Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


در دیدار مدیرکل دفتر امور فناوری  وزارت علوم و  مدیرکل تحقیقات و فناوری وزارت آموزش عالی عراق، طرفین  در موضوع  تاسیس پارک های مشترک علم و فناوری در استان های همجوار و تبادل فناوری و محصولات دانش بنیان به توافق رسیدند. 

 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم  در دیدار با  پروفسور قسان حمیدعبدالمجید مدیر کل تحقیقات و و فناوری وزارت آموزش عالی کشور عراق، ضمن اشاره به انعقاد یک تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه علوم دریایی خرمشهر و دانشگاه بصره در موضوع بهره وری از دریا و آب های مشترک گفت : در دانشگاه های بیشتری در غرب و جنوب غربی ایران و استان های شرقی عراق علاوه بر تحقیقات مشترک در زمینه های فناوری می توان با راه اندازی پارک های علم و فناوری مشترک همکاری های فناورانه را ارتقا داد.
 همچنین پروفسور قسان حمیدعبدالمجید با  اشاره به زمینه های مشترک تاریخی علمی، فرهنگی و اجتماعی و دینی دو کشورهمسایه گفت: ایران و عراق می توانند در زمینه های مختلف علم و فناوری با یکدیگر همکاری نمایند، گرچه در زمینه هایی همانند تبادل دانشجو و استاد کم و بیش این همکاری وجود دارد ولی کافی نیست.
 وی افزود:  در زمینه های مختلف تحقیقاتی به ویژه در موضوعاتی که اشتراکات زیادی وجود دارد همچون نفت و انرژی، کشاورزی و اختصاصا در موضوع خرما و نیشکر می توان تعاملات بیشتری انجام داد و این ظرفیت وجود دارد که کارهای پژوهشی مشترکی به ویژه در سطح دانشگاه ها انجام داد.
در ادامه  این دیدار دکتر خوش قلب  رئیس حوزه ریاست معاونت پژوهش و فناوری در سخنانی به ظرفیت خوب کشور عراق در خرید محصولات دانش بنیان و به ویژه در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت : نظر به اینکه کشور عراق یکی از کشورهای هدف در صادرات محصولات پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایران است می توان با تعاملات بیشتر در سطح دو وزارت علوم و آموزش عالی دو کشور، صادرات و واردات محصولات دانش بنیان تولید شده در پارک های علم و فناوری را توسعه کمی و کیفی داد. 
وی افزود : این ظرفیت در ایران وجود دارد که علاوه بر صادرات محصولات دانش بنیان در زمینه های مهارت افزایی و نوآوری که توانمندی ایران بالاست به فناوران جوان و تازه کار عراقی انتقال تجربیات انجام گیرد.
گفتنی است در پایان این نشست دو طرف در خصوص ایجاد پارک ها و مراکز رشد و فناوری مشترک، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و انتقال تجربیات در زمینه های فناوری و نوآوری به توافق رسیدند.