Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

خراسان رضوی بعد از تهران، بالاترین کسب و کارها را در حوزه ICT دارد

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مهندس محمدحسن رحیمی رئیس افتای استان، دکتر علی دلگیر مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی و همچنین مهندس حمیدرضا روحبخش مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استانداری خراسان رضوی امروز سه شنبه سوم تیرماه سال جاری ضمن بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری و ارتباطات مستقر در پارک علم‌ و فناوری خراسان همچون شرکت اتوماسیون اداری حسیب، یسنا پارس و آزمایشگاه هوشمندسازی دیسپاچینگ، طی جلسه‌ای، با مدیران این شرکت‌ها به تبادل نظر، شناخت نرم‌افزار و پیگیری مشکلات آن‌ها به گفت و گو نشستند.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان، محمدحسن رحیمی، رئیس افتای استان اظهار کرد: شرکت های پارک علم ‌و فناوری خراسان ظرفیت خوبی دارند و از لحاظ نیروی انسانی، جوان، خلاق و با استعداد هستند. فعالیت‌های انجام شده در سطح استان از لحاظ توان اجرا و فنی عالی بوده و توانسته‌ اند محصولات خود را به تمام کشور و حتی کشورهای خارجی ارائه دهند.

وی افزود ما در کنار این جوانان توانمند و متخصص هستیم و کمک خواهیم کرد تا محصولات تولیدی آن‌ها مجوز های لازم را جهت بکار گیری در مراکز مهم اخذ نمایند.

دستاوردهای فناورانه و نو تولیدی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان در صورتی که استانداردهای لازم را کسب نماید، می‌تواند نیازهای دستگاه های زیرساختی را مرتفع نماید و توانمندی خوب نیروهای متخصص استان و محصولات تولیدی در این مراکز از توان رقابتی خوبی با محصولات مشابه برخوردار می‌باشد.

رحیمی افزود: کارشناسان مرکز افتا آمادگی لازم را جهت کمک به این شرکت ها در جهت اخذ مجوز لازم دارند.

 

خراسان رضوی بعد از تهران، بالاترین کسب و کارها را در حوزه ICT دارد

دکتر علی دلگیر مدیر کل ارتباطات‌و فناوری اطلاعات خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد: شرکت‌های فناور در پارک علم‌ و فناوری استان به‌گونه‌ای عمل کرده اند که خدمات و محصولات آن‌‌ها را می‌توانیم در سطح ملی ارائه دهیم و ما باید این بستر را برای آن‌ها فراهم کنیم.

وی با اشاره به این که خراسان رضوی بعد از تهران، بالاترین کسب و کارها را در حوزه ICT دارد، در حمایت از شرکت‌های فناور ادامه داد: از طریق «طرح نو آفرین» خدمات لازم را به آن‌ها ارائه خواهیم داد. به این صورت که شرکت‌های نوپا می‌توانند خدمات و تسهیلاتی تا سطح۵۰ میلیون تومان دریافت کنند و این مبلغ را از شرکت‌های رشد یافته خواهند گرفت.

دکتر حمیدرضا روحبخش مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استانداری خراسان‌ رضوی تاکید کرد: شرکت‌های پارک علم‌ و فناوری خراسان در حوزه فناوری بسیار خوب عمل کرده اند.طرح‌ها و محصولات آن‌ها را بازدید کردیم و نسبت به حمایت جدی و معنوی از آن‌ها اعلام آمادگی می کنیم. واقعیت مطلب این است که تا وقتی محصولی در یک جایی پایلوت نشود کم و کاستی های آن مشخص نمی‌شود.

وی افزود: ما آمادگی داریم تا این محصولات را در قالب تفاهم‌‌نامه‌های کاری مستقر کنیم. استان خراسان رضوی در ۱۰ حوزه هوشمندسازی قابلیت بروزرسانی دارد که شامل حوزه حمل‌و نقل، سلامت،گردشگری، آموزش و... است و  استانداری نیز در این زمینه حمایت‌های لازم را  خواهد داشت.

