Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مدیرعامل شرکت توسعه فناوری‌های نوین نانو مقیاس خبر داد:
دستگاه BTE یک تکنیک منحصر به فرد است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مدیرعامل شرکت توسعه فناوری‌های نوین نانو مقیاس گفت: دستگاه BTE قابلیت سنجش و اندازه‌گیری میزان حفره‌های آزاد مواد را دارد.

محمد علی غرابادیان، در گفت‌وگو با خبرنگار پارک علم ‌و فناوری خراسان اظهار کرد: بیشتر فعالیت‌های ما در حوزه اتوماسیون آزمایشگاهی است که در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌های پیشرفته در حوزه نانو فناوری، تجهیزات اندازه‌گیری و آزمایشگاه شیمی انجام می­گیرد.

وی افزود: شرکت ما در زمینه نانو فناوری دستگاه‌هایی را تولید می‌کند که شامل دستگاه اسپین کوتر، دیپ کوتر، دستگاه لایه نشانی لانگمویر- بلاجت و دستگاه نانواسپری می باشد که برای تحلیل خواص شیمی سطح در حوزه لایه‌های نانو استفاده می‌شوند. دستگاه‌های اندازه‌گیری خواص ما شامل دستگاه اندازه سطح ویژه (BET) برای سنجش خواص سطح، دستگاه تیتراتور اتوماتیک برای اندازه‌گیری سنجش غلظت مواد شیمیایی درون محلول، دستگاه تست TBN اندازه‌گیری عدد بازی روغن، دستگاه اندازه‌‌گیری کشش سطحی مایعات (تنسیومتر) و انواع دیتالاگرها است. در حوزه تجهیزات عمومی، ما طراح و سازنده پمپ‌های دقیق آزمایشگاهی شامل پمپ‌های سرنگی، پمپ پریستاتیک، پمپ­های پیستونی فشار بالا و یک سری تجهیزاتی که مربوط به خودکار‌سازی می باشد هستیم. همچنین در تولید پودر و نانو مواد فعالیت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت توسعه فناوری های نوین نانو مقیاس بیان کرد: اولین سازنده دستگاه BET (دستگاه اندازه‌گیری سطح ویژه و توزیع حفرات میکرو و نانومتری) در ایران، شرکت توسعه فناوری‌های نوین توس نانو است که البته نمونه خارجی این دستگاه نیز وجود دارد، اما اکنون به علت تحریم این دستگاه به سختی قابل تهیه است. دستگاه BET یک محصول سطح شرکت‌ دانش‌بنیان است و ما با همین ایده وارد پارک علم ‌و فناوری خراسان شدیم.

غرابادیان با اشاره به اینکه دستگاه BET تخلخل نانومتری را ارزیابی میکند، تصریح کرد: این دستگاه قابلیت سنجش و اندازه‌گیری مواد نانومتری را دارد. با توجه به اینکه مواد ریز و قابل رؤیت نیستند و با روش‌های رایج  نیز قابل اندازه‌گیری نیستند، بر همین اساس به یک دستگاهی نیاز است تا توزیع حفرات و سطح مواد را بررسی کند و ویژگی‌های این تخلخل‌ها را اندازه‌گیری کند. اکثر شرکت‌های تولید پودر و شرکت‌های تولید کاتالیست و آن‌هایی که در بحث سرامیک کار می‌کنند، دستگاه BET برای آن‌ها کارایی دارد. این دستگاه یک تکنیک منحصر به فرد دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه فناوری های نوین نانو مقیاس گفت: این دستگاه قابلیت سنجش و اندازه‌گیری میزان حفره‌های آزاد مواد را دارد. با توجه به اینکه حفرات مواد ریز و قابل رؤیت نیستند و با روش‌های رایج نیز قابل اندازه‌گیری نیستند، بر همین اساس به یک دستگاهی نیاز است تا توزیع حفرات و میزان سطح  مواد را بررسی کند و این تخلخل‌ها را اندازه‌گیری کند.

وی ادامه داد: شرکت ما این دستگاه را برای شرکت‌های تولید کننده کاتالیست، پودر و رنگ تولید می‌کند. البته آزمایشگاه‌هایی که اینگونه خدمات را ارائه می‌دهند نیز این دستگاه را خریداری می‌کنند. ما دو عدد از این محصول را برای اولین بار در نمایشگاه های بین‌المللی به فروش رساندیم.

غرابادیان افزود: در شرکت ما سه نفر به صورت مستقیم و‌ سه نفر دیگر به صورت غیرمستقیم فعالیت می‌کنند. بازرگانی ما بیشتر به‌صورت غیر حضوری است و با استفاده از کاتالوگ‌هایی که شرکت آماده کرده است از طریق وب سایت، پست الکترونیکی و فضای مجازی آن‌ها را برای خریداران ارسال می‌کند و‌ بعد از توافق، دستگاه برای مشتری ارسال می‌شود. شرکت، گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات را در دوره چند ساله به عهده می‌گیرد. البته هنوز شرکت خیلی توسعه پیدا نکرده است که در شهر‌های بزرگ بتوانیم نمایندگی داشته باشیم. نوع دستگاه‌های ما این گونه است که ابتدا باید ثبت سفارش را داشته باشیم، سپس دستگاه را تولید می‌کنیم، بنابراین شرکت خط تولید ندارد و به‌صورت سفارشی کار می‌کند. البته برای مشتریانی که حساسیت بالایی در خرید دارند، جلسات حضوری انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت دستگاه BET پانصد میلیون تومان است.  بازاریابی ما به صورت موردی انجام می‌شود. مشکلات زیادی در تولید دستگاه‌ها وجود دارد. نمونه‌ای از آن‌ها تحریم برخی قطعات و مواد اولیه است که گاهی مجبوریم از روش‌های‌ غیر معمول برای تهیه آن ها اقدام کنیم. قیمت خرید نمونه خارجی این دستگاه معادل ۳ میلیارد تومان است.

 

مدیر عامل شرکت توسعه فناوری های نوین نانو مقیاس عنوان کرد: از قیمت نهایی این دستگاه ۴۰ درصد آن هزینه و ۶۰ درصد آن استفاده است. ارزش افزوده دستگاه ما به دانش آن است و ما برای کسب دانش فنی این دستگاه حدود 10سال فعالیت کردیم تا به نتیجه رسیدیم.

وی درخصوص کمک‌های پارک افزود: پارک علم و فناوری خراسان در زمینه‌ کمک‌های مالی مانند دادن تسهیلات، وام و مشاوره‌ها کمک­های زیادی به ما کردند. همچنین با به وجود آوردن موقعیت‌هایی مانند حضور در نمایشگاه‌‌ها و معرفی به افراد مرتبط باعث‌ شد ما را بیشتر بشناسند. پارک شرکت‌های کوچک مانند ما را تایید و ضمانت می‌کند که این امر باعث اطمینان شرکت‌ها به ما می‌شود و توسعه کسب و کار ما را به دنبال دارد.