Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

با کمک خیرین شهرستان تربت‌حیدریه، مجتمع توسعه گیاهان دارویی داروگیا را ساخته‌ایم

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


محمد‌‌جواد اسماعیل‌زاده، خیر شهرستان تربت حیدریه گفت: با کمک خیرین، سالنی با فضای پنج هزار متر را با عنوان مجتمع توسعه گیاهان دارویی داروگیا آماده کرده ایم. همچنین تصمیم گرفتیم با کمک خیرین، شکل جدیدی در بحث استارتاپ‌ها به وجود آوریم و از افرادی که طرح‌های جدیدی در زمینه دارو‌های گیاهی و گیاهان‌دارویی برای توسعه فناوری و عرضه دارند، حمایت کنیم.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان؛ محمد‌‌جواد اسماعیل‌زاده، اظهار کرد: با توجه به سابقه خوب و وجود فارغ‌التحصیلان زیادی در رشته گیاهان دارویی در شهرستان تربت حیدریه، تصمیم گرفتیم با کمک خیرین شکل جدیدی در بحث استارتاپ‌ها به وجود آوریم و از افرادی که طرح‌های جدیدی در زمینه دارو‌های گیاهی و گیاهان‌دارویی برای توسعه فناوری و عرضه دارند، حمایت کنیم. برهمین اساس مجتمع توسعه گیاهان دارویی داروگیا را توسط خیرین در شهرستان تربت‌حیدریه احداث کردیم.

وی افزود: با توجه به این که یکی از آفت‌های بزرگ جامعه ما بیکاری است، در همین راستا از آن‌جایی که تربت‌حیدریه پتانسیل بسیار خوب و سابقه طولانی در زمینه داروهای گیاهی و گیاهان‌دارویی دارد و به عنوان بارانداز و مرکز اصلی برای گیاهان‌دارویی بوده است، تصمیم به راه اندازی این مرکز گرفتیم. امید است با همکاری پارک علم و فناوری خراسان و مرکز رشد فناوری تربت حیدریه بتوانیم سهم موثری در توسعه و حمایت از شرکت ها و فناوران در این حوزه داشته باشیم.

این مدرس دانشگاه‌ بیان کرد: در همین راستا یک سالن با فضای پنج هزار متر و سالن دیگری با فضای هزار و ۴۰۰ متر آماده کرده‌ایم. همچنین برای تجهیز آزمایشگاه بزرگ برای آن‌ها حدود یک میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم و لوازم اولیه مورد نیاز در زمینه گیاهان دارویی فراهم است.

اسماعیل‌زاده عنوان‌کرد: گروه‌هایی که طرح‌های جدیدی داشته باشند به ما ملحق می‌شوند و بعد از تجاری‌سازی محصول خود و رسیدن به خود‌کفایی، جای خود را به گروه‌های جدید می‌دهند تا بتوانیم اشتغال را برای جوانان افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه مرکز خریدی در هسته مرکزی شهر نیز تجهیز شده است، گفت: وجود این مرکز خرید باعث می‌شود تا بتوانیم کل گیاهان‌دارویی در سطح منطقه و الگوهای کشت را جمع‌آوری کنیم و با هماهنگی وزارت جهاد ‌دانشگاهی به دست مصرف کننده برسانیم و دست واسطه‌ها را از میان برداریم.

وی ادامه داد: همچنین با کمک خیرین‌، مزرعه‌‌ای از گیاهان‌دارویی را به عنوان مرزعه الگویی در حدود یک‌ونیم هکتار در بهترین نقطه شهر با یک قنات مستقل برای پژوهش‌های دانشگاهی آماده کرده‌ایم. همچنین در مراتع پنج هزار متری خود گلخانه ای از گیاهان‌دارویی در حال آماده‌سازی است و  قسمتی از آن نیز به عنوان الگو آماده شده است.

این خیر تربتی تصریح کرد: این مرکز با حمایت خیرین راه‌اندازی شده است و انگیزه ما از این کار این بود که بتوانیم تا حدودی آسیب­های اجتماعی را از بین ببریم و توانایی‌های خود را اثبات و از پتانسیل‌های و توانایی منطقه بهترین بهره را ببریم.