Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

 

من قصد مسقر شدن در پارک را دارم

پاسخ

پارك علم و فناوري به عنوان نهادي اجتماعي– اقتصادي، موثر در امر توسعه فناوري و به تبع آن توسعه اقتصاد دانش‌بنيان واشتغال‌زايي تخصصي براي استقرار و حضور حرفه‌اي شركت‌هاي فناور كوچك و متوسط، واحدهاي تحقيق و توسعه صنايع و مؤسسات پژوهشي كه در تعامل سازنده با يكديگر و با ساير نقش‌آفرينان نظام زيست بوم نوآوري به فعاليت‌هاي فناوري اشتغال دارند، فعالیت می کند.

پارك مؤسسه‌اي پژوهشي و فناوري است كه بوسيله متخصصين حرفه‌اي مديريت مي‌شود و به منظور افزايش ثروت درجامعه از طريق ارتقاء فرهنگ نوآوري و رقابت سازنده ميان شركت‌ها و واحدهاي فناور حاضر در پارك و مؤسسه‌هاي متکی بر علم و دانش تأسیس می‌شود. براي دستيابي به اين هدف، پارك جريان توسعه فناوري را در ميان دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های تحقيق و توسعه، شركت‌هاي خصوصي و بازار به حركت انداخته و مديريت مي‌كند و رشد شركت‌هاي متکی برنوآوري را از طريق كانون‌هاي خلاقيت و شكوفايي، مراكز رشد، شتاب‌دهنده‌ها، مراكز نوآوري و فرآيندهاي زايشي تسهيل مي‌كند.

پاسخ

منظور شركت‌ها، مؤسسات، واحدهای تحقیق و توسعه و یا سایر اشخاص حقوقی و همچنین گروه‌ها و هسته‌های فناور فاقد هویت حقوقی تحت پوشش یا مستقر در پارک، یا مراکز رشد یا سایر بخش‌های وابسته به پارک هستند كه در چارچوب ضوابط مربوطه در پارك پذیرفته و استقرار یافته‌اند و هویت حقوقی مستقل از پارك دارند. واحدهای فناور با توجه به اساسنامه و یا سایر اسناد قانونی خود در زمینه كسب و كار با محوریت یك ایده نو و یا مستخرج از تحقیقات كاربردی و توسعه‎ای، طراحی مهندسی، مهندسی معكوس، انتقال و مدیریت فناوری و یا ارائه خدمات تخصصی كسب و كار (از فناوری تا بازار) به منظور تجاری‌كردن نتایج تحقیقات فعالیت می‌کنند.

پاسخ

مرکز رشد نهادی پژوهشی و فناوری محسوب می شود که با ارائه خدمات حمایتی، از ایجاد و توسعه واحدهای فناور نوپا یا تازه تاسیس توسط کارافرینان و نوآوران که با اهداف اقتصادی در زمینه های فناورانه و نوآورانه فعالیت می کنند، در قالب اجرای رویدادهای کارآفرینی، برنامه های شتابدهی، دوره های رشد مقدماتی و دوره های رشد پشتیبانی می کند.

پاسخ

دوره ای 6 ماهه است که در آن به فرد یا افراد و هسته های فناور مستعدی که دارای ایده های نوآورانه هستند، مشاوره و آموزش های لازم برای آشنایی با بازار ، شناسایی گروه کاری، پرورش و تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت حقوقی مستقل داده می شود. زمان این دوره با تشخیص مدیر مرکز رشد برای متقاضیان حداکثر برای 3 ماه دیگر قابل تمدید است.

پاسخ

دوره است 3 ساله که طی آن واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد موفق به تثبیت کسب و کار خود شده و پس از آن، از دوره خارج می شوند.

پاسخ

طرحی که فرآیند تولید آن دارای پیچیدگی فنی باشد  و به راحتی قابل کپی برداری نباشد. اینگونه طرح ها معمولا نیاز به تحقیق و توسعه قابل توجهی داشته و پایه دانشی دارد.

