Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: با توجه به اینکه 3000 میلیارد واردات فناوری و تنها چند صد میلیون صادرات، برای وارد شدن محصول، پشت پرده‌های بسیاری وجود دارد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان و به نقل از  صبح توس، حسن علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در حاشیه بازدید از تحریریه صبح توس به گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار علمی‌آموزشی این رسانه پرداخت.
اهمیت ایجاد پارک علم و فناوری و جایگاه آن در کشور چیست؟
دولت‌ها همواره سعی داشته‌اند با حمایت از فن‌آوری عقب‌افتادگی‌های گذشته را جبران کنند حتی به علت اهمیت موضوع، رهبری ایجاد معاونت علوم و فناوری در ساختار ریاست جمهوری را ابلاغ کردند.
کشورهایی که پس از برجام به سراغ ایران آمدند با توجه به بازار ۸۰ میلیونی و موقعیت مطلوب برای واردکردن محصولات فناوری خودشان در ایران اقدام به رایزنی می‌کردند.
دانش و فناوری‌هایی که نداریم، نیاز است وارد شود، البته سیاست‌گذاری باید به سمتی باشد که با مشارکت کشورها  وارد تجارت شویم.
نقش دیپلماسی در پشرفت فناوری‌های بومی چه تاثیری دارد؟
علم الهدایی ضمن انتقاد از عدم وجود دیپلماسی فناوری ادامه داد: با تلاش پارک علم و فناوری خراسان رضوی و روابط دیپلماسی، فعالیت مشترکی را با قزاقستان آغاز کرده‌ایم، جالب اینکه آن‌ها هم نمی‌خواهند واردکننده محصولات فناوری باشند.

وزارت علوم برای داشتن ارتباطات بین‌المللی به پارک‌های علم و فناوری تکلیف کرده اما در بخش صادرات محصولات فناوری ممکن است کشورهای توسعه‌یافته به تولیدات ما علاقه‌مند نباشند.
شرکت‌های فناور ما محصولات خوبی را تولید می‌کنند اما اعتمادبه‌نفس کافی را ندارند که نیاز به افزایش کار مشترک با کشورهای توسعه‌یافته دارند.
استانداردسازی محصولات فناوری در کشور تعریف‌نشده است، هم‌اکنون برای صادرات نیاز به استاندارد بین‌المللی است.

همکاری بین‌المللی با قزاقستان انجام‌شده اما برای همکاری با روسیه، اسپانیا و آلمان برنامه‌ریزی‌شده است با کمک ایرانی‌های مقیم کار مشترک انجام شود.
در برنامه تلویزیونی خلیج‌فارس علی‌رغم تلاش برای سانسور غرفه ایران پرچم ایران در تصویر دیده می‌شد که خود باعث شد ایرانی‌های حاشیه خلیج‌فارس از غرفه پارک علم و فناوری خراسان رضوی در دبی بازدید کنند.
دیپلماسی علمی بایستی بیشتر مورد توجه دولت باشد زیرا اگر بخواهیم شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت شوند، و به نتیجه رسیده‌ایم گلوگاه امنیتی، اقتصادی و سیاسی ما در مسئله دانش است کار مشترک را باید با کشورهای همسایه تقویت کنیم.
نقش دولت در وضعیت فعلی پارک های علم و فناوری چه بوده است؟
با توجه به اینکه ۳۰۰۰ میلیارد واردات فناوری و تنها چند صد میلیون صادرات، برای وارد شدن محصول، پشت پرده‌های بسیاری وجود دارد، ممکن است مسئولان و مدیران میانی به دلیل مزیت‌هایی که کشورهای خارجی ارائه می‌دهند اجازه ورود محصولات را بدهند اما این مسئله آسیب بسیاری را وارد می‌کند.
طبیعی است برای تبدیل اقتصاد منبع محور و دانش‌محور مدت باقی‌مانده از دوره یازدهم دولت به‌جایی نخواهد رسید.
در دهه اخیر توسعه‌های خوبی در جنبه‌های کمی و کیفی در حوزه فناوری رخ‌داده است به‌طوری‌که مقام معظم رهبری در مردادماه ۱۳۸۵ در جمع برخی از اساتید دانشگاه اعلام کردند جز ۳ پارک فناوری  فعال نیستند و این باعث شد وزارت علوم به حرکت وادار شود، امروز ۲۲۰۰ موسسه دانش‌بنیان هم‌اکنون در کشور فعال هستند.
خراسان رضوی با ۱۴۰ موسسه دانش‌بنیان به لحاظ گردش مالی رده دوم و صادرات فناوری جایگاه نخست را کسب کرده است.
حدود ۴۰ پارک علم و فناوری در دوران سخت تحریم توانسته‌اند به مشکلات نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی و خودرویی بپردازند و ده سال اخیر کار زیادی انجام‌شده است.