Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۹

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان، دکتر مهدی جباری نوقابی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و مدیرعامل شرکت آمار پردازان در گفتگو با خبرنگار پارک علم و فناوری خراسان در خصوص شیوه های نوین آماری اظهار کرد: این شرکت خدمات تخصصی مشاوره آماری را با نرم افزارهای آماری مانند R انجام می دهد که از جمله کاربردهای آن می توان به تحلیل های آماری پیشرفته و تخصصی اشاره کرد.

دکتر جباری نوقابی ادامه داد: هم اکنون نرم افزارهای آماری زیادی در این زمینه وجود دارند، اما همه افراد نمی توانند از این ابزارها استفاده نمایند در حالی که در تجزیه و تحلیل های آماری پیشرفته و تخصصی کنترل کیفیت آماری نیاز هست، تا با استفاده از نرم افزارهایی مانند R برنامه هایی نوشته شود که برای صنعت فعلی قابل اجرا باشند.

وی افزود: به عنوان مثال، در موضوع QC یا کنترل کیفیت، با استفاده از روش های سنتی دیگر نمی توان تمامی مشخصه ها را به طور یکپارچه تحت کنترل قرار دارد و به همین دلیل می بایست از روش های چند متغیره و نرم افزارهای که قابلیت برنامه نویسی در حالت های چند متغیره دارند، استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: متاسفانه دید مناسبی در برخی مدیران صنایع در بکارگیری روش های آماری پیشرفته وجود ندارد که بخشی از آن به دلیل نبود فضای رقابتی در میان آن ها است، زمانی که انحصار یک محصول در اختیار یک شرکت باشد، مطمئنا دغدغه هایی مانند افزایش کیفیت در بین آن ها نسبت به سایرین کمتر است.

دکتر جباری نوقابی تاکید کرد: هم اکنون برای بهره گیری متخصصین و دانشجویان تنها  Mirrorنرم افزار R در کشور ما در دانشگاه فردوسی مشهد راه اندازی شده است که از این طریق تمام پکیج ها و آپدیت هایی که برای نرم افزار مذکور اضافه می شود، برای استفاده افراد مختلف قابل دسترسی است.