Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مسئول فنی شرکت گل کوه بینالود، مستقر در پارک علم و فناوری خراسان؛
از تلفیق نوآوری و خلاقیت در تولید چای و گیاهان دارویی گفت

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


در حال حاضر چای در دنیا به‌ عنوان یک محصول شناخته شده، مورد توجه قرار گرفته است. چای کیسه‌ای برای اولین بار توسط کشور انگلستان و با مخلوط کردن مدل‌های مختلف در داخل کیسه، معروف و مطرح شد. اکنون باتوجه به بازاریابی‌های جدید و تولید محصولات با بسته بندی جذاب، محصول چای در کنار سایر مواد غذایی، مورد توجه تولیدکنندگان قرارگرفته است.

بر همین اساس، باتوجه به شرایط کشور در زمینه تولید چای، اقداماتی در جهت طراحی و تولید ماشین آلات در ظرفیت‌های مختلف صورت گرفته است که یک نمونه آن فعالیت شرکت گل کوه بینالود در زمینه بسته‌بندی چای و دمنوش‌های گیاهی است.

 شرکت گل کوه بینالود کار خود را در سال 1387 در فضای پارک علم ‌و فناوری خراسان با یک دستگاه و4 نیرو آغازکرد. این شرکت توانست در سال‌های بعد با توجه به بازار خوبی که ایجاد کرد، دستگاه‌ها و نیروهای خود را افزایش دهد. در حاضر 8 دستگاه بسته‌بندی چای، حدود 25 نفر نیروی ثابت و30 نفر نیروی غیرمستقیم در این شرکت مشغول همکاری هستند. بیشترین پرسنل شرکت گل‌کوه خانم‌ها هستند.

به جهت افزایش صادرات خواستار فضای بزرگ‌تر از پارک هستیم

 سعید فتاحی، مسئول فنی کارخانه شرکت گل کوه بینالود در این باره با خبرنگار پارک علم‌ و ‌فناوری خراسان به گفت‌وگو نشست و اظهار کرد: در حال حاضر گل کوه به عنوان شرکتی فناور تحت حمایت امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان مشغول فعالیت می باشد. محصولات این شرکت اغلب به کشورهای عمان، کویت، عراق، روسیه، افغانستان و پاکستان صادر می‌شود. با توجه به افزایش کار و سفارشات زیاد، فضا برای ما کوچک شده است و قصد داریم فضای خود را بزرگ‌تر و همچنان تعداد دستگاه‌ها را افزایش دهیم تا بتوانیم محصولات بیشتری تولید و به کشورهای اروپایی نیز صادرات داشته باشیم.

وی با اشاره به حجم بالای تولیدات افزود: ما حتی روزهای تعطیل نیز کار می‌کنیم. دغدغه اصلی ما بیشتر تولید است. در حال حاضر، روزی صد کارتن تولید می‌کنیم، اما نیاز بازار بیش از این است.

در حال ثبت نتایج تحقیقاتی خود  به عنوان اختراع هستیم

مسئول فنی کارخانه شرکت گل کوه بینالود بیان کرد: هدف ما تولید داروهای گیاهی باکیفیت است، زیرا این مدل ازگیاهان، بار میکروبی بالایی دارند. بنابراین تمام گیاهانی که ما خریداری می‌کنیم را در آزمایشگاه‌های مجهز، مورد آزمایش و میکروب‌زدایی قرار می‌دهیم.

در دیگر آزمایشگاه ها، طبق استانداردهای چای، آن ها را تحت فرآیندهای تخمیر، مالش و میکروب‌زدایی قرار می‌دهند، اما گیاهان‌دارویی را به همان روش سنتی برداشت می‌کنند که بار میکروبی آن بسیار بالاست.

ما با استفاده از روش‌های مختلف و طی تحقیقاتی که مورد تایید کشورهای خارجی نیز قرارگرفته، بار میکروبی این گیاهان را پایین می‌آوریم، بدون این‌که مواد موثره آن‌ها از بین رود. طبق بررسی انجام شده بر روی اشعه‌هایی همچون UV، اشعه گاما، گاز ازون و پلاسمای سرد به نتایجی دست یافته‌ایم و قصد داریم نتایج خود را به عنوان اختراع در این زمینه به ثبت برسانیم.

فرمول‌های کتاب قانون ابن سینا و قرابادین کبیر، مرجع کار ماست

فتاحی با اشاره به اینکه نتایج تحقیقات جدید آن ها از لحاظ اقتصادی برای ایران بسیار به صرفه است، خاطرنشان کرد: بسیاری از داروهای گیاهی به دلیل داشتن بار میکروبی صادر نمی‌شوند و ما مشکل اصلی و کلیدی در زمینه صادرات داروهای گیاهی را حل کرده‌ایم. تفاوت شرکت ما با دیگر شرکت‌ها این است که ما از فرمول‌های کتاب قانون ابوعلی سینا و قرابادین کبیر استفاده می‌کنیم و این کتاب‌ها مرجع کار ماست. 

