آمده طی ۲۲ سال فعالیت تحقیقاتی در زمینه ایجاد و گسترش فناوری ملی و فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب با مصوبه شورای گسترش آموزش عالی فعالیت اجرایی خود را در زمینی به وسعت ۴۰ هکتار در شهر مشهد و در جوار شهرک صنعتی توس آغاز نمود.

رسالت راهبردی پارک علم و فناوری خراسان افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکت‌ها و موسساتی است که بر پایه علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌نمایند. برای نیل به این هدف پارک علم و فناوری خراسان ماموریت دارد با ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش و فناوری در میان دانشگاه‌ها، مراکز تحقیق و توسعه و بخش خصوصی، ایجاد و رشد شرکت‌های نوآور را از طریق مراکز رشد (انکوباتورها) و نیز ایجاد موسسات نو از درون موسسات باسابقه را تسهیل نماید. همچنین این پارک انواع خدمات، فضاهای کاری و زیرساخت‌های مناسب را به موسسات مستقر در پارک ارائه می نماید.

پارک علم و فناوری سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش توان رقابت در میان شرکت ها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند.

امروزه پارک‌های علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسیار عمده‌ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می‌کنند. پارک‌های علم و فناوری علاوه بر امکان فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط دانش محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم جهت انتقال و توسعه فناوری، تولید با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می‌نماید.

پارک‌های علم و فناوری، نهادی اجتماعی و جایگاهی برای توسعه نوآوری‌های دانش محور از طریق مساعدت در تشکیل و تقویت بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط (SMEs) و بخشی از راهبرد اندیشمندانه و هماهنگ برای توسعه ملی محسوب می‌شوند.

 

با توجه به مواردی از جمله نهاد اجتماعی و حلقه‌ای از زنجیره توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری، راهبردی هماهنگ برای توسعه ملی یا منطقه‌ای، جایگاه شکل گیری و توسعه بسیاری از پدیده های نوظهور فناورانه، ایفا کننده نقش محوری در توسعه اقتصادی کشورها و جایگاه توسعه نوآوری‌های دانش محور از طریق موسسات کوچک و متوسط می‌توان به جایگاه و اهمیت پارک‌های علم و فناوری در توسعه کشورها پی برد.

 

از جمله خدمات پارک علم و فناوری خراسان به مخاطبان خویش؛

  • ارزیابی پرونده متقاضیان ثبت اختراع (قبل ثبت)
  • ارزیابی پرونده متقاضیان اخذ تاییدیه اختراع (بعد ثبت)
  • حمایت از فرآیند ثبت اختراع (پتنت) در خارج از کشور
  • مشاوره به شرکت های داخل پارک (ثبت اختراع داخل و خارج، جستجوی تخصصی اختراعات، تحلیل پتنت و ...)
  • حمایت از ایجاد زمینه بهره برداری از اختراعات ثبت و تایید شده در داخل کشور (مستندسازی، شرکت در نمایشگاه و تحقیقات بازار)
  • خدمات آموزشی به منظور ترویج و فرهنگ سازی مفاهیم مالکیت فکری با محتوای ذیل:
  • حقوق مالکیت فکری
  • مهارت ارزیابی و تحلیل پتنت
  • آشنایی با مفاهیم و قراردادهای انتقال فناوری است.

پارک علم و فناوری خراسان در زمینی به وسعت ۴۰ هکتار با زیربنای مفید ۲۵۰۰ مترمربع اداری و ۱۶۰۰ مترمربع آزمایشگاهی و پایلوت شامل:

الف) آزمایشگاه های تخصصی: آزمایشگاه برق و الکترونیک، آزمایشگاه شیمی و مواد، آزمایشگاه صنایع غذایی، آزمایشگاه بیوتکنولوژی، ازمایشگاه بیوفیزیک مواد غذایی، آزمایشگاه نانوفناوری و آزمایشگاه فناوری های نوین

ب) کارگاه ها و پایلوت های نیمه صنعتی: پایلوت شیمی، پایلوت صنایع غذایی و پایلوت سرامیک

در منطقه شمال شرق کشور فعالیت می کند.