Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مدیر فنی شرکت دانش‌بنیان ایمن موج‌‌توس:
طراحی و تولید "گیت ضدسرقت فروشگاهی" با حرکت در مرزهای فناوری در شرکت ایمن موج

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


محمد مهدی عرب، در گفت‌وگو با خبرنگار پارک علم ‌و فناوری خراسان درخصوص روند کار شرکت ایمن موج توس اظهار کرد: ایده اولیه شرکت از یک پروژه دانشجویی گرفته شد، چنانچه در سال ۸۶ پروژه‌ای را با همراهی مهندس محمدصادق ثانوی و مهندس علی شادمان در زمینه گیت‌های فروشگاهی آغاز و نمونه اولیه ای ساختیم. خوشبختانه در همان سال نتایج خوبی را دریافت و سعی کردیم آن را تجاری‌ کنیم.

وی افزود: زمانی که که دانشجوی مخابرات بودیم تکنولوژی آر. اف. آی. دی. (RFID) برای ما بسیار جدید و جالب بود. در همین راستا تصمیم بر این گرفتیم که بر روی پروژه مقطع تحصیلی کارشناسی‌کار کنیم. سپس با استفاده از راهنمایی و کمک دانشگاه و استاد راهنمای پروژه، دکتر طوسی‌زاده که در آن زمان مدیر گروه برق دانشگاه آزاد مشهد بود، پروژه را آغاز کردیم.
مدیر فنی شرکت دانش‌بنیان ایمن موج‌‌توس بیان کرد: تجاری‌سازی و وارد شدن به بازار کار آسانی نیست و بازار فشارهای خاص خود را دارد. در این راه کمک‌های شایانی از لحاظ مادی و معنوی از سمت خانواده‌های خود و پدر بزرگوار همکارمان مهندس ثانوی که در این کار بسیار تجربه داشتند، دریافت کردیم. بعد از تاهل نیز همسران ما نقش مهمی را در همراهی ما جهت حصول به اهداف کار آفرینی ایفا کردند که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.

ابتدا در اتاق پروژه برق دانشگاه کار می کردیم و پس از حصول نتایج مناسب و اطمینان نسبی از رسیدن به یک محصول نسبتا تجاری، پدر مهندس ثانوی، علاوه بر حمایت های مادی، قسمتی از دفتر کار خودشان در مرکز شهر مشهد را به عنوان پایگاه شروع کار ما در اختیار گذاشتند که این دفتر، به عنوان دفتر فروش شرکت ایمن موج  در مشهد همچنان پایدار است. سرانجام در پایان سال 1387 شرکت ایمن موج را به طور رسمی ثبت و تاسیس و سال 1388 با نمونه‌های تجاری‌سازی شده و البته با چند نمونه کار نصب شده و ثبت اختراع وارد پارک‌علم‌ و فناوری خراسان شدیم.

کار خود را در زمینه صادرات گسترش دادیم

عرب عنوان کرد: در سال 1389 ‌با پیشرفت چشم‌گیری که در کار داشتیم دفتری را در تهران برای فعالیت‌های بازرگانی در نظر گرفتیم. سپس توانستیم در نمایشگاهی با عنوان نمایشگاه (IPAS)، که یک نمایشگاه بین‌المللی است و هر ساله در مصلی تهران برگزار می­شود شرکت کنیم. توانستیم در آن‌جا افرادی را به عنوان نماینده و عامل فروش جذب کنیم و به سمت پیشرفت بیشتر حرکت کنیم. در سال۹۷ به مرور زمان با گسترش بیشتر فعالیت شرکت، موفق به تاسیس دفتر بازرگانی در کشور عمان شدیم و کار را از نظر صادرات و امور بازرگانی گسترش دادیم.

