Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری برگزار شد؛
نشست خبری مرکز رشد فناوری نیشابور با اصحاب رسانه و خبرنگاران

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


 به گزارش مرکز رشد فناوری نیشابور به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ مدیر مرکز رشد فناوری نیشابور گفت: هم‌اینک ۲۲ شرکت در چارچوب فعالیتهای این مرکز دایر هستند که ۱۴ مورد آنها در حال سپری کردن "دوره رشد"بوده و هشت شرکت دیگر در دوره "پیش از رشد" قرار دارند.

علیرضا شیرازی دوشنبه در نشستی با خبرنگاران به مناسبت هفته پژوهش و فناوری به پذیرش ۷۸ واحد فناور از سال ۱۳۸۸ تاکنون در مرکز رشد فناوری نیشابور اشاره و بیان کرد: سه واحد از این تعداد تبدیل به موسسه فناور شده که تنها ظرف یک سال اخیر ۱۰ طرح توجیهی ارائه کرده‌ و از این میان هشت مورد آنها پذیرفته شده است.
وی به فعالیت شش شرکت دانش‌بنیان در نیشابور نیز اشاره و بیان کرد: دو شرکت دانش‌بنیان دیگر نیز در مراحل پایانی ثبت قرار دارند.

مدیر مرکز رشد فناوری نیشابور همچنین به برپایی هشت مورد رویداد کارآفرنی طی پارسال و چهار رویداد کارآفرینی دیگر ظرف امسال تاکنون در این‌ مرکز اشاره و بیان کرد: فعالیت مرکز رشد نیشابور در چارچوب واحدهای فناور تاکنون بطور مستقیم منجر به اشتغال ۱۸۰ نفر شده که ۱۱۰ نفرشان بطور تمام وقت مشغول فعالیتهای علمی و پژوهشی هستند.

وی شمار زنان متخصص و پژوهشگر شاغل در مرکز رشد فناری نیشابور را نیز ۶۶ نفر اعلام و بیان کرد: میزان تراکنش مالی ۲۲ شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری از ابتدای امسال تاکنون ۸۰ میلیارد ریال بوده است. از ابتدای تاسیس این‌ مرکز نیز هفت میلیارد ریال تاکنون از محل منابع صندوق پژوهش و فناوری خراسان رضوی به واحدهای نوآور مستقر در نیشابور پرداخت شده است.

شیرازی افزود: همچنین از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به این‌ مرکز اختصاص یافته است. اعتبار پارسال ۶.۶ میلیارد ریال بود. 

وی به کمبودهای مرکز رشد فناوری نیشابور هم اشاره و بیان کرد: با وجود ظرفیتهای علمی و پژوهشی این شهرستان هنوز مرکز رشد آن "شتاب‌دهنده" رسمی ندارد بنابراین آمادگی لازم‌ برای حمایت از سرمایه‌گذاران در این بخش وجود دارد.
مدیر مرکز رشد فناوری نیشابور گفت: این مرکز پس از کاشان دومین مرکز رشد غیر مرکز استانی سطح کشور است که موفق به دریافت مجوز قطعی برای فعالیتهای علمی، تخصصی و پژوهشی خود شده است.
وی در ادامه این نشست خبری به برخی از فعالیتهای برجسته مرکز رشد فناوری نیشابور هم اشاره و بیان کرد: همچنین گفت: این مرکز از مرداد ماه گذشته با همکاری شرکت کانون هماهنگی دانش، صنعت و همچنین بازار جواهرات و سنگهای قیمتی مستقر در مرکز رشد، برای "فیروزه، الماس، برلیان و مروارید" شناسنامه اصالت و عیار صادر می‌کند.

شیرازی یه نیاز تامین دو میلیارد ریال به منظور تجهیز آزمایشگاه اشاره و بیان کرد: صدور این شناسنامه در حوزه صادرات فیروزه بسیاری از مشکلات صادرکنندگان فیروزه نیشابور را رفع کرده است. 
وی در ادامه همچنین شرط اصلی پذیرش واحدهای فناور را برخورداری آنها از یک گروه منسجم، طرح تجاری قابل دفاع، ایده نو و کاربردی اعلام و بیان کرد: مرکز رشد فناوری نیشابور یک مرکز جامع است که همه زمینه‌های علوم انسانی، گردشگری و فرهنگی را علاوه بر حوزه‌های فناوری، اطلاعات، ارتباطات، مگاترونیک دارد.

مدیر مرکز رشد فناوری نیشابور افزود: با توجه به ظرفیتهای محلی نیشابور این مرکز طرحهای مرتبط با حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد. 
وی ادامه داد: رویکرد پارکهای فناوری "تجاری‌سازی یافته‌ها و دستاوردهای پژوهشی" است لذا  با توجه به سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی، پارکهای فناوری به سرعت در حال بروز و ظهور  برای رفع موانع تولید هستند. 
شیرازی گفت: نتیجه تجاری‌سازی ایده‌ها "افزایش تولید ناخالصی ملی و تولید پایدار" است که باعث مهار و کاهش آسیبهای اجتماعی نیز می‌شود.

وی افزود: هزینه اشتغال پایدار برای هر نفر در چارچوب فعالیت صنایع مادر حدود ۱۰ میلیارد، در صنایع کوچک و متوسط حدود سه تا پنج میلیارد ریال و در پارکهای فناوری حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال است. 

همچنین اضافه می نماید  شرکت ساینا پردازش گسترش شرق (همیاب 24 ) بعنوان سومین شرکت فناور مرکز رشد نیشابور موفق به اخذ مصوبه پذیرش در امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان شده است و تا کنون علاوه بر شرکت ساینا پردازش گسترش شرق ، دو  شرکت فناور دیگر این مرکز ،  بنام های شرکت شرق صنعت نیشابور و شرکت پارس پویا کنترل بینالود عضو امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان می باشند .

در پایان خاطر نشان می نماید در این نشست صمیمی بیش از ده خبرنگار از خبرگزاری های ایرنا ، ایسنا ، خراسان ، اطلاعات و دیگر نشریات محلی حضور داشتند.