پاسخ

طرح یا برنامه کاری (Business Plan) سند مکتوبی است که روش اجرایی یک فعالیت تجاری در یک دوره زمانی مشخص را بیان می کند و شامل کلیه فعالیت های داخلی و خارجی برای راه اندازی و اداره ی یک کسب و کار است. برنامه کاری در واقع یک نقشه راه و پاسخی است به این سوالات:

 کجا هستیم؟  به کجا میخواهیم برویم؟   چگونه به مقصد برسیم؟

پاسخ

مهمترین مزیت استقرار واحدهای فناوری بهره برداری از شرایط تجمیع و هم افزایی پژوهشی و فناوری در مجاورت متخصصان و فناوران و امکان حضور در فضای میان بخشی و میان رشته ای است. به علاوه با توجه به وجود زیرساخت های ضروری و با ارزش افزوده در محیط پارک، امکان بهره برداری از خدمات پشتیبانی تخصصی و عمومی به صورت متمرکز با هزینه کمتر و بر اساس تعرفه های مصوب وجود دارد.

پاسخ

پارک های علم و فناوری از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد دارند بر پایه دانش کسب و کاری را ایجاد و تولید ثروت نمایند در تمامی سطوح حمایت می نمایند.

متقاضیان واجد شرایط استقرار در پارک علم و فناوری:

*شركت هاي تولیدي با محصولات فناورانه كه ارزش افزوده محصولاتشان بالا باشد.

   *واحدهاي تحقیق و توسعه صنایع (R&D)

*مراكز خدمات تخصصي: آزمایشگاه هاي تخصصي، شركت هاي مشاوره اي در زمینه بازاریابي و توسعه كسب و كار

*اشخاص حقیقی و شرکت های نوپای دارای ایده مبتنی بر فناوری (استقرار در مراکز رشد)

پاسخ

اولین گام برای فرآیند پذیرش، تکمیل فرم اولیه در سامانه فرآیندهای پارک علم و فناوری خراسان "portal.kstp.ir" و پس از انتخاب مرکز مناسب توسط کارشناس پذیرش متمرکز، متقاضی می بایست با کد رهگیری وارد سامانه شده و فرم های ثانویه را تکمیل نماید. پس از آن درخواست در فرآیند کارشناسی و داوری قرار گرفته و متعاقبا از طریق سامانه به متقاضی اطلاع رسانی خواهد شد. زمان حدودی بررسی درخواست تا پاسخ نهایی حدودا دو ماه می باشد.

پاسخ

چند نمونه از پرسش ها به شرح ذیل هستند:

 • نوآوری و فناوری محصول شما در مقایسه با رقبا چه ویژگی و نقاط متمایزی دارد؟
 • چرا می خواهید در مرکز رشد مستقر شوید؟
 • ماهیت ایده ی محوری و موضوع فعالیت متقاضی  چیست؟
 • برای اجرایی کردن ایده ی محوری، چه نوع حمایت و خدماتی را از مرکز رشد انتظار دارید؟
 • چقدر آمادگی برای فعالیت گروهی دارید؟
 • مؤسسین، برای فعالیت درموضوع کاری مورد نظر، چقدرمی خواهند سرمایه گذاری کنند؟
 • آیا فعالیت شما منجر به ایجاد یک حرفه خواهد شد؟ چقدر اشتغال ایجاد می کند؟
 • آیا در صورت عدم پذیرش در مرکز رشد، باز هم حاضر به پیگیری موضوع کاری پیشنهادی خود هستید؟

پاسخ

بله. امکان پذیرش در دوره ی رشد مقدماتی به صورت تیم کاری میسر است. تیم کاری در بازه زمانی 6 ماهه در دوره رشد مقدماتی ضمن تهیه برنامه کاری و تکمیل تیم کاری، تثبیت ایده و ساخت نمونه جهت ارائه در بازار نسبت به ثبت حقوقی شرکت اقدام می نماید.

پاسخ

 

مراحل رشد واحدهای فناور در مراکز رشد و خدمات قابل ارائه از طرف مرکز رشد بر اساس 3 سال استقرار معمولا به صورت زیر پیش بینی شده است: 

ارزیابی واحدهای فناور بر اساس نحوه ی گذراندن مراحل رشد انجام می گیرد و خروج واحدهای فناور از مرکز رشد با توجه به دو معیار رشد یافتگی یا رسیدن به سقف زمانی، صورت می گیرد. 

 

من مخترع هستم

پاسخ

مخترع قبل ثبت باید به این نکته توجه داشته باشد که یک طرح زمانی اختراع محسوب می شود که:

1-در کل دنیا جدید باشد

2- گام ابتکاری داشته باشد. بدین معنی که برای یک فرد با دانش متوسط در آن حوزه بدیهی نباشد.

3- کاربرد صنعتی داشته باشد. بدین معنی که اگر محصول باشد قابلیت ساخت و اگر فرآیند باشد قابل پیاده سازی باشد.

