Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ابرسلامت هوشمند سینا، عضو پارک علم و فناوری خراسان:
همراه دکتر، کوتاه‌ترین و سریع‌ترین راه دریافت خدمات درمانی و مراقبتی است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ابرسلامت هوشمند سینا عضو مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری خراسان گفت: همراه دکتر مجموعه ای از ابزارهای نوین نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که به کاربران این امکان را می دهد در هر زمان و مکان، بدون محدودیت، به خدمات درمانی و مراقبتی دسترسی پیدا کنند. این خدمات شامل اتصال مستقیم به پزشکان متبحر، دریافت مشاوره کاربردی و دریافت خدمات مراقبتی از راه دور به واسطه تلفن همراه و سخت افزارهای جانبی است.

احمد دستجردی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارک علم ‌و فناوری خراسان در خصوص "نرم‌افزار تله‌مدیسین" اظهار کرد: تله مدیسین (telemedicine) در ادبیات موضوع به معنای "پزشکی از راه دور" است. طبق تعریف  ITU (اتحادیه بین المللی مخابرات)، تله مدیسین عبارت است از عمل مراقبت پزشکی با استفاده از ارتباطات صوتی و تصویری. به‌طور عمومی تله مدیسین به کاربرد فناوری‌های پزشکی و ارتباطی جهت تبادل هرگونه اطلاعات، اعم از داده، صدا یا ارتباطات تصویری بین پزشک و بیمار، پزشک و متخصصان بهداشت و درمان در موقعیت‌های مجزای جغرافیایی و به منظور ایجاد امکان تبادل جهت مقاصد پزشکی، بهداشتی درمانی، تحقیقاتی و آموزشی تحصیلی اطلاق می‌شود.

وی افزود: حدود چهار سال است که بر روی این نرم‌افزار کار می‌کنیم، البته این نرم‌افزار تله‌مدیسین دردنیا شناخته شده است و به‌گونه‌ای برای ما آغاز کلینیک‌های مجازی خواهد بود. عملکرد نرم‌افزار بدین گونه است که به عنوان مثال؛ در یک منطقه روستایی به علت نبود دکتر، بیمار دچار شرایط حاد می‌شود، در همین زمان اگر پرستار یا بهیاری به سامانه تله مدیسین دسترسی داشته باشد، می‌تواند سنسورها و ابزارهای این نرم افزار را به بیمار متصل کرده و اطلاعات کامل بیمار مانند صدای قلب، ریه و حتی معاینات پیشرفته‌تر را به صورت تصاویر سونوگرافی و... همزمان به صورت آنلاین به پزشک در بیمارستان شهر نشان دهد و پزشک به سرعت راه درمان را تجویز کند.

بنیان گذار و مدیرعامل شرکت ابرسلامت هوشمند سینا ادامه داد: ما می‌توانیم از این نرم‌افزار برای درمان بیماران کرونایی نیز استفاده کنیم که مزایای زیادی به همراه دارد. مزیت عمده این است که با استفاده از تله‌مدیسین، همه افراد نیاز نیست به مراکز بیمارستانی مراجعه کنند. حدود 70 درصد از مبتلایان به کرونا، علائم خفیفی دارند که با تشخیص به موقع و ماندن در خانه با کمک راهنمای‌های سیستم پزشکی از راه دور، می‌توانند خود را درمان کنند و استرس را در جامعه کاهش دهند. همچنین رفت‌وآمد فرد بیمار موجب می‌شود تا افراد بیشتری به این بیماری مبتلا شوند.

دستجردی عنوان کرد: همچنین نرم افزار تله‌مدیسین می‌تواند برای افرادی که بیماری کرونا برای آن‌ها جدی محسوب می‌شود؛ مانند بیماران مبتلا به دیابت، قلب و عروق و افرادی که مشکل ریه وکلیه دارند نیز بسیار مفید باشد. این بیماران می‌توانند برای معاینه، تمدید و تجویز نسخه‌های پزشکی خود به مراکز پزشکی مراجعه نکنند و از خانه تحت مراقبت پزشکان خود قرار بگیرند، در این صورت این بیماران از مبتلا شدن به بیماری کرونا  در امان خواهند بود.

بنیان گذار و مدیرعامل شرکت ابرسلامت هوشمند سینا تاکید کرد: نرم افزار تله مدیسین در آموزش بیمار نقش مهمی دارد؛ به عنوان مثال، بیمار توسط این نرم افزار، صدای پزشک خود را از خانه می‌شود و کمک‌های لازم را از او می‌گیرد. پزشک نیز بیمار را تحت کنترل خود قرار داده و هنگامی‌ که شرایط بیمار حاد شود، او را به اورژانس ارجاع می دهد.

وی ادامه داد: اگر فردی مشکوک به بیماری کرونا است می‌تواند با پزشک تله مدیسین تماس برقرار کند. ابتدا پزشک از او می‌خواهد با استفاده از دستگاه تب‌سنج دمای بدن و همچنین تعداد تنفس‌های خود را در یک دقیقه به او اعلام کند. بعد از بررسی‌های لازم توسط پزشک، اگر فرد مبتلا به کرونا در مرحله‌‌ای باشد که بتواند در خانه درمان شود، با ادامه همین روند "پزشکی از راه دور"، بیمار را تحت کنترل قرار می‌دهد تا درمان شود و فقط در صورت حاد شدن شرایط،  او را به بیمارستان ارجاع می‌دهد.

بنیان گذار و مدیرعامل ابرسلامت هوشمند سینا افزود: راهنمای درمانی جهانی می‌گوید؛ فردی که دچار اختلال تنفس ‌شود و میزان اکسیژن خون جریانی او کمتر از 93 درصد باشد نیاز به مراقب‌های ویژه پزشکی دارد، در غیر این‌صورت بیمار را می‌توان در خانه تحت کنترل قرار داد.

دستجردی گفت: حدود 50 پزشک در سامانه تله مدیسین عضو هستند و تبلیغات سراسری استان نسبت به استفاده مردم از این نرم‌افزار به زودی آغاز خواهد شد. این نرم افزار می‌تواند میلیاردها دلار در سال از هزینه‌های پزشکی را کاهش ‌دهد. همچنین خدمات پزشکی این نرم‌افزار به صورت 24 ساعته و هفت روز در هفته خواهد بود.