Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


کارشناس مسئول ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: اولین گام در گفتمان سازی نقشه راه در حوزه علم و فناوری کشور از خراسان رضوی آغاز می شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، حمید جعفرزاده کارشناس مسئول ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشوردر جلسه ای که با دکتر علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان داشت گفت: بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب همه مسوولان موظف هستند طبق نقشه جامع علمی کشوردر عرصه علم و فناوری حرکت کرده تا بتوانیم با پیشرفت های علمی و فناوری با چالش ها و محدودیت های خصمانه مقابله کنیم .
جعفرزاده بیان کرد: تهیه نقشه جامع علمی کشور از سال 85 بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر وجود نقشه راه برای حوزه علم و فناوری کشور به مرحله اجرا درآمد؛ آن زمان شورای انقلاب فرهنگی با همکاری دستگاه های ذیربط پیش نویس نقشه را تهیه و تلفیق کرده و در سال 89 نقشه جامع ، مصوب و ابلاغ شد.
وی با اشاره به تاکیدات امسال رهبرمعظم انقلاب اظهار کرد : در گام نخست برای اجرایی کردن نقشه جامع علمی کشور نیازمند تبدیل آن به گفتمان رایج بین مردم بویژه در سطح دانشجویان، دانشگاهیان و جامعه علمی و هستیم.
کارشناس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشورعنوان کرد: طبق فرمایشات رهبری انقلاب در نهایت نقشه جامع علمی کشور و اجرای آن می تواند منجر به تولید ثروت و اشتغال و ایجاد رفاه شود.
حمید جعفرزاده اظهار کرد : موضوع گفتمان سازی در راستای اجرای این نقشه راه را به صورت جدی در دست پیگیری داریم که با توجه به ظرفیت های بالای علمی ، زیرساختی ، صنعت ، کشاورزی و فرهنگ و بیش از همه وجود بارگاه منور رضوی، درمشهد، خراسان رضوی به عنوان نقطه ثقل و شروع این تلاش تعیین شده است.
وی گفت : بر این مبنا برنامه ریزی ها بر آن است تا مدل ایجاد این گفتمان را در این منطقه طراحی و پیاده کرده و از اینجا به سایر نقاط کشورنیز گسترش و توسعه دهیم .
وی اظهار کرد : بدین منظور هم اکنون با کمک سه نقش اصلی این کار بزرگ یعنی استانداری خراسان ، پارک علم وفناوری خراسان و دانشگاه فردوسی در حال ایجاد هماهنگی بین دستگاهها و بخشهای مختلف خراسان هستیم که با استقبال بسیار خوبی مواجه شده ایم.
دکترعلم الهدایی نیز افزود: خوشبختانه پارک علم و فناوری خراسان توانسته است تاکنون در زمینه دیپلماسی علم و فناوری در منطقه اقدامات مفیدی انجام دهد که از آنجمله می توان به ایجاد مرکز مبادلات فناوری در قزاقستان اشاره کرد که امسال توسط پارک خراسان انجام گرفته است.
رئیس پارک خراسان در خصوص افتتاح مرکز مبادلات فناوری ایران وقزاقستان گفت: نتایج به دست آمده از تبادلات با کشور قزاقستان خوشایند بوده و انعکاس بالای خبرافتتاح این مرکز در قزاقستان باعث شد بسیاری از صنعتگران تجار بزرگ قزاقستان آمادگی خود را جهت تبادلات با کشورمان اعلام کنند تا بتوانیم در زمینه های مختلف با آنها ارتباط داشته باشیم.
وی افزود: اولویت کشور قزاقستان در تعامل با کشور ایران بیشتر درحوزه های کشاورزی ، معدن و صنایع معدنی ، صنایع مربوط به ماشین الات ، صنایع غذایی و پتروشیمی می باشد و امیدواریم شرکت های پارک بتوانند از این موقعیت مناسب بهترین استفاده راببرند.