عرب درخصوص تعداد کارکنان که با آن‌ها همراهی می‌کنند، تاکید کرد: همکارانی که در تمام مجموعه‌های ما در تهران و مشهد مشغول به فعالیت هستند حدود ۳۰ نفر می باشند. همچنین نمایندگی‌های زیادی در سراسر کشور داریم که فعالیت اصلی کار آن‌ها نصب گیت فروشگاهی است.
وی با اشاره به اینکه فضایی را که پارک علم‌ و فناوری خراسان در اختیار ما قرار داده‌ است، بسته به شرکت، نوع فعالیت، سایز کار و پیچیدگی‌هایی که در بخش متریال وجود دارد کوچک است، عنوان کرد: ایده شرکت ایمن موج در پارک علم‌ و فناوری بیشتر کار تحقیق، توسعه، کنترل و کیفیت نهایی است. تلاش می‌کنیم با توجه به فضا و امکاناتی که در اختیار ما است کارها را مدیریت و هر روز تنوع محصولات را بیشتر کنیم.

 

قسمت اصلی تولید برای ما کنترل کیفیت است

مدیر فنی شرکت دانش‌بنیان ایمن موج‌‌توس در زمینه شکل فعالیت شرکت تصریح کرد: فعالیت ما این گونه است که عمده مراحل تولید را بیرون از پارک به صورت پیمانکاری انجام دهیم و نظارت بر کیفیت در دست ماست. یعنی تولید، برون‌سپاری می شود، سپس نظارت بر روی کنترل کیفیت آن‌ها بر عهده ما باشد. در اینجا هدف اول ما تحقیق و توسعه و سپس تولید است که برای ما بیشتر به معنی کنترل کیفیت و بسته بندی نهایی است.

 

ساخت دستگاه های استریل کننده در راستای مبارزه با کرونا

مدیر فنی شرکت دانش‌بنیان ایمن موج ‌‌توس گفت: طبق آزمایشات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که این دستگاه می‌تواند ظرف دو دقیقه ۱۰ به توان هشت باکتری را از بین ببرد و از آنجایی که ویروس از باکتری ضعیف‌تر است، این محصول تاثیر زیادی روی ضدعفونی کردن وسایل دارد.
 

پرتوهای UVC کارایی بالایی جهت ضد عفونی دارند

عرب ادامه داد: در سال 1395 با توجه به صحبت‌های یکی از دوستان در زمینه پلاسما،  جذب این حوزه شدیم و از آنجایی که به دنبال تولیدی بودیم که برای جامعه مفید و کم­هزینه باشد، تصمیم گرفتیم تحقیقاتی در زمینه پلاسما انجام دهیم که به پرتوهایی مانند پرتو یو. وی. (UV) رسیدیم و این پرتوها را مورد آزمایش قرار دادیم. به عنوان مثال دوبسته توت‌فرنگی شبیه به هم را در این آزمایش استفاده کردیم. یکی از بسته‌ها را روزی دو تا سه ساعت نور UV می‌‌دادیم و بسته دیگر در شرایط عادی نگه داشته می‌شدند که البته این دو بسته توت‌‌فرنگی محیط و دمای یکسانی داشتند. بعد از حدود هفت روز، آن بسته‌ای که تحت تاثیر نور UVC قرار گرفته بود 70 درصد سالم ماند و بسته دیگر کاملا خراب شد. طبق این آزمایش متوجه شدیم این پرتوها کارایی بالایی دارند.

وی گفت: البته قبل از آن نیز سعی داشتیم بر روی پلاسماهایی با فرکانس بالا کار کنیم که هزینه‌ بالایی داشت و امکان فراهم کردن تجهیزات آن برای شرکت نبود. در سال ۹۵ براساس تخمینی که زده شد تنها برای تهیه تجهیزات آزمایشگاهی حدود یک میلیارد تومان بودجه نیاز بود که تهیه این مقدار بودجه کار آسانی نبود. به هر حال درگیر کارهای تجاری‌سازی شدیم و این نوع فعالیت را کنار گذاشتیم تا این که در انتهای سال 1398 با توجه به شیوع ویروس کرونا مجدد دست به کار شدیم.

