Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مدیر عامل موسسه ترویج محصولات سالم:
طرح شمس راه‌اندازی شد

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مدیر عامل موسسه ترویج محصول سالم و مجری طرح شمس ضمن اشاره به انعقاد قراردادهمکاری با پارک علم و فناوری خراسان در این خصوص گفت: پلتفرمی را طراحی کرده‌ایم که براساس آن مدیریت زنجیره‌ای تامین  سبز محصولات کشاوزی از مزرعه تا سر سفره راهبری شود.
 
سید محمود رضا شایسته در گفت‌وگو با خبرنگار پارک علم‌ و فناوری خراسان در خصوص طرح شمس اظهار کرد: طرح شمس برگرفته از اول کلمات "شبکه محصول سالم" است.
  در این پلتفرم هر شخصی حقیقی یا حقوقی در جایگاه خود قرار می‌گیرد تا این زنجیره درست عمل کند.
 
وی افزود: زنجیره‌های ارزش و تامین یک سری مشارکت‌کننده لازم دارند که همسو و هم هدف باشند و برای هدف مشترک گام بردارند تا به نتیجه برسند و موسسه ترویج محصول سالم به عنوان ستاد راهبری این زنجیره در نظر گرفته شده است.
 و همچنین کمیته هایی متشکل از اعضا عملیات اجرایی را بعهده خواهند داشت.
مدیر عامل موسسه ترویج محصول سالم و مجری طرح شمس ادامه داد: در این موسسه اطلاعات و مدیریت دانش جمع‌آوری می‌شود و کارها به عهده شرکت‌های عضو است. این شرکت‌های عضو به صورت داوطلب وارد می‌شوند و هیچ حق عضویتی از آن‌ها گرفته نمی‌شود.
در بین اعضای این شبکه قراردادهایی شبیه قراردادهای کنسرسیوم بسته می‌شود و منافع همگی رعایت می شود.
 
شایسته عنوان کرد: ستاد شمس مرضی الطرفین و ناظر بر قراردادها خواهد بود. در این شبکه محصولات بسته بندی می‌شوند و باید برند و کدرهگیری از مزرعه تا سفره و گواهینامه‌هایی که رتبه‌بندی آن‌ها مشخص است داشته باشند.
 
وی در خصوص نحوه این گواهینامه‌ها بیان کرد: این گواهینامه‌ها از استاندارد تشویقی شروع می‌شود و با روش‌های تولید IPM و ICM  ادامه پیداکرده و تا "ایران گپ و گلوبال گپ" و بالاترین آن که گواهینامه ارگانیک است پیش می‌رود.
 
مدیر عامل موسسه ترویج محصول سالم و مجری طرح شمس تاکید کرد: این موسسه در زمینه بازارسازی، بازاریابی و مارکتینگ، سیاست‌های قیمت‌گذاری و زنجیره ارزش؛ فعالیت زیادی برای اعضا می‌کند، و به افراد مشاوره‌های اقتصادی و مدیریتی داده می‌شود و برای تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان وسبز گواهی شده تلاش می‌شود.
 
وی ادامه داد: ایده‌ها را از استارتاپ‌ها دریافت و آن‌ها را به کار تبدیل می‌کنیم و سپس محصول تجاری‌سازی می‌شود. در گام‌های مختلف، خودمان به عنوان ستاد و همچنین بوسیله شرکت‌های مشاوره مدیریتی که در بین اعضای شبکه وجود دارد به آن‌ها کمک می‌کنیم.

شایسته تصریح کرد: ابتدا شبکه با حدود 30 تا 40 شرکت تولیدکننده شامل تولیدکننده کودهای زیستی، معدنی و آلی و فرآوری شده تشکیل شد و در انتها با بیش از 200 شرکت و فروشگاه و کشاورزان پیشرو و عرضه کنندگان محصولات سالم و ارگانیک در سطح کشور ادامه پیدا کرد.
هم اکنون شرکت های تسهیلگر، خدمات دهنده آموزشی ترویجی و گواهی دهنده نیز به ان پیوسته اند که در این زنجیره کار می‌کنند تا محصولات سالم گواهی‌شده به دست مردم برسد.   
 
مجری طرح شمس ادامه داد: منشا بسیاری از بیماری‌ها از غذا است. تلاش داریم محصولات سالم به دست مردم برسانیم تا بیماری‌ها و مصرف دارو کاهش پیدا کند و مردم به بالاترین مرتبه یعنی آرامش روانی و جسمانی برسند.
درادامه
مدیر عامل موسسه ترویج محصول سالم تاکید کرد: امید داریم با بستن این تفاهم‌نامه بتوانیم کشاورزان را جذب و عضو این زنجیره کنیم تا به محصولات سالم و ارگانیک دست پیدا کنیم. ما دربخش خصوصی هستیم و بودجه‌ها را با بستن همین قرادادهای فی‌مابین تامین می‌کنیم، قصد نداریم متکی به بودجه‌های دولتی باشیم اما به حمایت دولت نیاز داریم.  
 
وی خاطر نشان کرد: ضمن تشکر از جناب دکتر ستاری، معاون محترم علمی‌ و فناوری، دکتر قانعی رئیس ستاد توسعه زیست فناوری و دکتر ملبوبی رئیس گروه کشاورزی ستاد در ریاست جمهوری؛ این عزیزان در راه‌اندازی این شبکه به ما اعتماد کردند و مسئولیت این کار به عهده بنده گذاشته شده تا بتوانیم این شبکه را در کشور راه اندازی کنیم و مسئولیت ما دوچندان شده است و در این راستا ما به حمایت معنوی بیشتری نیاز داریم تا مردم نیز به ما اعتماد کنند.  
شایسته ادامه داد: امید داریم نهادهای دولتی، نیمه‌دولتی و عمومی ما را در شناساندن به کشاورزان و محصولات به مردم از طریق ابزارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای کمک کنند. این موضوع برای دولتمردان هزینه‌ای ندارد، اما برای ما فوق‌العاده هزینه خواهد داشت. خواستاریم تا مسئولان در این زمینه ما را یاری کنند و مایل هستیم  این شبکه به صورت خود گردان و خصوصی اداره شود و متکی به اعضای خودش جلو برود.
در خاتمه ایشان باتشکر از زحماتی که دکتر غیبی و خانم مهندس مقدم در راه اندازی دفتر شمس در این پارک انجام دادند مصاحبه خود را پایان دادند.