Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


در این مقاله سعی شده است تا شهروندان عادی را برای کشف بینش استفاده از داده ها بدون نیاز به دانش پایه علم داده، توانمند کرده و بی شک نسل آینده شهروندان به واسطه ظهور پلت فرم های هوشمند که کاربران را برای یک زندگی خلاقیت و کمک می نماید، متحول خواهد شد.

 

شرکت های متوسط می توانند از چرخه هایپ به عنوان راهنمای سرمایه گذاری در فناوری های نوظهور استفاده کنند.

حدود 68 درصد از مدیران ارشد شرکت های متوسط انتظار سرمایه گذاری بیشتری در مباحث فناوری اطلاعات در سال 2019 نسبت به 2018 دارند. بدیهی است که مدیران ارشد می‌توانند در هر فرصتی سرمایه‌گذاری کنند؛ اما برخی تکنولوژی‌ها می‌توانند تاثیر گسترده‌ای داشته باشند و توانمندی‌های کسب‌وکار را تقویت کنند. این مهم است که این مدیران ارشد سرمایه گذاری ها با تأثیر بالا را در اولویت قرار دهند.

مایک سیسک تحلیل گر مدیریتی گارتنر می گوید: "این چرخه با هدف کمک به مدیران ارشد اطلاعات و ارائه راهکارهای موثر، ارائه نقشه راه و مباحثه با سایر مدیران و همکاران بر روی چگونگی بهبود، ایجاد فرصت ناب و جدید در سازمان‌های خود می‌باشد." مدیران ارشد شرکت های متوسط باید دائما تکامل یابند و نقش خود را به عنوان شرکای کسب‌وکار فعال گسترش دهند.

 

چرخه ی هایپ گارتنر در سال 2019 برای شرکت های متوسط سه روند عمده را منعکس می کند:

1_ فرهنگ داده محور: ارائه و پشتیبانی از زیرساخت ها، قابلیت های شغلی و فرهنگی که بر اساس داده ها و بینش های داده محور عمل می کند (به عنوان مثال تجزیه و تحلیل محل کار، متخصصین داده شهروندی، آنالیزهای تقویت شده، تجزیه و تحلیل تجربی و تحلیلی برای هوش مشتری)

2_ امنیت مبتنی بر ریسک: یک رویکرد عملی و مقرون به صرفه برای محافظت از نقاطی که بیشترین خطر را دارند، جلوگیری از هزینه های اضافی در ابزارهای امنیتی با استفاده از فایروال به عنوان یک سرویس، تشخیص و پاسخگویی مدیریت شده، مدیریت نقطه پایان یکپارچه، تجزیه و تحلیل رفتار کاربر، دسترسی به کارگزاران امنیتی سیستم های ابری امکان پذیر می باشد.

3_ زیرساخت: راه حل های تعریف شده نرم افزاری که به راحتی مدیریت می شوند، از سازمان های سنتی به معماری ابری تغییر کاربری داده است.

 

توسعه دهندگان شهروند چه کسانی هستند؟

یک توسعه دهنده شهروندی، کارمندی است که کاربردهای تجاری جدیدی را برای مصرف به طور معمول و به خودی خود، اما به طور بالقوه با دیگران، با استفاده از محیط‌های توسعه یافته از طریق  شرکت های IT و یا سازمان‌های کسب‌وکار ایجاد می‌کند.

چرا مهم است؟ واقعیت فن‌آوری امروز این است که زمان‌های طولانی برای برآورده کردن نیازهای کسب‌وکار وجود دارد . محدودیت‌های منابع و کاهش بودجه، واکنش سریع را دشوار می‌سازد. با ظهور راه‌حل‌های ابری وlow code application ( LCDP- نرم افزاری است که به جای برنامه نویسی رایانه ای دستی، محیط توسعه را برای ایجاد نرم افزار برنامه از طریق رابط های کاربر گرافیکی فراهم می کند)، کارمندانی که با  فن‌آوری اطلاعات سرو کار ندارند، اکنون می‌توانند بدون دانش فناوری اطلاعات عمل کنند.

از توسعه کاربر نهایی استقبال کنید؛ اما مرزهای مشخصی را تنظیم کنید که هم نیازهای IT و هم نیازهای کسب‌وکار را برآورده کرده و برنامه‌های توسعه سازگار با IT را ارایه دهند. این کار به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا نیازهای خود را برآورده کنند، در حالی که IT بر کار آنها نظارت کمی دارد. در نهایت اعتماد کنید. اطمینان حاصل کنید که شهروندان توسعه دهنده  با استفاده از IT و همچنین محیطی امن، می‌توانند نوآور و خلاق باشند.

 

تجزیه و تحلیل تقویت‌شده چیست؟

تجزیه و تحلیل تقویت‌شده از یادگیری ماشین برای خودکار کردن آماده‌سازی داده‌ها، کشف بینش، علم داده و توسعه مدل یادگیری ماشین و اشتراک بینش برای طیف گسترده‌ای از کاربران کسب‌وکارها و کارکنان عملیاتی و شهروندان متخصص علم داده استفاده می‌کند.

