Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی:
در تامین نیازهای داخلی، دیگر به دانش‌های خارجی متکی نیستیم

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری خراسان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم ‌و فناوری خراسان توانسته‌اند با استفاده از دانش فنی جوانان زیر ۳۰ سال، محصولات و خدماتی ارائه دهند که در تامین نیازهای داخلی، دیگر به دانش‌های خارجی متکی نباشیم.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان، امروز ۲۲ مهرماه، پارک علم ‌و فناوری خراسان میزبان محسن زنگنه« نماینده تربت‌حیدریه و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس»، احسان ارکانی«رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی»، مهدی خالقی«مدیرکل امور مجلس و ذی‌نفعان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری» و هانیه شعبانی«کارشناس امورمجلس و ذی‌نفعان» بود.

این مسوولان از شرکت‌های دانش‌بنیانی همچون«شرکت آهار شرق، نیان الکترونیک، احیا درمان پیشرفته و آزمایشگاه هوشمندسازی و دیسپاچینگ شرکت بهپویان» بازدید به عمل آوردند.

در طی این بازدید احسان ارکانی، رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی اظهار کرد: امروز از چندین شرکت موفق دانش‌بنیان پارک علم ‌و فناوری خراسان بازدید کردیم و آنچه که برای ما بسیار قابل تامل بود، توان فوق‌العاده بالا و دانش فنی ممتاز این شرکت‌‌ها است که نمونه آن ساخت دستگاه تنفس مصنوعی یا وِنتیلاتور بود که در این شرایط بحرانی توانسته‌ نیاز کشور را برطرف نمایند.

وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم ‌و فناوری خراسان توانسته‌اند با استفاده از دانش فنی جوانان زیر ۳۰ سال، محصولات و خدماتی ارائه دهند که در تامین نیازهای داخلی دیگر به دانش‌های خارجی متکی نباشیم.

ارکانی بابیان اینکه «ما در برابر این دانش موظف هستیم و باید این محصولات در کشور مورد مصرف قرار بگیرند»، ادامه داد: متاسفانه علی‌رغم زحماتی که این شرکت‌ها می‌کشند و با توجه به محصولات خوبی که تولید و ارائه می‌کنند، اما مجموعه‌ها و دستگاه‌های ما از این تولید‌ات داخلی با چنین سطح فناوری بالا استقبال نمی‌کنند و مشابه این محصولات و خدمات را از کشورهای خارجی خریداری می‌کنند که این خود ضربه بزرگی به انگیزه و روحیه این جوانان و همچنین به منابع مالی ما به ویژه منابع ارزی است که باید به‌صورت جدی با آن مواجه شد.

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی گفت: پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام خواهد شد و قصد داریم با توجه به اطلاعات کاملی که در زمینه تولید و خدمات این شرکت‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند با مجموعه‌هایی که به این تجهیزات نیاز دارند صحبت کنیم و آن‌ها را از وجود چنین شرکت‌هایی آگاه سازیم.

با تزریق منابع مالی لازم، اقتصاد شرکت‌های دانش‌بنیان را به حرکت در‌خواهیم آورد

در ادامه این بازدید مهدی خالقی، مدیرکل امور مجلس و ذی‌نفعان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم‌ و فناوری خراسان ظرفیت‌های فراملی دارند و توانسته‌اند سهم بالایی از اقتصاد دانش‌بنیان را به خود اختصاص دهند. ما تلاش خواهیم کرد تا با تزریق منابع مالی لازم اقتصاد شرکت‌های دانش‌بنیان را به حرکت در آوردیم.

شرکت‌های دانش‌بنیان عضو پارک علم ‌و فناوری خراسان که مورد بازدید قرار گرفتند شامل؛

شرکت احیا درمان پیشرفته، عضو پارک علم‌و فناوری خراسان و اولین شرکت دانش‌بنیان است که از سال ۹۰ فعالیت خود را با تولید دستگاه بیهوشی آغاز نمود و همچنین در سال ۹۷ توانست دستگاه سی تی اسکن تولید کند.

در حال حاضر این شرکت با توجه به بحران بیماری کرونا در کشور، توانسته دستگاه ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) تولید و  بیمارستان‌‌های خراسان رضوی را تامین کند.

شرکت نیان الکترونیک، با نیت تجاری‌سـازی دانـش الکترونیک در شـاخه الکترونیـک قدرت یا Power Electronic  در صنایع مهم زیربنایی کشور، در طراحی و ساخت مبدل‌های الکترونیکی انرژی الکتریکی یا Static  Power Converters ، فعالیت خود را آغاز نمود. اکنون توانسته راه موفقیت را با حرکت بر لبه تکنولوژی و تولید محصولات با کیفیت به عنوان بزرگترین طراح و تولیدکننده مبدل‌های انرژی در کشور طی نماید.

این شرکت در زمینه تغذیه مخابراتی، انرژی تجدید پذیر، باتری و کابینت باتری، بهینه‌سازی مصرف انرژی، نرم‌افزارهای کنترل و مانیتورینگ، ماژول‌های مبدل و... محصولات و خدماتی را ارائه دهد.

شرکت آهار شرق که در زمینه تولید سیستم‌های کنترل توربوپمپ و توربوکمپرسور، سیستم‌های کنترل توربین‌های نیروگاهی، سیستم‌های کنترل بویلر، سیستم‌های تحریک و حفاظت ژنراتور، رامونا و ساخت کارت‌های الکترونیکی فعالیت می کند.

شرکت دانش بنیان بهپویان امین منتظر خدمات جامع مهندسی را جهت افزایش سطح کمی و کیفی تولید، کاهش هزینه‌ها و بهبود مدیریت فرایندهای عملیاتی ارائه داده و با استفاده از جدیدترین استانداردهای جهانی و فنون مهندسی روز دنیا، ضمن خلاقیت و کار تیمی به طراحی و اجرای پروژه‌های مرتبط با افزایش بهره‌وری با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن بپردازد. این شرکت به عنوان اولین شرکت دانش بنیان در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور معرفی شده که نمونه آن آزمایشگاه هوشمندسازی و دیسپاچینگ شرکت بهپویان است.