Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

دانشگاه فردوسی، میزبان شعبه جدید پارک علم و فناوری خراسان

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


تفاهم نامه همکاری بین پارک علم و فناوری خراسان و دانشگاه فردوسی مشهد امضا شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، به نقل از شهرآرا نیوز؛  «از پول دولتی تا جایی که می توانید فاصله بگیرید. این اقتصاد دولت نیست و نباید به دنبال پول دولت در آن باشیم.» این جملات جان کلام معاون علمی و فناوری رئیس جمهور است. دکتر سورنا ستاری برای چندمین بار در سال98  به خراسان رضوی و مشهد سفر کرد و با حضور در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، مثل همیشه با تأکید بر اهمیت توسعه اقتصاد فناور، درباره آینده رو به توسعه شرکت های دانش بنیان مشهدی ابراز امیدواری کرد.
در این جلسه 2 تفاهم نامه نیز امضا شد. پارک علم و فناوری خراسان با دانشگاه فردوسی درباره ایجاد شعبه جدید پارک علم و فناوری استان در دانشگاه فردوسی مشهد و همین طور اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با کمک دانشگاه در قالب ارائه خدمات آموزشی و فناورانه و مشاوره به تفاهم رسیدند.

این تفاهم نامه ها به امضای دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی و دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی رسید.


هر گرم یک میلیون دلار
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این جلسه گفت: وقتی 90درصد شرکت های استان خصوصی اند، یعنی ظرفیت فوق العاده آماده برای رشد اقتصاد دانش بنیان در این استان آماده است.
ستاری ادامه داد: خراسان رضوی نفت و گاز فراوانی ندارد و اقتصاد استان وابسته به منابع زیرزمینی نیست. امروز در داروسازی ثامن از فاکتور 7 و 8 رونمایی شد. واردات این 2ماده پیش از این سالانه 40میلیون دلار خروج ارز از کشور را به همراه داشت. البته 40میلیون دلار تنها صرف واردات 40گرم از این محصول می شد. یعنی به ازای هر گرم یک میلیون دلار هزینه می شد.
وی افزود: تولید این میزان از ارزش افزوده فقط از طریق دانش حاصل می شود. این در حالی است که 150لیتر نفت خام فقط 50دلار ارزش دارد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در پاسخ به درخواست مدیران شرکت های فناور درباره حمایت از پروژه های چند ده میلیارد تومانی گفت: از پول دولتی تا جایی که می توانید فاصله بگیرید. کمک های ما باید فقط یک اهرم باشد. البته صندوق پژوهش استان قرار است از پروژه های پایه استان حمایت کند و با پول بخش خصوصی بزرگ شود. البته ما در افزایش سرمایه این صندوق به شکل بلاعوض کمک خواهیم کرد، ولی فراموش نکنید این اقتصاد دولت نیست و نباید به دنبال پول دولت در آن باشیم.


پژوهش دولتی مثل کارخانه دولتی است
ستاری با اشاره به هزینه های دولت در حوزه تحقیق و پژوهش گفت: برای پژوهش در کشور زیاد خرج می کنیم، اما درست خرج نمی کنیم. پژوهشکده های مختلفی تأسیس کرده ایم و حقوق پرداخت می کنیم. وی ادامه داد: به جای اینکه سازمان های دولتی را مجبور کنیم که یک تا 3درصد بودجه شان را صرف پژوهش کنند، باید کاری کنیم که سازمان ها خودشان به دنبال پژوهش باشند.معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: تا زمانی که پژوهش ها فقط دولتی باشد، هیچ محصولی از پژوهش بیرون نمی آید مگر اینکه بخش خصوصی در آن پول گذاشته باشد. با پول دولت محصولی از پژوهش حاصل نمی شود. پژوهش دولتی مثل کارخانه داری دولتی است که همه خوب می دانیم چگونه است. این موضوع نه در ایران، بلکه در تمام دنیا یکسان است.ستاری با اشاره به نقش دانشگاه ها در حوزه پژوهش، گفت: باید دانشگاه هایی داشته باشیم که درآمدشان را از فروش محصولات علمی به بخش صنعت فراهم کنند. دانشگاه اگر به پول دولت معتاد باشد، سقف آرزویش محدود می شود، همچون کارمندانی که سقف آرزویشان همان حقوق و مزایایی است که سر ماه می گیرند.