چرا مهم است؟ داده‌های پیچیده‌تر در مقادیر زیاد به طور فزاینده‌ای افراد را به چالش کشیده‌است. کاربران به سادگی نمی‌توانند هر الگوی ممکن را کشف کنند و یا حتی مشخص کنند کدام اطلاعات مرتبط و مفید است. این ممکن است منجر به از دست دادن داده‌های کلیدی و یا تمرکز بر بینش‌های غلط شود .

همان طور که تحلیل تقویت‌شده بالغ می‌شود، یک پلت فرم تجزیه و تحلیل مدرن به یک ویژگی کلیدی تبدیل خواهد شد و بینش حاصل از آن، به بخشی از کاربردهای تجاری در تمامی صنایع تبدیل خواهد شد.

 

مراکز داده میکرو چیست؟

یک مرکز داده  میکرو، ماژولار بوده و کوچک‌تر از یک اتاق کامپیوتر است. معمولا ً بیش از یک قفسه یا دو نوع تجهیزات وجود ندارد و معمولا ً یک قفسه یا کم‌تر. این سیستم شامل تمام فن‌آوری لازم است و مرکز داده شامل همه نیازهای فناوری بوده و برای هدایت کارهای خاص در مکان های مختلف طراحی شده‌است، اما به طور معمول از فاصله دور از یک مرکز داده بزرگ مدیریت می‌شود.

چرا مهم است؟ همه خدمات فن‌آوری اطلاعات به طور سنتی نیاز به متمرکز شدن ندارد، اگرچه به طور سنتی (و در حال حاضر) اتاق‌های کوچک کامپیوتری اغلب در مراکز داده‌های بزرگ‌تر وجود دارد. مراکز داده میکرو معمولا در زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که مسایل مربوط به تاخیر یا مواردی که سایت به آن نیاز دارند، مطرح باشد. این مراکز را می‌توان تقریبا در هر جایی مورد استفاده قرار داد و در کنار فن‌آوری‌های توزیع‌شده مثل اینترنت اشیا و محاسبات لبه، محبوبیت پیدا کرد. طراحی مراکز میکرو برای اجرای خودگردان با استفاده از یک راه‌حل خود کنترل‌شده می باشد. به طور کلی این مراکز داده‌ها بر فن‌آوری‌های بالغ و فناوری های تسهیل کننده تکیه  دارند.

 

راه‌حل‌های کسب‌وکار مبتنی بر اینترنت اشیا  چیست؟

یک راه حل تجاری IoT ترکیبی از تکنولوژی‌های IoT و برنامه‌های تجاری است که نتایج مطلوبی از قبیل بهینه‌سازی دارایی یا محصول را به عنوان یک خدمت ایجاد  می‌کند.

چرا مهم است؟ راه‌حل‌های تجاری مبتنی بر IoT  با ارزش های تحول گرا در چرخه هایپ نیستند. اما پنج تا ده سال طول می کشد تا در این مسیر قرار گیرند. در حال حاضر این پروژه‌ها محدود هستند و گزاره ارزش، هنوز به طور کامل شناخته ‌نشده است. اگرچه راه‌حل‌های ارایه‌شده در ابتدا به عنوان راه‌حل‌های نقطه‌ای ظاهر می‌شوند، زمانی که آن‌ها با سیستم‌ها و داده‌های نهایی یکپارچه شدند و برای خودکار کردن و بهینه‌سازی پاسخ کسب‌وکار ادغام شدند، ارزش بیشتری ایجاد خواهند کرد. حالا زمان بررسی ارزش کسب‌وکار بالقوه آن‌ها و تمرکز بر سرمایه‌گذاری در یک یا دو پلت فرم برای ادغام در طول زمان است.

 

علم داده شهروندی چیست؟

علم داده شهروندی مجموعه ای از قابلیت ها و شیوه های نوظهور است که به کاربران امکان می دهد بینش تحلیلی پیشرفته از داده ها را بدون نیاز به تخصص گسترده در زمینه علوم داده استخراج کند.

چرا مهم است؟ دنیای پیچیده داده ها به طور سنتی نیاز به متخصینی با دستمزدی بالا و  نایاب دارد. با این حال، ظهور آنالیزهای مدرن و ابزارهای دانش داده های شهروندی، آستانه دانش لازم را کاهش داده است. این ابزارها کاربران را از طریق فرآیند راهنمایی می کنند و به طور خودکار بینش را با کاربر کشف و به اشتراک می گذارند.

 

نقش متخصصین داده شهروندی را در شرکت طراحی کنید و مرزهای مشخصی برای چگونگی قرار گرفتن این نقش در تیم تحلیلی بزرگتر تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که آموزش، حاکمیت و استفاده مسئولانه، بخشی از این برنامه هستند. علم داده های شهروندی پایه و اساس تجزیه و تحلیل نسل بعدی است و می تواند نه تنها برای پر کردن شکاف استعداد  متخصصین داده استفاده شود بلکه به متخصصین داده امکان می دهد تا روی کار و بینش دشوارتر تمرکز کنند.

 

 

منبع: گارتنر

تهیه کننده: مهندس نیکا خواجه پور – مسئول مالکیت فکری پارک علم و فناوری خراسان