Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

آزمایشگاه برچسب انرژی پارک علم و فناوری خراسان

آزمایشگاه برچسب انرژی پارک علم و فناوری خراسان به‌عنوان یکی از مهمترین آزمایشگاه‌های همکار سازمان استاندارد ایران در زمینه تولیدات لوازم خانگی گازسوز و لوازم خانگی الکتریکی با کادری مجرب مشغول به کار می‌باشد.
این آزمایشگاه کلیه تجهیزات آزمون مربوط به انواع بخاری‌های نفتی و گازسوز دودکشدار و بدون دودکش,انواع آبگرمکن‌های نفتی و گازی مخزن‌دار,کلیه لوازم پخت و پز شامل اجاق‌های فردار و بدون فر،کباب پزها، پلوپزهای خانگی و اجاق‌های رو کابینتی و همچنین انوای کولرهای آبی با ظرفیتهای مختلف را دارد.
آزمون‌های انجام شده دراین آزمایشگاه علاوه بر آزمون‌های عملکردی شامل آزمون‌های برچسب انرژی نیز می گردد و آزمایشگاه انرژی پارک به عنوان تنها آزمایشگاه همکار مستقل از واحدهای تولیدی درسطح استان خراسان و به‌عنوان یکی از معدود آزمایشگاه‌های همکار مستقل درسطح کشور، مرجع تعیین سطح انرژی و یا گرید برچسب انرژی محصولات ذکر شده می‌باشد.
تجهیز آزمایشگاه جهت آزمون‌های محصولات آبگرمکن فوری گازسوز، پکیج‌های زمینی و دیواری گازسوز، آبگرمکن برقی، هیترهای گازی از برنامه‌های درحال انجام این آزمایشگاه می‌باشد.

 

برچسب انرژی چیست ؟

برچسب انرژی برچسبی است که روی کالاهای مورد استفاده در ساختمان‌ها نصب می‌شود و نشان‌دهندهٔ کیفیت محصولات از نظر مصرف انرژی است. در این برچسب که برای وسیله‌های انرژی‌بر به کار می‌رود، شاخص مصرف انرژی وسیله با استفاده از حروف لاتین A تا G مشخص می‌شوند که هر حرف دارای رنگی مخصوص به خود از سبز تا قرمز است. با استفاده از این برچسب می‌توان بازدهی وسایل گوناگون را مقایسه کرد. در این برچسب افزون بر رتبهٔ مصرف انرژی، نام محصول، نام کارخانه تولیدی، مدل محصول و آرم مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران دیده می‌شود. همچنین در برخی از برچسب‌ها ممکن است برخی از شاخص‌های مورد نظر مصرف‌کنندگان نیز نوشته شود. برچسب انرژی در بیشتر کشورهای جهان وجود دارد.

حرف A در برچسب انرژی که با زمینهٔ سبز پررنگ نمایش می‌یابد، نشان‌دهندهٔ کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارایی وسیله و حرف G که با رنگ قرمز مشخص می‌شود نشانهٔ وسایل دارای بیشترین مصرف و کمترین کارایی است.

 

تجهیزات موجود در آزمایشگاه برچسب انرژی عبارتند از:

۱. انواع کنتورهای مرطوب گاز مدل ریتر ساخت آلمان درظرفیت های یک، سه، پنج، ده و بیست لیتری

 

 

۲. انواع آنالیزرهای گاز مدل تستو با تشخیص درصد CO , CO2 , O2 , NO , NO22_

 

 

۳. انواع دماسنج‌های محیطی با رنج دمایی 0 -100 درجه سانتیگراد و دقت 5/0 درجه

 

 

۴. انواع بارومترهای محیطی تا رنج 100 کیلو پاسکال

 

 

۵. سه اتاق آزمون ایزوله با حجم های 5 ، 17 ، 28 و 45 متر مکعب

 

 

۶. دو دستگاه کنج آزمون با بیش از سیصد سنسوردمایی با دقت 1/0 درجه ورنج 0-500 درجه

 

 

۷. نرم افزار و سخت‌افزارهای مربوط به محاسبه برچسب انرژی لوازم خانگی گاز سوز وکولر آبی

 

 

۸. دودستگاه تونل باد برای محاسبه هوادهی کولرهای آبی به طول های3 و 6  متر

 

۹. دستگاه تست سلامت مسیر گاز برای وسایل گازسوز


 

تیم کاری

ژیلا گوهری

ژیلا گوهری

مدیر فنی آزمایشگاه برچسب انرژی