شهرداری و اقتصاد فناور
وی با اشاره به نقش شهرداری مشهد در بهبود زیست بوم اقتصاد فناور، ادامه داد: شهرداری باید ارائه خدمات را به استارت آپ ها واگذار کند و خودش نقش منتور را ایفا کند. ایجاد کارخانه نوآوری در مشهد اقدام بسیار تعیین کننده ای در توسعه زیست بوم اقتصاد نوآور در مشهد است که با همکاری شهرداری در سال آینده شاهدش خواهیم بود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: ما در حال مبارزه با اقتصاد سنتی و اقتصاد نفتی هستیم و مهم ترین زمینه مبارزه نیز فرهنگ است. بچه های ما باید به این نتیجه برسند که اگر استخدام شوند به خودشان خیانت کرده اند. کارآفرینی باید در استان ارزش باشد و کارآفرین نسبت به کسی که استخدام می‌شود حقوق می گیرد، جایگاه بالاتری داشته باشد.
ستاری با اشاره به مطالبی که نمایندگان انجمن های صنفی شرکت های دانش بنیان و مراکز شتاب دهی در استان مطرح کرده بودند، گفت: تشکیل انجمن ها خیلی خوب است، اما انجمن نباید دولتی فکر کند و به فکر جذب امکانات دولتی باشد. با انجمن ها کار می کنیم برای اینکه یک جبهه تشکیل دهیم و در مسیر توسعه اقتصاد فناور تلاش کنیم.


45 پروژه دانش بنیان در مثلث اقتصادی
علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، هم در ابتدای این جلسه ضمن قدردانی از سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به این استان برای چندمین بار در سال98، گفت: حضور دکتر ستاری در استان و تلاش های ایشان به رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان منجر شده است. البته در دوره ای که برجام اجرا شد و اقتصاد ایران نفس کشید، شرکت های دانش بنیان رشد خوبی داشتند. با این حال این رشد متوقف نشد و باید تلاش کنیم تا مسیر توسعه را ادامه دهیم.
معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از عملکرد طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در استان پرداخت و گفت: 45پروژه در شرکت دانش بنیان 2721 شغل ایجاد خواهد کرد.
علی رسولیان ادامه داد: 268شرکت دانش بنیان در استان وجود دارد. فرصت های سرمایه گذاری در حوزه فناوری و دانش بنیان 34فرصت به ارزش 3123میلیارد تومان است که در همایش فرصت های سرمایه گذاری در استان رونمایی خواهند شد.دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی نیز در این جلسه گفت: 186معین اقتصادی در استان داریم که آمدند تا مسئولیت های اجتماعی خود را احیا کنند و با مشارکت مردم توسعه را در روستاها رقم بزنند. 98درصد معین های اقتصادی از بخش خصوصی هستند.
علی اکبر لبافی ادامه داد: از 2400روستا در استان 1100روستا دارای طرح کسب وکار است. 1896طرح خرد اقتصادی توسط 85معین سامان دهی شده که 1127فعالیت در 22شهرستان تأیید شده است و 579فعالیت که حدود 2500فرصت شغلی ایجاد کرده اند، کار خود را شروع کرده اند.


کمک مالی نمی خواهیم، راه را باز کنید
مدیر یک شرکت فناور و تولیدکننده اولین پلتفرم انتقال صوت و تصویر در حوزه سلامت نیز در این جلسه گفت: ما به کمک اقتصادی احتیاجی نداریم. تمام درآمدهای شرکت دانش بنیان ما را که در پروژه های فناورانه در حوزه معدن حاصل شده است، در پروژه سلامت هزینه کرده ایم و نیازی به کمک مالی نداریم.دکتر دستجردی افزود: محصول ارزشمندی تولید کرده ایم که خودش اقتصاد فناور و پویا را به دنبال می آورد. این کار در توسعه فرهنگ سلامت جامعه می تواند مؤثر باشد. 8ماه است که یکی وزیران به ما قول تعرفه گذاری روی خدماتمان را داده، اما هنوز خبری نشده است. درخواستمان تسهیل در فرایند اجراست، همین!


ایران فقط تهران نیست!
مدیر یکی از شرکت های فناور و دانش بنیان مشهدی نیز در این جلسه گفت: اعتقاد داریم که ایران تهران نیست، اما اگر می خواهیم وابستگی شهرستان ها را از تهران کم کنیم، باید زیرساخت هایی را فراهم کنیم که این کار را شرکت های بخش خصوصی انجام دهند، اما این کار باید تسهیل شود.مهندس محمدی افزود: صندوق شکوفایی نوآوری که امکان ارائه تسهیلات چند ده میلیاردی را دارد، فقط در تهران فعال است. این در حالی است که صندوق پژوهش فناوری در شهرستان مشهد نهایتا می تواند یک میلیارد تومان تسهیلات تأمین کند و بسیاری از پروژه های زیرساختی در حوزه توسعه اقتصاد فناور با این ارقام امکان پذیر نیست. پیشنهادم این است که با همکاری استانداری و ستاد تسهیل کمیته ای تشکیل شود که به پروژه های زیرساختی استان نگاه ویژه شود تا صندوق شکوفایی نوآوری مستقیم ورود کند و شرکت های دانش بنیان مشهدی از این فرصت محروم نشوند.