Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


یکی از کارکردهای کلان پارک های علم و فناوری، به مرحله عمل رساندن دانش و علوم نظری و ایجاد شغل و پیشه جدید بر مبنای دانش است. ایجاد این پارک ها بی شک یکی از بسترهای مهم توسعه هر کشور بر پایه علوم عملیاتی شده است. اگر چه سهم قابل توجهی از افرادی را که در پارک های علم و فناوری حضور دارند دانش آموختگان کم تجربه در بازار کار و بخشی را نیز دانش آموزان تشکیل می دهند، اما محصولات تولید شده پارک های علم و فناوری که بر پایه علوم و دانش روز و کارآمد ساخته و تهیه می شود، بارها به تولید صنعتی رسیده و در رشد اقتصادی جامعه ایفای نقش کرده است. در واقع پارک های علم و فناوری با حمایت های مالی از طرح های خلاقانه، در حکم پشتیبانی و کاهش دهنده ریسک سرمایه گذاری برای مبتکران جوان است.
در لایحه بودجه سال 95 کل کشور، امسال نیز سهم و درصد قابل توجهی به خراسان رضوی اختصاص نیافته است. در این میان با بررسی بودجه های عمرانی تعریف شده برای پارک های علم و فناوری استان ها در لایحه بودجه سال آینده، به تفاوت های معناداری میان ردیف های پارک علم و فناوری خراسان با پارک های برخی استان های دیگر برخورد می کنیم.
در حالی که در جدول شماره 14 لایحه بودجه سال آینده و در ذیل ردیف 28 این جدول، 120 میلیارد تومان برای (تکمیل فضاهای پژوهشی و فناوری) پارک های علم و فناوری کشور در نظر گرفته شده، با وجود نیاز مبرم به تکمیل برخی فضاهای آموزشی و پژوهشی و فناوری در پارک علم و فناوری خراسان رضوی، این بودجه تنها برای تکمیل فضاهای پژوهشی و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و پارک های علم و فناوری تهران، فارس، بوشهر و همدان اختصاص یافته است و جایی برای خراسان رضوی در این ردیف در نظر گرفته نشده است.
بی اطلاعی وزارت علوم از ردیف 120 میلیاردی
دکتر «سید حسن علم الهدایی» رئیس پارک علم و فناوری خراسان در گفت و گو با خراسان در این باره می گوید: متأسفانه وزارت علوم از این 120 میلیارد تومان و ردیف آن ابراز بی اطلاعی کرده است. این را سازمان مدیریت خودش اعلام کرده است. امیدواریم با پیگیری ها، از این 120 میلیارد تومان به پارک علم و فناوری خراسان هم بخشی اختصاص یابد. وی با اشاره به ویرگول موجود در انتهای متن ردیف یاد شده می گوید: به پیگیری های خود ادامه می دهیم تا شاید ما هم یکی از استان های بعد از ویرگول باشیم و از این بودجه به ما هم اختصاص بدهند.
وی می افزاید: در این باره با وزارت علوم نیز رایزنی هایی انجام شده است، اما مسئولان این وزارتخانه اعلام کرده اند بعد از شهرک صنعتی اصفهان، دومین بودجه را به خراسان اختصاص داده و این برآورد را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارسال کرده ایم. مسئولان دفتر آموزش و تحقیقات سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم اعلام می کنند ما این بودجه را تأیید کرده ایم اما نمی دانیم این تغییرات در کجا ایجاد شده که ردیف پارک علم و فناوری خراسان رضوی در اعتبارات هزینه ای و جاری کم شده است.
رتبه دوم علمی؛ رتبه ششم بودجه جاری
رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی تصریح می کند: پارک علم و فناوری خراسان به لحاظ ظرفیت ها و وجود شرکت های دانش بنیان و ارتباطات بین المللی و داخلی، بعد از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است و رتبه دوم علمی را دارد اما متأسفانه در بودجه و به ویژه در ردیف های هزینه ای جایگاه خوبی نداریم و در لایحه بودجه سال آینده در ردیف ششم پارک های علم و فناوری کشور از لحاظ بودجه جاری قرار داریم.وی بیان می کند: در بودجه عمرانی ما پروژه جدیدی نداریم و پروژه قبلی مان که ساختمان چند منظوره موسسات فناوری است، در سال 91 به پایان رسیده است، اما برای همین پروژه هنوز 2 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز داریم اما امسال فقط 450 میلیون تومان در بخش عمرانی بودجه برای پارک خراسان در نظر گرفته شده است.
اختصاص 2 میلیارد و 140 میلیون تومان
علم الهدایی می افزاید: برای سال آینده ما پروژه جدیدی نداریم اما در عین حال، 2 میلیارد و 140 میلیون تومان از محل ابلاغیه سیاست های کلی علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری به پارک علم و فناوری خراسان اختصاص داده شده است. وی می گوید: پارک های علم و فناوری استان هایی همانند فارس، خراسان شمالی، همدان، مرکزی، یزد و قزوین که اعتبارات عمرانی میلیاردی دریافت کردند به دلیل تعریف پروژه های عمرانی جدید است. علم الهدایی یادآور می شود: بر اساس ماده 215 سازمان مدیریت، ما پروژه های جدیدی تعریف کرده ایم که به زودی به این سازمان اعلام خواهیم کرد. اگر تصویب شود، برای سال 96 دوباره اعتباری در این زمینه به پارک علم و فناوری خراسان اختصاص می یابد.