Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:
پارک خراسان از معدود پارک های رشدیافته در کشور است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عصر امروز ۲۴ مهر ماه سال جاری ضمن بازدید از پارک علم و فناوری خراسان و شرکت های دانش بنیان گفت: پارک خراسان از معدود پارک های رشدیافته در کشور است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان، دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف در نشست مشترک با رئیس و مسوولان پارک علم و فناوری خراسان بر توسعه و توزیع رسالت و ماموریت پارک در استان تاکید و اظهار کرد: پارک علم و فناوری استان باید برای توسعه نهادهای فناوری در استان، عزم جدی داشته باشد.
وی با اشاره به این که "پارک خراسان از معدود پارک های رشدیافته در کشور است"، گفت: دانشگاه ها باید از ظرفیت پارک های علم و فناوری استان ها استفاده کرده و در مدیریت مراکز رشد و پردیس های مشترک با پارک، از تجربه انباشته پارک ها استفاده کنند.
رحیمی شعرباف افزود: سرریزِ دانشِ معطوف به کاربردِ دانشگاه باید در قد و قامت نهادهای فناوری همچون پارک های علم و فناوری ظاهر شود.
دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان به معرفی جامع پارک خراسان و ارائه گزارش مبسوطی از فعالیت های پارک پرداخت.
وی با اشاره به این که پارک خراسان برگزارکننده اولین تور فناوری صنعت نفت در سال ۹۸ بوده است، گفت: پارک خراسان یکی از ۴ پارک معین وزارت نفت می باشد.
قنبری افزود: پارک خراسان دبیرخانه ملی پارک های علم و فناوری کشور با ماموریت توسعه فناوری در جزیره کیش می باشد.
رئیس پارک خراسان در این نشست پروژه های توسعه ای اخیر این پارک را از جمله موارد زیر برشمرد:
پردیس دانشگاه فردوسی، پردیس سلامت ثامن، مرکز نوآوری حرم، مرکز توسعه فناوری تیراژ، مرکز بازی های رایانه ای، مرکز ساختمانی گمرک، مرکز نوآوری پالایشگاه شهید هاشمی نژاد و مرکز رشد سبزوار
همچنین از جمله موضوعات مطرحه در این نشست توسط مسوولان پارک خراسان را می توان موارد ذیل عنوان کرد:
- راه اندازی اولین مرکز رشد فناوری های فرهنگی و زیارت و صنایع خلاق در سال ۹۳ در کشور که در زمینه های مختلف آموزش، گردشگری، سبک زندگی، سوغات و صنایع دستی، اسباب بازی و ... شرکت ها را پذیرش می کند.
-  همکاری با شتاب دهنده های خصوصی، همچون شتاب دهنده هاوش در حوزه صنایع خلاق به عنوان نمونه ای موفق در بررسی تنوع اولیه ایده ها، که خروجی های این شتاب دهنده ها می تواند ورودی های مرکز رشد پارک باشند.
- پایش مستمر شرکت ها و نظارت و ارزیابی مداوم آن ها به منظور شناسایی نقاط ضعف و قوت شرکت ها
- ایجاد شبکه نوآوری مراکز دانشگاهی استان خراسان رضوی
- مجتمع آزمایشگاهی پارک، عضو شاعا و شبکه آزمایشگاه های راهبردی که دارای مجوز استاندارد مدیریت کیفیت بوده و به عنوان همکار اداره استاندارد فعالیت می کنند.
شایان ذکر است معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیات همراه از پروژه در حال احداث پایلوت های فناوری پارک، شرکت دانش بنیان کاوش صنعت توس و نیز آزمایشگاه دیسپاچینگ شرکت دانش بنیان بهپویان امین منتظر بازدید و از نزدیک با روند فعالیت آن ها آشنا شدند.