 • نوشتن مستندات اختراع و فرآیند ارسال آن به شرح ذیل می باشد:

Iripo.ssaa.ir –>  میز خدمات الکترونیک –>  ثبت اختراع  ->   راهنمای تکمیل اظهار نامه –>  مراحل ثبت –> بارگزاری ضمائم  –> ضمائم مورد نیاز نوشتن فایل های توصیف، ادعا ، نقشه و خلاصه

موکدا توصیه می شود مخترع برای نوشتن مستندات اختراع به یک مشاور ذبده مراجعه نماید.

*همچنین مخترع برای بررسی گام جدید بودن و ابتکاری می تواند به سایت های زیر مراجه نماید:

1-سایت جستجوی مقالات (داخلی و خارجی)               2- سایت جست و جو محصولات( داخلی و خارجی)

3- سایت جست و جو پایان نامه ها                            4- سایت های جست و جو اختراع

Freepatentsline.com5- سایت

Googlepatent.com6- سایت

Uspto.gov7- سایت

Iripo.ssaa.ir8- سایت

 

 

من از اعضای پارک هستم

پاسخ

*برای استفاده از سالن جلسات به portal.kstp.ir مراجعه نمایید و در قسمت سامانه فرآیند ها، فرم رزرو سالن جلسات را تکمیل کنید.

* برای اطلاع از مسیر سرویس ها می توان به قسمت "تماس با ما" در سایت پارک مراجعه نمود.

(برای استفاده از سرویس‌های پارک، هماهنگی با مدیریت امور اداری ضروری است.)

پاسخ

از جمله وظایف شاخص یک مرکز رشد ارایه خدمات به ویژه خدمات با ارزش افزوده بالا به واحدهای فناور مستقر است. این خدمات و حمایت ها در یک چارچوب اقتصادی و کسب کاری معین در اختیار واحدهای فناور قرار داده می شود و شامل موارد زیر می شود:

پشتیبانی عمومی از قبیل تامین فضای کار و تجهیزات اداری

خدمات آزمایشگاهی، کارگاهی و نمایشگاهی

اطلاع رسانی علمی و فنی و مدیریت دانش

حمایت مالی و اعتباری و مشاوره و پشتیبانی در تامین منابع مالی

مشاوره در حوزه های مدیریتی، حقوقی، بیمه و تامین اجتماعی، تبلیغات، بازاریابی و تجاری سازی

مشاوره در توسعه ارتباط با سازمان های اجرایی و اقتصادی

مشاوره های مربی گری و آموزش های عمومی و تخصصی

پاسخ

مراکز رشد به طرق مختلفی می توانند به تأمین سرمایه موردنیاز واحد های فناور کمک نمایند:

 • تأمین سرمایه اولیه و اعتبار لازم برای حمایت از ایده محوری
 • مرتبط و آشنا ساختن واحد ها با انواع صندوق های مالی موجود نظیر صندوق حمایت از پژوهشگران،صندوق حمایت¬ازتوسعه تکنولوژی وصندوق های غیردولتی پژوهش وفناوری
 • مرتبط ساختن واحد ها با سرمایه گذاران و سرمایه های ریسک پذیر
 • کمک به واحد ها برای دریافت تسهیلات بانکی
 • هدایت طرح‌ها و فعالیت واحد ها به سمت بهره‌گیری از منابع و اعتبارات و ردیف‌های متمرکز مالی نظیرلوح تکفا، بند(د) ماده45، طرح های نیمه صنعتی و تسهیلات اشتغالزای زود بازده. 

پاسخ

صندوقی است غیردولتی که 51% سهام آن را بخش خصوصی و 49% آن را دولت (از جمله پارک) تأمین می نماید و برای تأمین مالی شرکت های فناوری نسبت به اعطای تسهیلات یا سرمایه گذاری خطرپذیر یا VC اقدام می نماید. این صندوق همچنین عاملیت مراودات مالی پارک با شرکت ها را برعهده دارد.

پاسخ

با توجه به محدودیت امکانات و منابع، یک شرکت فقط مجاز به استقرار در یک مرکز رشد است.

پاسخ

یک واحد فناور مستقر در مرکز رشد با توجه به التزام در انجام تعهدات حقوقی قراردادهای منعقده با مرکز رشد، فقط در صورت تسویه حساب می تواند درخواست پذیرش خود را به مرکز رشد دیگری ارائه نماید.

