Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک:

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک ضمن اشاره به کسب دو مقام "برترین فن آفرین رشدیافته کشور" و "برترین فناور صنعت ساز کشور" در پانزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید براساس نظام نوآوری فعالیت داشته باشند؛ یعنی ارائه ایده تا رسیدن به محصول.

محمد‌علی چمنیان، در گفت‌وگو با روابط عمومی پارک علم‌ و فناوری خراسان اظهار کرد: هر ساله شاهد برگزاری جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی و رشد بیشتر آن در سطح ملی هستیم. این جشنواره معتبرترین رویدادِ حوزه فناوری و فن‌آفرینی کشور است که بارویکرد شناساییِ ایده‌پردازان و ایده‌های دانش بنیان، درجهت توسعه فناوری و شکوفاییِ اقتصاد دانش‌بنیان گام برمی‌دارد.

وی افزود: داوری دقیق و سخت‌گیرانه این جشنواره، قابلیت‌های مختلف سیستم در حوزه‌های مدیریت دانش، نوآوری، سطح فناوری و تجاری‌سازی ایده‌های دانشی را بررسی می‌کند. همچنین شرکت نیان الکترونیک در هر دوره جزء افتخارات این جشنواره است.

چمنیان با اشاره به این‌که سیستم‌ شرکت‌های دانش‌بنیان باید براساس نظام نوآوری باشد، ادامه داد: نظام نوآوری؛ یعنی ارائه ایده تا رسیدن به محصول. شرکت‌ها نباید به‌گونه‌ای عمل کنند که فقط یک ایده داشته باشند و آن را تبدیل به محصول کنند و سپس فعالیت خود را به اتمام برسانند، بلکه شرکت‌ها باید به‌صورت مداوم در حال ایده‌پردازی باشند و آن‌ها را براساس نیاز جامعه و کشور مطرح کنند. داشتن ایده‌های مختلف و تبدیل آن‌ها به محصول باعث تداوم و توسعه شرکت‌ها می‌شود.

مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک ادامه داد: همچنین از دیدگاه داوران این جشنواره، نظام نوآوری‌ اهمیت ویژه‌ای داشت. شرکت‌های دانش‌بنیان هنگام رشد و توسعه باید به استقرار فرآیندهای سازمانی اهمیت و آن را اولویت قرار دهند تا بتوانند انسجام و پایداری خود را حفظ کنند. صرفا هسته‌های اولیه مهندسی نمی‌تواند ضامن دوام طولانی شرکت‌ها باشند.

وی گفت: شرکت نیان الکترونیک توانسته در جشنواره ملّی فن آفرینی شیخ بهایی که در ۲۹ آبان ۹۹ برگزار شد، به عنوان "برترین فن آفرین رشد یافته کشور" (از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و همچنین "برترین فناور صنعت ساز کشور" (از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) انتخاب شود.

چمنیان با اشاره به این‌که طرح «ایستگاه موبایل» شرکت نیان الکترونیک که حدود ۱۵ سال بر روی آن کار شده توانسته خود را با شرایط فناورانه روز دنیا به‌روز نگه دارد، بیان کرد: ما توانسته‌ایم تمام امکانات وتجهیزات مورد نیاز مشتری را در یک بسته قرار دهیم و همه اجزا را به‌صورت دانش‌بنیان طراحی کرد‌ه‌ایم و به ‌صورت یکپارچه ارائه داده‌ایم.

وی گفت: همچنین محفظه‌ای برای BTS موبایل به صورت عمومی و جنرال ساخته‌ایم که با ساخت آن در دنیا حرف اول را می‌زنیم. هنگامی‌که این محصول را در نمایشگاه‌های اروپایی در معرض عموم قرار دادیم مورد تعجب همگان واقع شد، چرا که این محفظه می‌تواند چندین BTS از شرکت‌های مختلف را بر روی خود نصب کند.

مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک در خصوص مزیت محفظه BTS، گفت: مزیت این محصول ساخت عمومی و سازگاری آن است که موجب کاهش هزینه و افزایش تیراژ تولید است که این امر سبب افزایش مشتریان خواهد شد. ما با این محفظه توانسته‌‌‌ایم حدود ۸۰ درصد نیاز کشور در زمینه مخابرات تامین کنیم.

پارک‌های علم و فناوری نقش مهمی در توسعه شرکت‌ها دارند

وی ادامه داد: بیشترین کمکی که پارک علم‌ و فناوری‌ خراسان می‌تواند به شرکت‌های در حال توسعه داشته باشد، در مراحل رشد اتفاق می‌افتد. در اکو‌سیستم نوآوری و دانش‌بنیان مراحلی وجود دارد که شرکت‌ها را در یک محیط کنترل شده‌ای قرار می‌دهد و سپس براساس یک‌سری کمک‌‌‌هایی که در اقتصاد به آن مداخلات اقتصادی دولت گفته می‌شود به رشد و توسعه آن‌ها می‌پردازد.

چمنیان خاطر نشان کرد: گاهی پیش می‌آید که بستری که برای کسب و‌کارها ایجاد می‌شود که رشد و توسعه کافی را فراهم نمی‌کند. بر همین اساس مداخلات دولتی در رشد شرکت‌ها بسیار موثر خواهد بود؛ از جمله پارک‌های علم و فناوری که نقش مهمی در توسعه شرکت‌ها دارند.

مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک عنوان کرد: در حال حاضر با وجود پارک‌های علم‌وفناوری به خصوص پارک علم ‌و فناوری خراسان می‌توانیم به جوانان دارای ایده اطمینان‌خاطر دهیم و با قدم‌های محکم آن‌ها را پشتیبانی کنیم. همچنین پارک‌‌ها با توجه به افزایش شرکت‌ها باید ظرفیت خود را نیز بالا ببرند تا بتوانند پاسخگوی نیاز آن‌هاباشند. پارک علم‌وفناوری خراسان مانند پناهگاهی است که باعث رشد و توسعه شرکت‌ها می‌شود.