Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

قائم مقام تولید شرکت احیا درمان پیشرفته، عضو پارک علم و فناوری خراسان:
روزانه ۳۰ "دستگاه ونتیلاتور" برای مراقبت‌های ویژه در دوران ابتلا به کرونا تولید می شود

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


قائم مقام تولید شرکت احیا درمان پیشرفته گفت: در حال حاضر و با توجه به بحران بیماری کرونا در کشور، روزانه ۳۰ دستگاه ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) توسط این شرکت دانش بنیان تولید و عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان؛ حمیدرضا بهفرمقدم، در گفت‌وگوبا خبرنگار این پارک درخصوص تولید دستگاه ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) اظهار کرد: شرکت احیا درمان، عضو پارک علم و فناوری خراسان و اولین شرکت دانش بنیان است که از سال 1390 فعالیت خود را با تولید ونتیلاتور و دستگاه بیهوشی آغاز نمود و همچنین در سال 1397 توانست دستگاه سی تی اسکن تولید کند.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به بحران بیماری کرونا در کشور، به تولید دستگاه ونتیلاتور(دستگاه تنفس مصنوعی) نیاز بیشتری احساس شد و ما نیز برای تامین این دستگاه دست به اقدامات لازم زدیم.

 

تاکنون دستگاه ونتیلاتور در 460 مرکز درمانی و بیش از 3 هزار 500 تعداد از آن در کل کشور نصب شده است

بهفرمقدم عنوان کرد: تاکنون دستگاه ونتیلاتور در460 مرکز درمانی مورد استفاده و بیش از 3 هزار 500 تعداد از این دستگاه در کل کشور نصب شده است. مجوز تولید آن تا قبل از شیوع بیماری کرونا برای 5 دستگاه بود، که با توجه به شرایط پیش آمده و در "جهش تولید"، این تعداد را به 30 دستگاه رسانده‌ایم. این تعداد دستگاه به وزرات بهداشت که متولی توزیع آن در کل کشور است، داده می‌شود.

وی درخصوص افزایش حجم تقاضا و افزایش تولید این دستگاه تاکید کرد: وزرات‌خانه بیش‌بینی هزار دستگاه را داشته است و قرارداد ما با آن‌ها تولید 960 دستگاه است. برای تولید هزار دستگاه، 48 روز زمان لازم داریم، اگر وزراتخانه در این خصوص تقاضای بیشتری داشته باشد، ما برای افزایش تولید مشکلی نخواهیم داشت.

 

 تسهیلات 400 میلیارد ریالی برای تولیددستگاه ونتیلاتور

قائم مقام تولید شرکت احیا درمان پیشرفته ادامه داد:  شرکت احیا درمان پیشرفته با استفاده از تسهیلات 400 میلیارد ریالی صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به انجام تولید این دستگاه شده است. این دستگاه، قیمت بالایی دارد و برای تولید آن نیاز به پشتیبانی مالی بالایی است. صندوق نوآوری و شکوفایی، به دستور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، این مبلغ را به سرعت در اختیار ما قرار داد. اکنون این هزینه برای تولید این تعداد دستگاه کافی است و همه کارها به خوبی در حال پیشروی است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت احیا درمان پیشرفته در دو زمینه تشخیص و درمان بیماری کرونا به پزشکان یاری می‌رساند. تشخیص کلی در ابتدا توسط سی‌اتی‌اسکن صورت می‌گیرد؛ یعنی دستگاه سی‌تی‌اسکن به طور دقیق نشان می‌دهد چه مقدار از ریه درگیر این بیماری شده است. دوم، درمان می باشد که از طریق دستگاه ونتیلاتور انجام می‌شود و این دستگاه در تنفس بیمار نقش بسزایی دارد.

 

دستگاه ونتیلاتور تا زمانی که یک درصد از ریه باقی مانده باشد مریض را زنده نگه می‌دارد

بهفرمقدم ادامه دارد: وقتی ریه درگیر این بیماری می‌شود نمی‌تواند تبادل اکسیژن را به راحتی انجام دهد. این دستگاه به ریه کمک می‌کند؛ یعنی اختیار تنفس بیمار را می‌گیرد و به ‌گونه‌ای که برای بیمار مفید است، توسط پزشک و پرستار تنظیم می‌شود و کم‌کاری ریه را جبران می‌کند. 

بیمارانی که فوت می‌شوند به دلیل این است که درمان بر روی آن‌ها دیر صورت گرفته و ریه صددرصد از کار افتاده است. این دستگاه تا زمانی که یک درصد از ریه باقی مانده باشد، بیمار را زنده نگه می‌دارد.