رسالت شرکت‌های دانش بنیان شناخت کمبودهای جامعه و رفع آن‌هاست
مدیر فنی شرکت دانش‌بنیان ایمن موج‌‌توس گفت: رسالت شرکت‌های دانش‌بنیان این است که باید بدانند جامعه آن‌ها چه کمبود و مشکلاتی دارد که با توجه به این موضوع و برحسب توان مالی آن را مرتفع کند. رسالت ما نیز همین شد که در این شرایط به دنبال کمبودها و جبران آن‌ها برآییم. در همین راستا در بهمن ماه سال گذشته آزمایشات قبلی را مجدد چک و با تیمی در این خصوص مشورت کردیم که البته به کاربردی بودن کار خود اطمینان کامل داشتیم. متأسفانه در اسفندماه به دلیل توقف بازار به مشکلاتی برخورد کردیم، اما در سال جدید ایده‌ها را جمع‌آوری و مشکلات و چالش‌ها را شناسایی و بررسی کردیم و براساس تحقیقات بر روی سه محصول ضد عفونی کننده تمرکز کردیم.

دودقیقه زمان لازم است تا صد میلیون باکتری را از بین ببرد
عرب ادامه داد: در حال حاضر از بین این دستگاه‌ها دستگاه "هوم استریل خانگی" را که کاربرد بیشتری دارد را انتخاب و بعد از تحقیقات زیاد این دستگاه را با قیمت مناسب به مرحله تولید رساندیم. طبق آزمایشات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که این محصول می‌تواند ظرف دو دقیقه، ۱۰ به توان هشت باکتری را از بین ببرد، یعنی؛ در حدود صد میلیون باکتری از بین رفتند. از آنجایی که ویروس از باکتری ضعیف‌تر است، این محصول تاثیر زیادی روی ضدعفونی کردن سطوح وسایل دارد. البته شایان ذکر است که نمونه خارجی این دستگاه وجود دارد و در واقع ما این تکنولوژی را بومی‌سازی کردیم تا با یک قیمت مناسب در کشور ارائه کنیم.
وی با اشاره به اینکه این دستگاه محفظه‌ای شبیه به یک ماکروفر است، گفت: افراد می‌توانند وسایل خود از قبیل موبایل، لباس، خریدهای منزل و... را جهت ضد‌عفونی به مدت ۱۵ در داخل آن قرار دهند. نور داخل محفظه طول­موجی دارد که می‌تواند اقدام به از بین بردن میکرو ارگانسیم ها شود. نورUV  سطحی است و به داخل جسم آسیبی وارد نمی‌‌کند و فقط سطوح اجسام را کاملا ضد‌عفونی می‌کند. درنهایت این محصول را با برند "نانو ویو" وارد بازار کردیم.
وی با اشاره به اینکه پارک علم ‌و فناوری خراسان برای آن‌ها عمکرد خوبی داشته است، افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می کند تا حمایت های خوبی از شرکت های دانش بنیان کند، و این حمایت ها برای ما هم کارایی خوبی داشته است. پارک علم و فناوری نیز بستری را فراهم کرد تا فضای اختصاصی از خود داشته باشیم. همچنین شرکت کردن در پاویون های پارک علم و فناوری در نمایشگاه‌های خارجی سبب شد تا تجربه‌های عالی کسب کنیم و ایده های صادراتی راتوسعه دهیم.
عرب گفت: تجاری‌سازی کار اهمیت بیشتری نسبت به ساخت و تولید محصول دارد. شرکت‌های دانش بنیان چشم‌‌انداز بسیار خوبی به خصوص در دوران کرونا داشتند. این شرکت‌ها نه­ تنها نیازهای جامعه را برطرف کردند بلکه صادرات نیز داشتند که این امر حائز اهمیت است. ما یاد گرفتیم مستقل باشیم و روی پای خود بایستیم. شرکت‌های دانش‌بنیان باید هر لحظه آماده تغییرات باشند.