پاسخ

تعهدات واحدهایی که در مرکز رشد مستقر می شوند به شرح زیر است:
1- تلاش در جهت رشد کمی و کیفی فعالیت های واحد، طبق برنامه ی کاری مصوب، در طول زمان استقرار در مرکز رشد.
 2- همکاری با مرکز رشد در ارزیابی دوره ای از روند رشد واحد
3-  انعکاس ارتباط واحد با پارک علم و فناوری به نحو مناسب در کلیه ی مکاتبات و مدارک.
4- بازپرداخت اعتبارات دریافتی در دوره ی حضور در مرکز رشد، مطابق با آیین نامه های مربوطه.
5- پرداخت هزینه های خدمات دریافتی بر اساس تعرفه ها در موعد مقرر.
 6- خروج واحد از مرکز رشد پس از طی دوره ی رشد یا دوره ی رشد مقدماتی. 

پاسخ

هر یک از شرایط زیر به عنوان شرط خاتمه ی فعالیت واحد در مرکز رشد تلقی می شود:
1. دستیابی به معیارهای رشد یافتگی به تشخیص و تصویب شورای مرکز رشد
2.  عدول از ضوابط پارک و مرکز رشد با تشخیص شورای مرکز رشد
3.  عدم موفقیت ناشی ازقصور در پیشبرد ایده ی محوری به تشخیص شورای مرکز رشد
4.  عدم دستیابی به اهداف کمی وکیفی ومراحل اجرایی پیش بینی شده دربرنامه کاری
5.  درخواست متقاضی

 

من یک سرمایه‌گذار هستم

پاسخ

مهم است که بفهمید کجا قرار دارید و می‌خواهید با سرمایه‌ گذاری‌ها به چه دستاوردی برسید. پس، برای دستیابی به آن اهداف چگونگی روند را تعریف و بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را جهت نیل به آن‌ها انتخاب می‌کنید.

سرمایه گذاری ها می بایست متناسب با علائق سرمایه گذار، قدرت ریسک پذیری، مبلغ سرمایه، دوره مورد انتظار بازگشت سرمایه و بازدهی سرمایه انتخاب شوند. این شاخص های مهم در مستند امکان سنجی و ارزیابی طرح ها قابل بررسی هستند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در باره طرح ها و فرصت­های سرمایه گذاری با واحد خدمات فناوری تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

چنانچه سرمایه ای در اختیار دارید و به ورود به دنیای کارآفرینی فناورانه علاقمند هستید، می توانید سرمایه گذار طرح های فناورانه شرکت ها و هسته های فناور باشید و به جمع سرمایه گذاران خطر پذیر بپیوندید.

 

من یک خبرنگار هستم

پاسخ

جهت هماهنگی با شرکت ها می توان از لیست "واحدهای فناور" با شرکت ها ارتباط برقرار کرد و یا با کارشناسان روابط عمومی به شماره های 05135003474 و 05135003491 تماس حاصل فرمایید.

 

مجتمع آزمایشگاهی

پاسخ

 • مواد و متالورژی
 • مکانیک ساختمان
 • سرامیک‌های مهندسی
 • برق
 • شیمی و تجزیه
 • برچسب انرژی
 • شرایط محیطی
 • محیط زیست

پاسخ

 • اداره استاندارد
 • سازمان تایید صلاحیت ایران ISO 17025
 • شرکت ملی گاز ایران
 • شرکت توزیع برق مشهد
 • سازمان محیط زیست
 • شرکت آب و فاضلاب
 • عضویت شبکه آزمایشگاههای علمی ایران (شاعا)
 • عضویت شبکه ی آزمایشگاهی متالورژی

پاسخ

به سایت و دامنه‌ی فعالیت‌ها رجوع شود.

پاسخ

این مجتمع وابسته به پارک علم و فناوری خراسان و وزارت علوم تحقیقات و فناوری می‌باشد.

پاسخ

به سایت و قسمت تعرفه‌های آزمون ارجاع شود.

پاسخ


دانشجویان و شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری  ۲۰% 
شرکت های طرف قرارداد همکاری ۱۰%

پاسخ


۱- طراحی و ساخت سرامیک های مهندسی و صنعتی(بخصوص آلومینا و زیرکونیا)
۲- ایجاد پوشش های فلزی و غیر فلزی
۳- رائه مشاوره‌های علمی و فنی در حوزه سارمیک های مهندسی