Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

روش های گوگل در ایجاد انگیزش برای پرسنل

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


روش های گوگل در ایجاد انگیزش برای پرسنل

هر زمان بحثی از انگیزش برای کارکنان به میان می آید بدون هیچ تردیدی شرکت گوگل در مقایسه با بقیه شرکت ها در جایگاهی ویژه قرار می گیرد. گوگل که در سال 2014 برای پنجمین بار از نظر مجله فورچون به عنوان «بهترین شرکت برای کار کردن» عنوان گرفت. درحالی که از زمان شکل گیری این شرکت خیلی نمی گذرد اما در این مدت کوتاه گوگل توانسته است بیش از پنجاه هزار نفر از برجسته ترین کارکنان را بدست آورد که به میلیونها نفر در سرتاسر جهان خدمت رسانی می کنند. در هر حال آن چیزی که در گوگل بی نظیر و قابل بیان است، این است که در حالی که پرسنل خود را نازپرورده می کند از آنها بهترین و برجسته ترین ایده ها و محصولات را بدست می آورد. مدل رهبری و ایجاد انگیزش در شرکت گوگل نظریه های سنتی رهبری را دگرگون می کند که بیشتر بر نتایج متمرکز می شوند تا بر افرادی که آن نتایج را خلق میکنند.

فرهنگ و فلسفه کاری شرکت گوگل چنین است:

                                                                 خلق شادترین و بهره ور ترین محیط کاری در جهان


در روزهای اولیه شکل گیری گوگل، پایه گذاران آن به جستجوی سازمان هایی پرداختند که در مراقبت و نگهداری کارکنان، راه اندازی نو آوری های فوق العاده و توسعه برندها، مشهور بودند. آن ها قصد داشتند تا دریابند که چگونه بتوانند بهترین استعدادها را جذب و نگهداری کنند. آنها در جستجوی خود به موسسه SAS برخوردند که برای الگوبرداری ارزشمند بود. تعامل با مدیران اجرایی SAS  پایه گذاران گوگل را به این نتیجه رساند که درک کنند افراد وقتی در کار خود واقعا موفق و هم چنین وفادار هستند که کاملا حمایت شوند و واقعا احساس کنند که ارزشمند هستند.

نتیجه آن، فرهنگ سازمانی ای در گوگل شد که اکنون آن را با مشخصه های زیر می شناسیم:

مزایای بسیار زیاد و متنوع، طراحی غیر متداول و عجیب محیط کاری، آزادی های جالب، انعطاف کاری و شفافیت.

مانند بسیاری از شرکت ها، گوگل مزایایی مانند خدمات پزشکی و دندان پزشکی رایگان، بیمه، بسته های تعطیلات، پرداخت هزینه های تحصیلی و آموزشی ارایه می کند. ولی گوگل به خاطر برخی مزایای بسیار ویژه و جذاب مشهور شده است. این مزایا نشان می دهد که تا چه اندازه شرکت برای شادی همیشگی و مداوم کارکنانش تلاش می کند. موارد زیر برخی از این مزایای ویژه اشاره می باشد:

 • پرداخت جرایم قانونی کارکنان تا سقف 5000 دلار در سال
 • مرخصی زایمان تا 18 هفته به همراه پرداخت کامل حقوق
 • پرداخت ماهانه 500 دلار به مدت سه ماه برای تهیه غذا از بیرون به پدر و مادری که به تازگی صاحب فرزند شده اند
 •  حمایت مالی برای قبول فرزند خواندگی
 •  شستشوی ماشین و تعویض روغن، تعمیر دوچرخه، خشک شویی، باشگاه ورزشی، ماساژ و آرایش مو در محل شرکت به صورت رایگان
 •  ناهار و شام رایگان، بعلاوه هر روز مجمو عه ای از میان وعده های غذایی سالم و خوشمزه

 

