Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

گفت و گو با مدیر عامل شرکت ابر صنعت اکسون شرق

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان به نقل از مرکز رشد فناوری گناباد؛ مهندس یعقوبی مدیر عامل شرکت ابر صنعت اکسون شرق «مهتری»، طی مصاحبه ای از مزایا و دشواری های کسب و کارهای تولیدی سخن به میان آورد. وی با اهمیت دادن به مقوله استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود، نوجوانان و جوانان را به هدف گذاری دقیق علمی برای جلوگیری از هدر رفتن استعدادهایشان ترغیب می کند. عمق این نوع نگاه را در این مصاحبه می توانید لمس کنید:

 1. با عرض سلام. لطفا خودتان را معرفی کنید؟

علیکم السلام. من حسین یعقوبی بیلندی هستم. متولد سال 1368 در شهرستان گناباد روستای بیلند و دارای مدرک مهندسی تکنولوژی الکترونیک.

 1. چه تجربیاتی در زمینه اقتصادی داشته اید؟

از نظر من اقتصاد یعنی قواعد و ترتیب همراه با هدف گذاری. حالا این در هر زمینه ای می تواند باشد. در حوزه مالی و اشتغال، از سال 1385 خودم به همراه دوستان دانشگاهی ام در زمینه برق کشی ساختمان، طراحی و ساخت فرستنده و گیرنده های بیسیم، و پروژه های دانشجویی در کنار تحصیل در دانشگاه فعالیت داشته ایم. در این مسیر نحوه ارتباط با مشتری و بازار برایم خیلی مهم بود.

 1. چه چیزی باعث شد که وارد حوزه کارآفرینی بشوید؟

زمانی که خدمت سربازی را می گذراندم در اواخر خدمت شروع به برنامه ریزی برای کار کردم. سپس وارد حوزه کارآفرینی شدم چون در خودم توانایی و هنری می دیدم که ارزشمند بود و قصد نداشتم هنر و خلاقیتم را در راههای معمولی مصرف کنم. همچنین کارآفرینی زمینه کارهای جدید را در کشور فراهم می آورد و باعث کمک به اقتصاد کشور می شود. با این وجود موفقیت شخصی برایم خیلی اهمیت دارد و در حوزه کارآفرینی احتمال موفقیتهای بزرگ برای خود شخص نیز وجود دارد.

 1. شرکت شما از چه سالی شروع به کار کرده است؟

شرکت ما در سال 1393 تاسیس شده است و شروع به کار تولیدات شیمیایی مربوط به سال 1396 می باشد.

 1. لطفا توضیح مختصری از طرحتان در مرکز رشد ارائه بدهید؟

طرح ما از این قرار است که ما با فرآوری ضایعات شهرک صنعتی گناباد اقدام به تولید مواد شوینده و تمیزکننده می کنیم. ضمناً خط تولیدی که برای این کار در نظر گرفته شده، طراحی و نوآوری خودمان است.

 1. طرح شما در چه زمینه ای است؟ نوآوری؟ بومی سازی؟ یا بهبود صنایع گذشته؟

نوآوری. و به نوعی می شود گفت بهبود صنایع گذشته. البته جنبه نوآوری کار ان شا الله وقتی از لحاظ تجاری به سطح بالاتری برسیم، ادامه خواهد یافت.

 1. واحد شما چه دستاوردها و خدماتی در زمینه ملی و شهرستانی خواهد داشت؟

در زمینه ملی برنامه صادرات به کشورهای مجاور مثل افغانستان و پاکستان را داریم. در زمینه شهرستانی نیز این واحد صنعتی باعث ایجاد اشتغال و تولید جنس ارزان قیمت و به صرفه و در نتیجه کاهش هزینه های مردم خواهد شد. همچنین با فرآوری ضایعات صنعتی به بهداشت عمومی محیط زیست شهری کمک شایانی خواهد کرد.

 1. نظر شما درباره مرکز رشد و خدماتی که ارائه می دهد چیست؟ آیا رضایت دارید؟

مرکز رشد از لحاظ خدماتی که به ما داده واقعا خوب عمل کرده است. هم مشاوره ها و هم دوره های عالی، به اضافه مکان مناسبت و تسهیلات خوب. از لحاظ برخورد و کار راه انداز بودن هم واقعا خوب عمل کردند. البته یک مشکل مرکز رشد این است که در گناباد آنطوری که باید جا نیفتاده است و مضاف بر آن ادارات دیگر هماهنگی های کافی با مرکز رشد را ندارند.

به نظر من مرکز رشد جایی است که هر کسی وارد آن شود سودی خواهد برد. البته همانطور که گفتم نیاز به پیشتیبانی و حمایت های بیشتری دارد.

 1. به طور کلی انتظار دارید چه خدمات و امکاناتی دولت به تولید کننده ها عرضه دارد؟

انتظار ما این است که دولت در روند بروکراسی های اداری، خدمات و ارائه مدارک تسریع ببخشد. مهمتر از این نکته، از دولت تقاضا داریم که نظم بیشتری به واردات و صادرات بدهد. مثلا وقتی جنسی در داخل امکان تولیدش وجود دارد یا در حال تولید است، میزان واردات آن جنس تنظیم و محدود بشود تا به تولیدکننده داخلی آسیب وارد نشود. حمایت از محصولاتی که ممکن است در آینده پیشرفته تر بشوند نیز از اوجب واجبات در شرایط اقتصادی فعلی است. در حال حاضر حمایت های مالی و بیمه آنطور که باید و شاید نیست و گاهی برعکس می بینیم که هزینه های مختلفی مثل مالیاتها عملاً تولیدکننده ها را از ورود به این عرصه باز می دارد.

