Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی:

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند نقش مهمی را در عرصه تولید محصولات استراتژیک ایفا کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر رضا قنبری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اقداماتی که پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان استان در مورد ویروس کرونا انجام داده‌اند، اظهار کرد: اقداماتی که ما در این رابطه انجام دادیم و بعضی از شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند نقش مهمی را در این زمان کم برای کشور ایفا کنند این بود که محصولات خود را تغییر و بعضی دیگر نیز ساخت آن محصول را توسعه دادند که این محصولات بسیار استراتژیک هستند، مانند دستگاه تنفس مصنوعی که یکی از شرکت‌های پارک توانست به یکباره بازار روزانه تولید را 6 برابر کند. 

وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان دیگری هم وجود داشتند که در ساخت بیمارستان صحرایی، کار بر روی تست کرونا و دیگر موارد را انجام دادند. نکته مهم دیگری که در بعضی از این شرکت‌ها وجود دارد این است که محصولاتی را تولید می‌کردند، اما احتیاج به کمک داشتند تا به زنجیره تأمین و توسعه بازار به عنوان معرفی محصول اقدام کنند که با مکاتبات صورت گرفته، مفید و فایده داشته باشد در نتیجه اکوسیستم پارک توانست در خصوص بحث کرونا اقداماتی از این قبیل انجام دهد.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی تصریح کرد: اصلی‌ترین اقدامی که پارک علم و فناوری در خصوص کرونا انجام داده این بود که بتوانیم به رشد کسب و کارها کمک کنیم و شاید با شرایط بحرانی که کرونا برای اقتصاد کشور و بالطبع استان به وجود آورده، این شرایط را پیچیده کرده است. شاید در بیشتر مواقع رشد به مفهوم حفظ به کار برود و اگر ما بتوانیم کسب و کارهای آسیب دیده را حفظ کنیم، در واقع  کار بزرگی انجام داده‌ایم.

وی عنوان کرد: بعضی از کسب و کارهایی که در اکوسیستم پارک وجود دارند، در بحث کرونا رشد بسیار زیادی کردند، بازار داشتند و آن را توسعه داده‌اند اما برای دیگر کسب‌وکارها مشکلاتی به وجود آمده و ما در این راستا دو کار جدی انجام دادیم. با استفاده از شبکه پارک، آسیبی که به شرکت‌ها در زمینه حمل‌ونقل محصولات، وارد  شده را به حداقل رساندیم.

مهمترین هدف پارک علم و فناوری، حفظ نیروی نخبه شاغل در شرکت‌های دانش‌بنیان است 

قنبری خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که برای شرکت‌ها به وجود می‌آید، تحویل و معوقات بعضی از محصولات است که دچار مشکل شده  و با انجام اقدامات و پیگیری‌هایی در این زمینه، توانستیم کاری کنیم تا شرکت بتواند محصول خود را به موقع تحویل دهد. همچنین با استفاده از اکوسیستم انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان، بتوانیم بعضی از موارد را در سطح کشور و استان پیگیری کنیم که بیشتر موضوعات حفظ نیروی نخبه شاغل در شرکت‌های دانش‌بنیان بود که مهمترین هدف به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: برای رفع مشکلات شرکت‌ها مواردی مانند استفاده از شرایط اضطراری وجود داردکه نامه‌هایی تنظیم شده و برای اینکه استفاده از معوقات با مطالبات شرکت‌ها به نوعی متعادل شود، از صندوق نوآوری و شکوفایی درخواست‌هایی داشتیم و سرفصل‌بندی کردیم تا از طریق وزارت علوم و معاونت ریاست جمهوری آن‌ها را پیگیری کنیم تا صندوق بتواند قوانین خود را هماهنگ کند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی بیان کرد: از جمله فعالیت‌هایی که پارک علم و فناوری در موضوع کرونا انجام داده است، اجاره‌هایی که شرکت‌ها پرداخت می‌کنند را معوق کردیم، حتی تسهیلات و وام‌هایی که از منابع پارک دریافت کرده بودند، این نفوذ را داریم که مطرح کنیم تا چه زمانی پرداخت شود و بازپرداخت‌ها را به تعویق بیاندازیم. همچنین شرکت‌ها را دسته‌بندی کردیم تا بررسی کنیم کدام یک از شرکت‌ها در بحران کرونا سود بردند یا متضرر شدند تا بنا به وسع پارک بسته‌های حمایتی را برای این‌ شرکت‌ها در نظر بگیریم و امیدوارم برای آن‌ها مفید واقع شود.