صدای کارکنان

دموکراسی در گوگل به صدای کارکنان فرصت بروز می دهد. شرکت گوگل در تمامی جمعه ها تالار گفت و گوی کارکنان را برگزار می کند و 20 مورد از بیشرترین پرسش ها را پاسخ می هد. کارکنان می توانند از هر کانال ارتباطی برای طرح ایده ها و تفکرات خود استفاده نمایند از جمله این که می توانند به طور مستقیم با هر یک  از مدیران و رهبران گوگل به طور الکترونیکی مکاتبه کنند. گوگلژیست (Googlegeit ) ، بزرگترین همایش شرکت است که درباره صدها موضوع و ایده بازخورد می دهد و سپس کارکنانی را از سرتاسر شرکت برای حل مسایل عمده به کار می گیرد. هم چنین به طور منظم از کارکنان درباره مدیرانشان نظرسنجی می شود و نتایج به طور عمومی منتشر میشود. نتایج این همایش برای انتخاب بهترین و بدترین مدیران استفاده می شود. بهترین مدیران به عنوان مربی انتخاب می شوند و برای بدترین مدیران، برنامه مربیگری و حمایت شدید انجام می شود تا طی یک فصل تا 75 درصد بهبود عملکرد داشته باشند.


شفافیت

از آنجایی که گوگل شرکتی است که مهمترین و بزرگترین دارایی خود را کارکنانش میداند بنابراین هر چیزی را که بتوان با کارکنان در میان گذاشت به اطلاع آنان می رساند. از این طریق آنها می توانند به کارکنان خود نشان دهند که به آنها و نظرات و داوری هایشان اعتماد دارند. پس از اولین هفته های هر فصل ، مدیر عامل گوگل تمامی موضوعات و مواردی را که طی جلسات اخیرش با هیات مدیره شرکت مطرح شده است، به اطلاع همه کارکنان می رساند. بعد از نظرسنجی سالانه که در آن 90 درصد کارکنان شرکت می کنند، کارکنان نه تنها نتایج مربوط به گروه خود را می بینند بلکه از نتایج سایر گروههای کاری نیز مطلع می شوند. بعلاوه وقتی که شرکت بر اساس نتایج نظر سنجی ها اقداماتی را انجام می دهد، این اقدامات به اطلاع همه کارکنان می رسد. هر هفته در یک ملاقات حضوری نیم ساعته بین کارکنان و بنیانگذاران گوگل درباره هر چیزی پرسش میشود، از وضع ظاهری بنیانگذاران گرفته تا اینکه آیا شرکت در جهت صحیحی حرکت می کند؟

آزادی درباره چگونگی و زمان بندی انجام کار

یکی از باورهای عمیق در گوگل این است که آنها می توانند با اعطای آزادی به افراد نتایج جالبی بدست آورند. کارکنان گوگل اجازه دارند که به صلاحدید خود درباره ساعات کاری خود تصمیم بگیرند و هم چنین میتوانند برای تفریح و استراحت به ماساژ یا باشگاه بروند یا والیبال بازی کنند.

هم چنین شرکت به کارکنانش اجازه می دهد که 20 درصد از وقت هفتگی خود را به هر کاری که دوست دارند بپردازند، در سایر پروژه ها کمک کنند یا فقط بخوابند! انجام هر کاری که قانونی و اخلاقی باشد از نظر گوگل مجاز است.


انعطاف

در چنین ساختار سازمانی افقی، مهندسان در انتخاب پروژه های کاری خود انعطاف بسیار زیادی دارند. همچنین سازمان کارکنانش را در پیگیری علایق سازمانی تشویق میکند. بعلاوه به جای اینکه مدیران، وظایف پروتکلی را به کارکنان آموزش دهند، کارکنان می توانند وظایف کاری خود را به شیوه منحصربه فرد خود انجام دهند. به طور مثال کارکنان می توانند با نوشتن و نقاشی بر روی دیوار، ایده های خود را ابراز نمایند. هم چنین آنها هر وقت که بخواهند می توانند در محل کارشان حاضر شوند، لباس راحتی مانند پیژامه بپوشند یا سگشان را با خود بیاورند. محیط آرام، خلاق و با نشاط به لحاظ روانشناختی کارکنان را بهره مند می سازد و برای گوگل نیروی کاری با انگیزه تر، وفادارتر و بهره ور تر فراهم میکند.