در شرکت گل‌کوه دمنوش‌های مقوی اعصاب، لاغری، دیابت و .... با استفاده از این فرمول‌ها می شود. البته این کار به دلیل نوشتار این کتاب‌ها بسیار سخت بود، اما موفق شدیم وکار ما مورد تایید دانشگاه داروسازی دانشگاه فردوسی نیز قرار گرفته است.

هدف اصلی ما در آینده  اخذ مجوز دارویی است

وی اضافه کرد: هدف اصلی ما برای آینده این است که مجوز دارویی نیز داشته باشیم تا بتوانیم محصولات خود را به صورت دارویی عرضه کنیم. زیرا بسیاری از دمنوش‌هایی که تولید می‌کنیم خواص دارویی دارند و می‌توانیم آن‌ها را جایگزین قرص‌های شیمیایی کنیم. بسیاری از قرص‌هایی که متخصصان بیماری‌های اعصاب برای بیماران خود تجویز می‌کنند، عوارضی هچون اعتیاد به دارو را به جای می‌گذارد، اما ما توانسته‎‌ایم چند گیاه وحشی مانند گل‌راعی که قوی‌ترین داروی ضد افسرگی است، را در خراسان پیدا کنیم. این گیاه را با 5 گیاه دارویی دیگر مخلوط و محصولی تولید کردیم که درمان کم خوابی و افسردگی است. این دارو به جرات به اندازه داروهای شیمیایی (البته بدون عوارض) تاثیرگذار است. در زمینه دارویی برای بیماری یبوست، کم‌اشتهایی و لاغری محصولاتی به صورت دمنوش تهیه و در اختیار مشتریان قرار داده‌ایم.

مسئول فنی شرکت گل کوه بینالود درخصوص خواص داروهای گیاهی گفت: در هیچ کجای دنیا اثبات نشده که گیاه نمی‌تواند حالت درمانی داشته باشد، حتی شرکت‌های داروسازی از گیاه آویشن در شربت‌ها استفاده می‌کنند. در درمان سرطان، دو ماده وین کرستین و وین بلاستین نقش مهمی دارند که این دو ماده از گیاهان گرفته می‌شود و در داروها استفاده می‌شود. قرص‌های شیمیایی از موادی استفاده می کنند که با بدن سازگار نیست و تمام آن‌ها دارای عوارض هستند. به مردم توصیه می‌کنیم فقط زمانی که بیمار می‌شوند، به سراغ دارو گیاهی نروند، بلکه پیشگیری بهترازدرمان است. اگر گیاهان دارویی به صورت مداوم مصرف شوند روند سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برند.

توانسته‌ایم بابونه آلمانی را در ایران کشت کنیم

فتاحی عنوان کرد: بابونه آلمانی که لقب خدای گیاهان را دارد، در طب سنتی چین استفاده می‌شود. این گیاه دارای ماده کامازولن است که برای زیبای پوست و رشد مو بسیار موثر می باشد. ما توانسته‌ایم این نوع بابونه را در ایران کشت کنیم و در محصولات خود از آن استفاده کنیم. 

همچنین پیامبر اسلام(ص) در مورد سیاه دانه فرمودند: دوای تمام دردها به غیر از مرگ است. برهمین اساس یک پزشک آمریکایی بر روی این گیاه آزمایشات فراوانی انجام داد و به صحت این گفته رسید. این گیاه برای بسیاری از بیماری های صعب العلاج کاربرد دارد. ما نیز از سیاه دانه در دمنوش‌های خود استفاده می‌کنیم که با خوردن روزانه آن، سیستم ایمنی بدن افزایش می یابد.

از مواد افزودنی و اسانس استفاده نمی‌کنیم

وی ادامه داد: در تمام مدت این هشت سال که مشغول به کار هستیم تا به حال شکایتی مبنی بر استفاده از مواد افزودنی، اسانس و رنگ نداشته‌ایم. متاسفانه امروزه از طعم دهنده‌ها، اسانس‌ها، رنگ‌ها و مواد نگهدارنده بسیار زیاد استفاده می‌شود. این مواد به مرور زمان عوارض بسیار خطرناکی دارند، زیرا مواد در بدن تجزیه نمی‌شوند و صددرصد سرطان زا است، باید از مصرف آن‌ها در مواد غذایی جلوگیری شود.

شرکت گل کوه برای محصولات خود مانند چای و دمنوش‌ها از مواد طبیعی مانند دارچین، زنجبیل، قهوه، زعفران و تخم‌کشنیز استفاده می کند.