روحبخش تاکید کرد: در شرایط تحریم باید به شرکت‌های خود متکی شویم و از توانمندی نخبگان خود استفاده کنیم. این شرکت‌ها را در قالب کارگروه‌ها و در یک ظرفیت قانونی مطرح و طرح آن‌ها را مصوب و سپس محصولات آن‌ها را مستقر خواهیم کرد.

در ابتدا دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم‌ و فناوری خراسان درخصوص مشکلات و خواسته‌های شرکت‌ها در حوزه فناوری و ارتباطات اظهار کرد: در حوزه فناوری و ارتباطات شاهد اتفاقات خوبی در استان هستیم و تنها مشکل ما محدودیت‌ ظرفیت است. ما در حوزه‌های فنی آزمایشگاهی پیشرفت چشم‌گیری داشته‌ایم و‌ توانسته‌ایم تعداد آن‌ها را افزایش دهیم. و همه این آزمایشگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

 

به زودی شاهد راه‌اندازی آزمایشگاه هیدرولیک سیالات تراکم‌پذیر در خاورمیانه خواهیم بود

رئیس پارک علم ‌و فناوری خراسان ادامه داد: در حال حاضر دو آزمایشگاه جدید در حوزه فنی  به بخش خصوصی اضافه شده است و همچنین به زودی شاهد راه‌اندازی آزمایشگاه جدیدی خواهیم بود که تنها آزمایشگاه هیدرولیک سیالات تراکم‌پذیر در خاورمیانه خواهد بود.

قنبری با اشاره به اینکه در حوزه پردازش پرسرعت و سرورها ضعیف هستیم، گفت: از مسئولان خواستارم در زمینه افزایش پردازش‌ها و بالا بردن ‌سرعت سرورها ما را یاری کنند، زیرا حوزه انرژی ما به این امر نیاز مبرم دارند.

در ادامه این جلسه علی جاهدی، مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم ‌و فناوری خراسان اظهار کرد: به لحاظ ساختاری و پتانسیل شرکت‌ها درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از ویژگی خوبی برخوردار هستیم. فاصله ما با اصفهان در این زمینه بسیار زیاد شده است و این نشان‌دهنده این است که در تقویت بنیه شرکت‌های دانش‌بنیان استان موفق بوده‌ایم و نتیجه آن روز به روز روشن‌تر می‌شود.

وی افزود: آنچه در محیط پارک در حال اتفاق است، بحث هم‌افزایی است. شرکت‌ها در کنار هم مشغول فعالیت هستند و یکدیگر را کامل می‌‌کنند و امیدواریم بتوانیم با افزایش زیرساخت‌های مورد نیاز پارک،  این هم‌افزایی را بیشتر کنیم.

مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم ‌و فناوری خراسان با اشاره به اینکه پارک در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات رویکردهای جدیدی را ارائه خواهد کرد، گفت: در این زمینه پارک علم ‌و فناوری خراسان رویکرد جدیدی ارائه خواهد داد که یک بخش آن مربوط به حوزه دیتا‌ است و بخش دیگر آن مربوط به قطب هوشمندسازی است که به صورت جدی در حال پیگیری آن هستیم و قصدداریم پروژه‌های بزرگ هوشمندسازی را راه اندازی کنیم.

 

خراسان رضوی در زمینه بلاک‌چین و رمز ارز قوی‌ترین شرکت‌ها را در کشور ایجاد کرده است

مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم ‌و فناوری خراسان ادامه داد: همچنین خراسان رضوی در زمینه بلاک‌چین و رمز ارز قوی‌ترین شرکت‌ها را در بستر مبادلات در کشور ایجاد کرده است و به زودی شاهد ارائه سرورهای جدیدی در این زمینه خواهیم بود.

جاهدی با اشاره به اینکه در این جلسه مسئولان با شرکت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از دو منظر آشنامی‌شوند، گفت: اولین مورد آن شامل شناخت ظرفیت این شرکت‌ها و توسعه بازار آن‌ها در بخش سازمان‌های دولتی و دوم شامل رفع موانع و چالش‌هایی که بر سر راه آن‌ها وجود دارد، می باشد.