کار برانگیزاننده و الهام بخش

یکی از دلایلی که سبب می شود افراد در مشاغل خود احساس انگیزش نکنند این است که اغلب کاری که به آنها واگذار شده است فاقد تنوع و چالش لازم است. طبیعت یکنواخت کار که هیچ چشم انداز رشدی در آن نیست اشتیاق کارکنان را کاهش می دهد. گوگل تلاش می کند تا مطمئن شود کارکنانش کاری برانگیزاننده و الهام بخش دارند. یک گام در این جهت این است که افراد مجاز هستند تا در 20 درصد از زمان کاری خود به پروژه های شخصی مورد علاقه خود بپردازند.

یک مهندس گوگل (به نام  Chade-Ment Tan)  به طور آشکاری از این قاعده 20 - 80 بهره برده است.  او آرزو دارد که صلح جهانی را در زندگی خود محقق سازد. اگر چه چنین آرزویی از نظر بسیاری غیر ممکن و عجیب به نظر می رسد، ولی گوگل او را نا امید نساخت. عاقبت او یک دوره آموزشی بسیار موفق در زمینه هوشیاری (mindfulness) طراحی کرد. هم چنین او کتاب پر فروش "درون شما" Inside Yourself را تالیف کرده است.


تفریح و سرگرمی جنبه دائمی از کار

در فلسفه گوگل ، زندگی تمامش کار کردن نیست. فرصت های فراوانی برای تفریح وجود دارد که کمک می کند تا کارکنان گوگل از دفتر کارشان خارج شوند و بیشتر با یکدیگر تعامل کنند. این فرصت ها شامل استراحت های کوتاه مکرر ، امکاناتی برای دیوارنوردی، والیبال ساحلی، بولینگ و برنامه های خلاق شخصی می باشد. علاوه براین روزهای راحتی پوشیدن، آرایش کردن و آراسته پوشیدن و مهمانی هالووین وجود دارد. هر سال در اول آپریل در روز شوخی، کارکنان مجاز هستند که کارهای خنده دار و حقه هایی برای اطرافیان به کار بگیرند. هم چنین طراحی محل کار در گوگل، برخی ازشوخی ها و تفریح ها را در خود جای داده است. به طور مثال کارکنان می توانند برای رفتن به طبقه پایین از مسیری مانند سرسره استفاده کنند.


دسترسی راحت به غذا

کارکنان گوگل برای دسترسی به غذا نیاز نیست که راه دوری بروند. هر نقطه از دفتر کار گوگل با نزدیکترین منبع تهیه غذا مانند رستوران، آشپزخانه کوچک یا کافه بزرگ حدود 45 متر فاصله دارد. این امکان سبب می شود که کارکنان اغلب برای صرف میان وعده به این مکان ها بروند و هم چنین با سایر کارکنان از سایر گروه ها ملاقات کنند.

کارکنان گوگل از غذای رایگان و انواع متنوعی از غذاها بهره مند می شوند. مواد غذایی شامل آب، نوشیدنی ها ، اسنک و شکلات در آشپزخانه های باز نگهداری می شوند. مواد غذایی سالم راحت تر دیده می شوند و این نشان می دهد که گوگل از سلامت کارکنان خود مراقبت می کند. به طور مثال در حالی که نوشابه های گاز دار در پشت شیشه های مات مخفی شده اند، انواع آبمیوه ها به طور مستقیم قابل مشاهده هستند.


طراحی های غیر معمول دفتر کار

گوگل به خاطر طراحی دفتر کارهای بزرگ و اغلب غیر معمول مشهور است. این نوع طراحی ها برای مقاصد مختلفی انجام می شود: تلاقی اتفاقی مهندسان و افراد خلاق با یکدیگر، که به تولید ایده و بروز خلاقیت منجر شود هم چنین شادی کارکنان را تضمین نماید.


