Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


وزیر کشور در ادامه ی برنامه های سفر خود به مشهدمقدس از پارک علم و فناوری خراسان و روند فعالیت چندین شرکت فناور مستقر در این مجموعه بازدید کرد.
دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه ی این بازدیدها اظهار داشت: دولت یازدهم از ابتدای شکل گیری، به حوزه ی فناوری توجه ویژه ای داشته است. وی با بیان این که در تخصبص بودجه به این موضوع نیز تا کنون عنایت خاصی از سوی دولت تدبیر و امید شده؛ افزود: در برنامه ی ششم توسعه نیز به این مبحث به صورت جدی پرداخته شده است.
وزیر کشور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) در سیاست های اقتصاد مقاومتی به مقوله ی فناوری، گفت: دانش بنیان بودن فعالیت ها در حوزه ی اقتصاد مقاومتی همواره در فرمایشات معظم له مورد توجه است.  
دکتر رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: با توجه به امکان و قدرت رقابتی که ما باید در علم ، تکنولوژی و تولیدات داشته باشیم؛ مسیری جز حرکت کردن در این راستا نداریم .
وی به نقش اشتغال زایی و انگیزشی این حوزه به ویژه برای جوانان اشاره و تاکید کرد: از طریق صندوقی که به همین منظور و در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان تشکیل شده؛ مساعدت های لازم صورت می گیرد.
وزیر کشور گفت: یکی از موضوعاتی که در جلسه ی ستاد اقتصاد مقاومتی امروز خراسان رضوی به آن پرداخته می شود موضوع شرکت های دانش بنیان است.  
گفتنی است؛ وزیر کشور و هیات همراه از چهار شرکت در حوزه های طراحی، مهندسی معکوس در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، داروی فاکتور هشت، ساخت پوشش های سخت و مقاوم وشیرهای مقاوم بازدید کردند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان با ارائه پیشنهاد به وزیر کشور اظهار کرد: پارک علم و فناوری استان آمادگی این را دارد که پایلوت مقاومت اقتصادی در خراسان رضوی باشد.

دکتر سیدحسن علم‌الهدایی طی بازدید وزیر کشور از پارک علم و فناوری خراسان، با اشاره به قابلیت‌های بالای این پارک عنوان کرد: اقداماتی که در این پارک صورت می‌گیرد از مصدایق اقتصاد مقاومتی است و هدف ما در پارک توسعه و پیشرفت درون‌زاست. نرخ تبدیل دانش به فناوری در کشور پایین است؛ باید علم را به ثروت تبدیل کرد و اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کرد.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای تصریح کرد: وزارت کشور، استانداران، شهرداران و... می‌توانند کمک‌های زیادی داشته باشند تا بسیاری از مشکلات زیرساختی حل شود.

علم‌الهدایی با اشاره به تکمیل نقشه کامل پارک علم و فناوری استان، اظهار کرد: ما نخستین پارک کشور هستیم که نقشه کامل آن را طراحی کرده‌ایم با این حال تنها 5 میلیارد تومان بودجه به این پارک اختصاص یافته که این میزان پاسخگوی نیازهای این پارک نیست. در حال حاضر پارک استان در حوزه‌های فناوری سخت و نرم شامل نفت، گاز، پتروشیمی و... فعالیت‌های ملی و فراملی دارد.

وی با بیان اینکه کشور نیازمند مدیریت دانایی است، گفت: اگر فناوری به روستاها و شهرستان‌های کوچک راه پیدا کند، شاهد پیشرفت‌های زیادی خواهیم بود. 

رئیس پارک علم و فناوری خراسان در خصوص برخی از طرح‌های این پارک برای استفاده بیشتر از ظرفیت استان تصریح کرد: طرح سرباز فناور یکی از طرح‌هایی است که در صورت اجرایی شدن می‌تواند موجب بروز اتفاقات خوبی شود.

وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری استان 600 موسسه دانش‌بنیان و فناور در اختیار دارد، افزود: 8 مرکز رشد و فناوری نیز در پارک علم و فناوری استان مشغول فعالیت هستند که در بین این مراکز، تنها مرکز رشد و فناوری زیارت در کشور نیز فعال است.