 1. به نظرتان تاثیر نقش کدام گروه در حوزه اقتصاد بیشتر است؟ مردم یا دولتها؟

دولت تاثیر زیادی دارد، ولی مردم هم در جایگاه خودشان موثرند. مردم بیشتر در زمینه بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط می توانند نقش آفرینی مثبت داشته باشند، اما آنچه زیربنایی و بزرگ است در دست دولت هاست. برای نمونه سرمایه بانکها و ارزش دلار توسط اقدامات دولتها بالا و پایین می شود و بنابراین می توان گفت نقش دولتها در حوزه های اقتصادی بزرگتر و بیشتر است. همچنین از لحاظ فرهنگ سازی، دولت می تواند با استفاده از ظرفیت های رسانه ای که در اختیار دارد، در این زمینه اثربخش باشد. برای مثال می تواند با تهیه و پخش برنامه های آموزشی به بررسی روشهای تولید و خطوط تولیدی و مشاغل موردنیاز فعلی پرداخته، و راههای نوین و پربازده را به مردم نشان دهد. باید حتما از رسانه استفاده درست و این امر با برنامه ریزی منسجم باشد.

 1. توصیه شما به دانش آموزان و دانشجویان که در حال حاضر مشغول به تحصیل می باشند چیست؟

اول هدف را مشخص کنید و سپس مشغول به تحصیل بشوید. بدون هدف گذاری و در حالی که انسان متوجه نباشد برای چه درس می خواند و چه کاری در آینده با آن خواهد کرد، هیچوقت نباید انتظار نتایج مثبت داشت.

 1. به نظر شما کسب و کارهای کوچک شانس موفقیت بیشتری دارند یا بزرگ؟

سرمایه گذاری های بزرگ ریسک های بزرگی دارند در حالی که ریسک در کسب و کارهای کوچک خیلی کمتر است. ولی از لحاظ موفقیت، میزان موفقیتی که شرکتهای بزرگ در صورت سرپاماندن بدست می آورند خیلی بیشتر است. در کل اینطور سوالی را نمی توان با قطعیت پاسخ داد، بلکه باید گفت آن افرادی شانس موفقیت بیشتری دارند که هدف و برنامه ریزی بهتری داشته باشند. با این حال، در شرایط فعلی اقتصادی که به خاطر تحریم های کشورهای غربی بوجود آمده، سرمایه گذاری کلان خیلی جواب نمی دهد و سرمایه گذاری خرد بهتر است.

 1. بزرگترین رسالت کسب و کارهای کوچک چیست؟

همیشه کارهای کوچک هستند که به کارهای بزرگ منتهی می شود. باید پله های کوچک برای رسیدن به اهداف بزرگ طی بشود. کسب و کارهای بزرگ که استحکامات اقتصادی کشورها هستند نتیجه رشد کسب و کارهای کوچک هستند.

 1. با توجه به اینکه در حوزه های اقتصادی تولیدی فشارهای سیاسی بین المللی وجود دارد، آیا تولید را توصیه می کنید؟ به عبارت دیگر، ترجیح شما به مشاغل تولیدی است یا خدماتی؟

مشاغل خدماتی به نظرم نوعی از مصرف گرایی هستند، در حالی که مشاغل تولیدی باعث پیشرفت کشور و دفع وابستگی به خارجی ها و متضمن ارتقا امنیت و آزادی و استقلال کشور می باشند. رهبری هم توصیه اکید به تولید و حمایت از تولید تحت شعار «اقتصاد مقاومتی» داشته و دارند. امیدوارم با حساسیت سیاستمداران داخلی روند اقتصادی و تولیدی سرعت ویژه ای بگیرد.

البته در مورد فشارهای بین المللی که گفتید نباید فرصت های جدید در کشورهای دوست و همسایه مثل عراق و سوریه را که به واسطه زحمات نیروهای انقلابی بدست آمده از یاد برد.

 1. چه طرح و نقشه ای برای آینده شرکت خود دارید؟

عبور از بازارهای داخلی و رسیدن به بازارهای خارجی که منجر به ارزآوری و بهبود ارزش پول ملی می شود. برای این  تولید مواد اولیه و پایه جهت صادرات به کشورهای جهان سوم از نقشه هایی است که برای آینده شرکت داریم.

 1. در پایان اگر نکته ای مدنظرتان است بفرمایید؟

همه انسان های برای یک انتها در تلاش و حرکت اند. همه به سمت یک انتها می روند. اما از میان هزاران مسیر ممکن، راه رسیدن به این انتها را باید همین الان انتخاب کرد. در واقع، آینده انسان ها همین زمان حالشان است.

 

در پایان این گفت و گوی گرم و صمیمی، مهندس یعقوبی محصولات شرکت را به نمایش گذاشت و در مورد محصول بهداشتی جدید این شرکت که در آینده وارد بازار تجاری خواهد شد توضیحاتی ارائه کرد.