Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

به مناسبت هفته دولت
از دستاوردهای علمی و پژوهشی شرکت های پارک علم و فناوری خراسان رونمایی شد

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


معاون توسعه منابع و مدیریت استانداری خراسان رضوی امروز چهارشنبه پنجم شهریور ماه سال جاری و به مناسبت گرامیداشت هفته دولت، از دستاوردهای علمی و پژوهشی شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم‌وفناوری خراسان رونمایی کرد و گفت: پارک علم و فناوری خراسان به لحاظ تولید محصولات دانش‌بنیان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است که از این نظر به خود می‌بالیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد که این مرتبه را افزایش دهیم.

به گزارش روابط عمومی پارک علم‌وفناوری خراسان، در هفته دولت و به منظور رونمایی از دستاوردهای علمی و پژوهشی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، پارک علم و فناوری خراسان میزبان حضور کوکب موسوی «معاون توسعه منابع و مدیریت استانداری خراسان رضوی»، یاوری «مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی»، روحبخش«مدیرکل فناوری اطلاعات استانداری» و جمعی از مدیران ارشد استان بود.

در این مراسم از «دستگاه های ضدعفونی کننده ویروس و باکتری نانوویو» محصول شرکت ایمن موج توس، «پیگ سیگنالر الکترونیکی» شرکت پدیده انرژی پارسیان، «رصدخانه انرژی استان» طرح شرکت اتوماسیون اداری حسیب و «فناوری نمونه سازی سریع به روش ریخته گری دقیق» شرکت ریخته‌گری دقیق آداک صنعت بازدید و رونمایی شد.

 

رونمایی از سه دستگاه با قابلیت از بین بردن ویروس

اولین بازدید و رونمایی از شرکت ایمن موج‌ توس و با صحبت‌های محمد‌مهدی عرب، مدیر فنی شرکت دانش‌بنیان ایمن موج ‌‌توس آغاز شد. وی در خصوص ساخت سه دستگاه و مزیت آن‌ها در راستای شیوع بیماری کرونا جهت ضدعفونی‌ کردن محیط، لباس، لوازم شخصی، خریدها، کتاب‌ها،تجهیزات اداری و ... اظهار کرد: با حمایت پارک علم‌وفناوری خراسان، سه دستگاه ساخته شده است که در زمان شیوع کرونا بسیار مورد استفاده قرار گرفتند، زیرا این دستگاه‌ها از قابلیت ضدعفونی کنندگی و از بین بردن ویروس برخوردار هستند.

از جمله دستگاه‌های ساخته شده می توان به «هوم استریل» اشاره کرد که دارای کاربرد خانگی است و به وسیله آن می‌توان وسایلی همچون موبایل، خرید منزل، لباس و... را با قرار دادن در داخل محفظه دستگاه، کاملا ضدعفونی کرد. دستگاه دیگری نیز برای ضدعفونی محیط‌های خانگی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد و سومین دستگاه که دارای کاربری اداری است و می توان تجهیزات اداری مانند کتاب‌، برگ‌های اداری و... را ظرف مدت کوتاهی ضدعفونی کند.

 

رونمایی از «رصدخانه انرژی استان خراسان رضوی»

در ادامه از شرکت اتوماسیون اداری حسیب بازدید شد و از سامانه ای با عنوان «رصدخانه انرژی استان خراسان رضوی» رونمایی شد.

وی با اشاره به اینکه این رصد‌خانه چندین فاز دارد که در حال حاضر فاز یک آن در حال اجرا است و توانسته صدهزار مشترک را در ۵۸ دستگاه اجرایی به صورت هوشمند رصد کند، گفت: این سیستم می‌تواند مصرف انرژی در زمینه آب، برق، گاز را در مصارف خانگی، اداری کنترل و در صورت استفاده مازاد به آن‌ها هشدار دهد.

 

شرکت آداک‌صنعت؛ پیشرو در صنعت ریخته گری

بازدید بعدی از شرکت ریخته‌گری دقیق آداک صنعت بود. این شرکت توسط مصطفی ملک‌جعفریان مدیریت می‌شود. شرکت آداک‌صنعت در حوزه فناوری نمونه‌سازی سریع به روش ریخته‌گری فعالیت می‌کنند و اولین واحد ریخته‌گری شرق کشور است که توانسته کمک‌شایانی به ساخت برخی از قطعات در صنعت پزشکی نظامی داشته باشد. فناوری نمونه سازی سریع به روش ریخته گری دقیق، طرح رونمایی شده در این مراسم بود.

 

شرکت پیکو؛ اولین سازنده دستگاه الکترونیکی تشخیص گرفتگی لوله‌های گاز در خطوط انتقال نفت و گاز در ایران و جهان

بازدید و رونمایی آخر از شرکت پیکو با مدیریت محمد‌رضا عابدینی انجام شد. وی ضمن خوشامد‌گویی و خیرمقدم درخصوص محصول «پیگ سیگنالر الکترونیکی» اظهار کرد: این شرکت به عنوان اولین سازنده دستگاه الکترونیکی تشخیص گرفتگی لوله‌های گاز در خطوط انتقال نفت و گاز در ایران و جهان است.

همچنین در ادامه دکتر رضا قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان ضمن تکمیل و تایید توضیحات مهندس عابدینی، وی را به عنوان مشاور مدیریت کنترل و اسناد در پارک معرفی کرد و از دستاوردهای یکپارچه‌سازی مستندات به صورت فرایندهای سازمانی و ابزار مستندسازی این شرکت ابرازخرسندی کرد.

 

کسب رتبه دوم پارک علم و فناوری از نظر تولید محصول

کوکب موسوی، معاون توسعه منابع و مدیریت استانداری خراسان رضوی در حاشیه بازدیدها و رونمایی های صورت گرفته اظهار کرد: هدف ما از بازدید شرکت‌های دانش‌بنیان این است که ارتباط بین این شرکت‌ها را با نیازهای جامعه و تقاضاهای که در حوزه مختلف نظامی، سلامت و خدمات دیگر وجود دارد، برقرار کنیم.

وی افزود: اگر این نیازها برطرف شود، می توان نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان را شناسایی و پیگیری‌های لازم جهت ارتقاء آن ها ‌را انجام دهیم. تولیدات مذکور بسیار چشم‌گیر بود و ‌حتی می‌توان گفت که در خاورمیانه بی نظیر هستند.

موسوی ادامه داد: پارک علم و فناوری خراسان به لحاظ تولید محصولات دانش‌بنیان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است که از این نظر به خود می‌بالیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد که این مرتبه را افزایش دهیم.

وی در پایان و در راستای حمایت از این شرکت‌ها بیان کرد: این شرکت ها را به صندوق‌های پژوهش و وفناوری معرفی خواهیم کرد و برای اجرایی شدن فعالیت آن‌ها هماهنگی‌های لازم در استان انجام خواهد شد.