Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رئیس پارک علم و فناوری خراسان ازظرفیت های بالای پارک علم و فناوری خراسان در زمینه تجاری سازی به عنوان یکی از ظرفیت های ارزشمند استان اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، در نشستی که دیروز چهارشنبه به اتفاق دکتر علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان و جمعی از مدیران پارک با مهندس ابویی قائم مقام شورای عتف کشور و کارشناسان این شورا برگزار شد علم الهدایی گفت: خراسان رضوی از نظر فناوری درمقام سوم کشورقراردارد و خوشبختانه ما موفق شده ایم در منطقه شرق کشور فعالیت های خوب و وموثری را داشته باشیم .

رییس پارک خراسان همچنین از فعالیت 220 موسسه فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری خبر داد و گفت: درکشور بیش از 30 پارک علم و فناوری وجود دارد و پارک علم و فناوری خراسان یکی از بزرگترین این پارک ها در کشور است.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان به بیان ظرفیت های دانش بنیان پارک علم و فناوری در استان پرداخت و گفت: پارک علم و فناوری خراسان با 8 مرکز رشد فناوری و بیش از 230 شرکت فناور ، و با وجود واحد تحقیق و توسعه برتر استان در،تایید صلاحیت شرکت های دانش بنیان و همچنین وجود 48 شرکت دانش بنیان عضو پارک و مراکز رشد از ظرفیت های بالایی در استان برخوردار می باشد .

وی همچنین ظرفیت های استان خراسان را با ارزش شمرد و خاطر نشان کرد: استان ما از ظرفیت های بالایی همچون بارگاه مطهر امام هشتم و توسعه فرهنگ زیارت برخوردار می باشد ؛ همچنین وجود دانشگاه های بزرگ و تاثیر گذاری در سطح کشور مانند دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد را نیز می توان در این بخش به شمار آورد.

مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان به صادرات سال گذشته شرکتها ی پارک در حوزه های صادرات انواع ترانسفورماتور، کارتهای سیستم کنترل توربین ، گیت ضد سرقت ، دستگاه تصفیه روغن ترانس، کیت های انشعاب و اب و فاضلاب ، آنتن و محافظ و همچنین محصولات و دارو های گیاهی نیز اشاره داشت.

مظلوم زاده در این نشست همچنین به راه کارهای موجود برای تبدیل حوزه های فعال موجود به حوزه های دانشی و توسعه شرکتهای دانش بنیان در این عرصه اشاره کرد و گفت: مهمترین عامل برای تبدیل شدن شرکتهای عادی به شرکتهای دانش بنیان افزایش سهم هزینه R&D در هزینه های شرکت هاست.

وی همچنین افزود: پروژه هایی توسط پارک پذیرفته شده است که از آنجمله می توان به تفاهم نامه های منعقد شده با پالایشگاه های خانگیران و پارس جنوبی اشاره کرد، همچنین تفاهم با شرکت قطار شهری مشهد ، توسعه فن بازار پارسیان و راه را اندازی مرکز ارائه فناوری در قزاقستان و مدیریت شرکتهای کارگزاری صادرات به کشور های منطقه را ذکر کرد .

دکتر ابویی قائم مقام دبیر کل شورای عتف کشور در زمینه فعالیت های انجام گرفته گفت: ما دردبیرخانه شورای عالی یکی از وظایف مان بررسی شرایط ایجاد کریدور فناوری ست. گروهی منسجم تشکیل شده و نقشه راهی را در طول 9 ماه کار جدی انجام دادیم وطی این کار شرایط حداقلی استانها را جهت وجود زیرساخت های لازم برای ایجاد کریدور فناوری بررسی می کنیم.

 در همین راستا با نمایندگان استانها در این خصوص در ارتباط هستیم و همامنگی بین اعضا و ارکان اصلی کریدور ها هر 3 ماه یکبار انجام می شود .

خراسان رضوی با وجود ظرفیت های گوناگونی از جمله سطح ظرفیت علمی، فناوری و میزان توانمندی در زمینه صنعت و معادن یکی از 4 استان در دست بررسی برای احداث کریدور فناوری در کشور است.