Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: سالانه شاهد گردش ۵۰۰ میلیارد تومانی سوغات زائر در مشهد هستیم که اگر متولیان آن را مدیریت کنند مسلما این بازار از دست چینی‌ها خارج می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان،  حسن علم‌الهدایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره حضور میلیونی زائران در مشهد علی‌ابن موسی‌الرضا در مشهد اظهار کرد: مشهد مقدس به دلیل وجود بارگاه امام هشتم(ع) هر ساله پذیرای بالغ بر ۲۰ میلیون زائر ایرانی و خارجی است که این رفت‌وآمد در تقویت بنیه اقتصادی مشهد، منطقه و بازارهای داخلی بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه در مسئله اقتصاد مقاومتی کالای ایرانی و بازار داخلی را باید تقویت کرد، گفت: در حال حاضر متاسفانه بازارهای بسیاری از کشورها از جمله کشور ما و شهر مشهد در انحصار کالاهای چینی نامرغوب است.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی سوغات زائر در مشهد است که اگر متولیان امر، بحث سوغات زائر را مدیریت کنند مسلما این بازار از دست چینی‌ها خارج و در اختیار بازار مشهد با تولیدات داخل قرار می‌گیرد.

علم‌الهدایی با اشاره به اقدامات پارک علم و فناوری استان در حوزه سوغات زیارت گفت: به همین منظور ما در مرکز رشد فناری‌های زیارت، در بحث سوغات زائر اقداماتی را انجام می‌دهیم زیرا سوغات زائر عموما در مشهد باید هم جنبه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و هم جنبه کالایی داشته باشد.

وی عنوان کرد: اگر متولیان، صنعتگران، فناوران و افراد مختلفی که در مسئله کالاهای فرهنگی و هنری فعالیت می‌کنند، به اقتصاد زائر نیز توجه کنند مسلما بخشی از اقتصاد مقاومتی که تهیه کالاهای دانش‌بنیان و تولید ایران است، تحقق پیدا می‌کند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان، داشتن بازار داخلی را یکی از عناصر اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب نیز بر این مساله تاکید دارند کما اینکه ما می‌بینیم کشور چین علاوه بر داشتن بازارهای دنیا بازارهای داخلی خود را هم به دست گرفته است و از آن غافل نشده است.

وی تصریح کرد: مشهد با فرصت‌هایی چون بحث هتل‌ها، مهمان‌سراها و سایر درآمدهای حاصل از حضور زائران می‌تواند در تقویت پایتخت معنوی ایران در زمینه کسب و کار، اقتصاد فرهنگی و سرمایه و کار ایرانی فعال‌تر شود و اقتصاد شهر را رشد دهد.

علم‌الهدایی تأکید کرد: شهرداری مشهد به عنوان تنها شهرداری کشور است که با پارک علم فناوری از دو سال گذشته همکاری نزدیک دارد و درصدی از اعتبارت این نهاد در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرا می‌گیرد.

وی با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان درتحقق اصول اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان و فناور در واقع نمادهای اقتصاد دانش‌محور هستند و چون اقتصاد مقاومتی خود اقتصاد یک دانش‌بنیان است، این شرکت‌ها نماد و مظاهر اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان بیان کرد: وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری در مشهد باشد باید توسعه شهر مشهد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این شهر نیز مد نظر قرار گیرد که اگر دانش‌بنیانی رفتار شود قطعا اتفاقات خوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی خواهد افتاد.

علم‌الهدایی با بیان اینکه شرکت دانش‌بنیان همکاری گسترده‌ای با شهرداری در بحث ایده پردازی، نمادهای فرهنگی و الگویی شهر مشهد دارد، تصریح کرد: شهرداری مشهد به دلیل حجم، وسعت و تنوع کار نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های فناور و دانش بنیان دارد.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان یادآور شد: نقش آستان قدس رضوی در تحقق اقتصاد مقاومتی از بعد نظری و فرهنگی بسیار است، آستان قدس رضوی با ایجاد نمایشگاه‌ها و فرهنگسراهای زیارتی و برنامه‌ریزهای اقتصادی خود می‌تواند اصول اقتصاد مقاومتی تا حدود زیادی عملی کند.

وی خاطرنشان کرد: آستان قدس رضوی در زمینه تولیدات کالاهای اساسی و مواد خوراکی در سراسر کشور سرمایه‌گذاری کرده است که این خود در حمایت از سرمایه ایرانی و تولید ایرانی است.