Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

سرپرست اداره هماهنگی مراکز فناوری و نوآوری:
پارک خراسان در اجرایی نمودن فرآیندهای نظارت و ارزیابی مراکز رشد در کشور، سرآمد است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


سرپرست اداره هماهنگی مراکز فناوری و نوآوری گفت: پارک علم و فناوری خراسان در اجرایی نمودن فرآیندهای نظارت و ارزیابی مراکز رشد در کشور سرآمد بوده و مدل‌های اجرایی جدیدی در این زمینه تعریف و اجرا نموده است.

نرگس خنده‌رو در گفت‌وگو با خبرنگار پارک علم‌وفناوری خراسان اظهار کرد: درگذشته مسئولیت‌های این واحد با سمت مدیریت مراکز رشد تعریف شده بود که در پروژه اصلاح ساختار سازمانی، به اداره هماهنگی مراکز فناوری و نوآوری تغییر کرد و به عنوان اولین رئیس این اداره، فعالیت خود را از نیمه خرداد ۹۹ در این جایگاه آغاز کردم.

وی افزود: پارک علم‌وفناوری خراسان موسس هشت مرکز رشد فناوری «جامع»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «انرژی»، «کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی»، «فناوری های فرهنگی و زیارت» و سه مرکز رشد در شهرستان‌های «نیشابور»، «گناباد» و «تربت‌حیدریه»، است. در مراکز رشد «کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی» و «تربت حیدریه» به ترتیب «مرکز تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی» و «دانشگاه تربت حیدریه» به عنوان سازمان همکار با پارک در تعامل هستند و پیرو توافقات صورت گرفته، بخش‌هایی از ماموریت توسعه فناوری را به ‌عهده گرفته‌اند. ستاد مراکز رشد فناوری های فرهنگی، زیارت و مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در دفتر داخل شهر و دو مرکز رشد جامع و انرژی در پارک مستقر هستند.

سرپرست اداره هماهنگی مراکز فناوری و نوآوری درخصوص شرح وظایف تعریف شده این اداره عنوان کرد: نظارت بر تدوین برنامه و بودجه سالیانه، نظارت مستمر بر اجرای برنامه‌ها و بودجه‌ در این هشت مرکز و نظارت بر بودجه‌های ابلاغی، توسط این حوزه انجام می‌شود. همچنین وظیفه اصلی این واحد نظارت بر عملکرد و ارزیابی دوره‌ای مراکز فناوری و نوآوری است که در بازه زمانی شش ماهه صورت می‌گیرد. پارک علم وفناوری خراسان در اجرایی نمودن فرآیندهای نظارت و ارزیابی مراکز رشد در کشور سرآمد بوده و مدل‌های اجرایی جدیدی در این زمینه تعریف و اجرا نموده است.

خنده‌رو ادامه داد: مراکز رشد و معاونت توسعه فناوری برای انجام تحلیل‌ها و تصمیم‌گیری، به آمار و اطلاعاتی نیاز دارند که این آمار و اطلاعات توسط ما تجمیع می‌‌شود و به ذینفعان گزارش می‌شود. همچنین تهیه و تدوین آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و فرآیندهای مورد نیاز فعالیت مراکز فناوری و نوآوری در حیطه وظایف این اداره بازتعریف شده است. مدیریت و برنامه‌ریزی اقدامات دفتر جذب، پذیرش پارک و فعالیت‌های مرتبط در تعامل با دانشگاه‌ها و حمایت از طرح‌های نوآوری، نیز در وظایف این اداره تعریف شده است.

وی افزود: در گسترش زمینه تعامل با مراکز دانشگاهی و موسسات آموزش عالی غیر‌انتفاعی‌، اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری نموده‌ایم و در دفاتر کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری تعدادی از موسسات را فعال کرده‌ایم.  هدف ما از توسعه تعاملات با موسسات آموزشی، ترویج فرهنگ کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه ها و آشنا نمودن اساتید و دانشجویان با اهداف و وظایف پارک بوده است. در همین راستا حمایت‌های بلاعوض ۳ میلیون تومانی برای کمک به تکمیل نمونه محصول نوآورانه داریم.

سرپرست اداره هماهنگی مراکز فناوری و نوآوری ادامه داد: طی یک سال گذشته شاهد تلاش‌های مضاعف و چشم‌گیر تمامی ارکان پارک بوده‌ایم و همین امر سبب شد که جهش پارک در عرصه‌های ماموریتی را نظاره کنیم و جایگاه پارک در توسعه فناوری استان و در عرصه ملی مشهود شود. تمامی فعالیت‌های ما در این اداره با کمک و پشتیبانی دیگر ارکان پارک پیش خواهد رفت و جز این، امکان رشد و توسعه و بهبود میسر نخواهد شد.