هنوز هم کارها انجام می شوند؟

با وجود تفریح، انعطاف، آزادی و مزایای متنوع که بهشت کارکنان به نظر می رسد، باورش دشوار است که واقعا در گوگل کاری هم انجام می شود؟ حقیقت این است که نه تنها کارها پیش می رود بلکه کارکنان گوگل معمولا از انتظارات مدیران خود پیشی می گیرند و کارهای برجسته ای را تحویل میدهند. اول از همه گوگل در انتخاب کارکنان خود بسیار دقت می کند و افراد بلندپرواز و بلند همتی که سوابق برجسته ای دارند را استخدام می کند. بعلاوه گوگل برای انجام هر پروژه ای ضرب الاجل دو ساله ای را در نظر می گیرد تا مطمئن باشد کارکنانش با وجود همه مزایا و تفریحاتی که دارند از کار خارج نمی شوند و در پایان هر هفته به کارکنان یادآوری می شود که چند درصد به ضرب الاجل اتمام پروژه نزدیک شده اند. با این که محیط کاری گوگل به طور ویژه ای دوستدار کارکنان است ولی معمولا کارکنان گوگل در انجام مسئولیتهای خویش بسیار کوشا هستند.

بهره مندی گوگل از شیوه ایجاد انگیزش کارکنان

·  محصولات نوآورانه تر

محیط و فرهنگ کاری گوگل به گونه ای است که بیشترین خلاقیت را در کارکنانش برمی انگیزد. سازمان گوگل به خوبی میداند که ایده های بزرگ با اجبار بدست نمی آید. آزادی در جستجو، محیط کاری دلخواه و آرام و مقدار زیاد وقت آزاد همگی سوخت های لازم برای فرآیند خلاقیت و در نتیجه محصولات مبتکرانه هستند.

·  کارکنان کارآفرین

فرهنگ و محیط کاری گوگل موید این است که گوگل به طورجدی معتقد است که نوآوری و ابداع را نمی توان برنامه ریزی کرد! همه آن چه یک نفر می تواند انجام دهد این است که به طور جدی کار و تلاش کندو  در جای درستی قرار بگیرد. گوگل تمام شرکت را به گونه ای سازمان دهی می کند که ابداع و کار آفرینی برنامه ریزی نشده را حمایت و ترویج نماید.

تلاشهای گوگل در این زمینه عبارتند از:

 • خط مشی 20 - 80
 • محیط های توسعه ای باز
 • ساختار افقی و مبتنی بر دسترسی به داده ها و اطلاعات
 • ابزارها وحمایت های لازم برای راه اندازی ایده های جدید و آزمون اولیه اید ه ها توسط کاربر و گرفتن بازخورد از آن
 • پاداشها و آزادی های قابل توجه برای ابتکارات موفق

نتیجه چنین محیط کارآفرینانه ای است که به بهره وری فزاینده ای منجر می شود.

·  ریسک کمتر شرکت

همان طور که قبلا اشاره شد گوگل به کارکنانش این امکان را می دهد تا در 20 درصد از زمان کاری خود بر روی پروژه های خودشان کار کنند.

کارکنان گوگل ایده های مختلف خود را آزمون می کنند و در نتیجه گوگل این فرصت را دارد تا تصمیم بگیرد تا کدام یک از این ایده ها را توسعه دهد و بدین ترتیب ریسک شکست پروژه ها برای گوگل کاهش می یابد.


نمونه هایی از محصولات گوگل که در 20 درصد زمان آزاد کارکنانش خلق شده اند:

ایجاد 20 درصد وقت آزاد برای کارکنان در گوگل سبب آغاز برخی محصولات مبتکرانه و برجسته ای شده است. در واقع تا سال 2009 نیمی از محصولات مهم گوگل در این برنامه 20 درصد متولد شده اند.

دو نمونه از این محصولات گوگل عبارتندازGmail , Google Suggest

 

منابع:

http://www.entrepreneurial-insights.com/google-way-motivating-employees/ The Google Way of Motivating Employees on September 25, 2014

https://www.cleverism.com/google-way-motivating-employees/

http://mshirzad.ir/wp-content/uploads/2015/5/The-Google-Way-of-Motivating-Employees.pdf