Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

رئیس اداره تسهیل فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان وزارت امور خارجه:
شرکت های پارک علم و فناوری خراسان از جهش تولید به انفجار تولید رسیده اند

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


دکتر سید حمیدرضا وحید کیانی، رئیس اداره تسهیل فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان وزارت امور خارجه ضمن بازدید از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان و تحسین آنان گفت: این شرکت ها جهش تولید را رد کرده اند و به انفجار تولید رسیده اند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان؛ دکتر سید حمیدرضا وحید کیانی رئیس اداره تسهیل فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان وزارت امور خارجه و مهندس دیندار کارشناس دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری روز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه سال جاری ضمن بازدید از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان، با مدیران عامل شرکت ها و نمایندگان آن ها به گفت و گو نشستند.
وی با اشاره به اینکه یکی از مبناهای اقتصاد مقاومتی بر مبنای "های تکنولوژی" است گفت: این شرکت ها بیشترین ارزش افزوده را دارند. درواقع شرکت هایی که بر مبنای دانش، محصول تولید می کنند ارزش بسیار بیشتری نسبت به دیگر شرکت ها دارند.
وی ادامه داد: امروزه ما نه تنها امروزه به خودباوری و خودکفایی صددرصد رسیده ایم بلکه در بسیاری از حوزه ها به صادرات حداکثری رسیده ایم.
رئیس اداره تسهیل فناوری و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان وزارت امور خارجه اظهار کرد: در سه دهه فعالیت خود، چنین سطح از فناوری و توان شرکت های دانش بنیان ایرانی را ندیده بودم و این مهم، غیرقابل باور است.
وی در ادامه گفت: سفرای کشور باید بدانند که در داخل چه فناوری هایی داریم و ضمن اشاره به اینکه تکنولوژی بومی ما ارزان ارائه می شود بیان کرد: در این خصوص می‌توان بازار هدف بسیار زیادی برای شرکت‌ها در نظر گرفت و بخش های صادراتی باید بیش از این ها فعال شوند.
وی همچنین فعال کردن NGO های داخلی و خارجی علاقه مند به همکاری و سرمایه گذاری با شرکت های فناور و دانش بنیان ایرانی را حائز اهمیت دانست و در زمینه شناسایی و معرفی کشورهای هدف این شرکت ها و نیز تسهیل صادرات محصولات فناور و دانش بنیان اعلام آمادگی و همکاری نمود.
دکتر رضا قنبری رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: نباید دچار مرداب فناوری شویم و برای این موضوع، بخش خصوصی باید توانمند باشد تا بتواند این فناوری ها را به خارج از کشور ارائه و برای این جوانان و ارتباط آنان، سرمایه گذاری کند.
در این جلسه مهندس اکبر امینی معاون پشتیبانی فناوری پارک علم و فناوری خراسان ضمن معرفی پارک خراسان، گوشه ای از فعالیت ها و خدمات بین الملل ارائه شده شده به شرکت ها را چنین برشمرد: عقد قراردادهای پژوهشی با سازمان‌های بزرگ برای ارتباط و ظرفیت سازی با حوزه های مختلف، تقویت شبکه سازی برای ارتباط شرکت های بزرگ و کوچک در کنار یکدیگر برگزاری تورهای فناوری، حضور در نمایشگاه های مختلف مختلف بین المللی و راه اندازی مرکز مبادلات فناوری ایران و قزاقستان و همچنین فرآیند دقیق نظارت و ارزیابی
در این جلسه نمایندگان شرکت های فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان حضور داشتند و به معرفی دستاوردها و  توانمندی های خود پرداختند.
دکتر مدنی مدیرعامل شرکت پیمان خطوط شرق و رئیس انجمن دانش بنیان استان گفت: ۲۸۰ شرکت دانش بنیان در استان خراسان رضوی وجود دارد و بیش از این تعداد هم، شرکت فناور داریم که ظرفیت دانش بنیان شدن دارد. همچنین وجود صنایع زیرساختی خوب در استان که لازم است توسعه این شرکت ها با فروش داخلی و بی نیاز کردن کشور از خارجی ها فراهم می شود و برای توسعه بازار، راهی جز صادرات نداریم.
مهندس هاتف مدیرعامل شرکت آهار شرق و عضو انجمن دانش بنیان استان خراسان رضوی نیز گفت: سرعت رشد شرکت ها در سایر کشورها بیشتر از ماست و این به این دلیل است که شرکت هایشان، صادرات را آموخته اند و جایگاه ایران، نباید خام‌فروشی باشد. اگر از شرکت‌ها حمایت شود می‌تواند به صادرات منجر شود.

دیگر نمایندگان شرکت های پارک علم و فناوری خراسان نیز به معرفی خود و دستاوردهایشان پرداختند. از جمله شرکت همراه افزار دایا در زمینه اپلیکیشن ارتباط دانش آموران، معلمین و والدین، شرکت نگین سامانه هوشمند پاژ فعال در صنعت اتوماسیون های هوشمند هتلی، رکت فناوران توسعه در حوزه نرم افزارهای مدیریت منابع سازمانی و erp، شرکت IREX 2 WORLD در حوزه بازاریابی محصولات شرکت ها به چهار زبان انگلیسی، فارسی، روسی، عربی و ساپورت ۶ گروه خدمات و پنج زون جغرافیایی مختلف، شرکت صنعت هوشمند آترین نوین درخصوص طراحی بازی ها و نورپردازی

شایان ذکر است مسئولین از شرکت‌های دانش بنیان سامان داروی هشتم فعال در زمینه داروهای نوترکیب و فاکتور ۸ انعقاد خون، شرکت دانش بنیان آهار شرق فعال در زمینه خدمات نیروگاهی، شرکت دانش بنیان احیا درمان پیشرفته تولید کننده ونتیلاتور و دستگاه سی تی اسکن، شرکت بهپویان امین منتظر در حوزه هوشمند سازی و بهینه سازی انرژی و شرکت کاوش صنعت توس فعال در زمینه تجهیزات نفت گاز و پتروشیمی بازدید کردند و از نزدیک با دستاوردها و توانمندی های این شرکت ها آشنا شدند.