Khorasan Science and Technology Park (KSTP)


زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


امروز ۱۸ آذرماه ۱۳۹۹، در مراسمی از پوستر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی با حضور مهندس کوکب موسوی «معاون توسعه و مدیریت منابع استانداری خراسان رضوی»، دکتر رضا قنبری «رئیس پارک علم و فناوری خراسان» و دیگر مسئولین استانی در سالن همایش شهید باهنر استانداری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان امروز ۱۸ آذرماه 1399، در این مراسم دکتر کوکب موسوی اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام شده بر روی پژوهش‌های گام دوم انقلاب به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توان از اطلاعات و دستاوردهای به‌دست آمده در پیش‌برد اهداف کنونی استفاده‌های لازم را ببریم. پژوهش‌های ما باید به سمت تولید، صنعت و تجاری‌سازی گام بردارد و موجب توسعه کشور شود.

وی افزود: دستاوردهای پژوهش و فناوری در فعالیت‌های شرکت‌های پژوهشی، باید به‌صورت مداوم مورد استفاده و حمایت قرار گیرد. به‌ویژه در این شرایط و فرصت ایجاد شده که قرار است نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری به صورت مجازی برگزار شود.

موسوی با اشاره به این‌که اهدافی که برای ارتقا پژوهش و دانش کشور در نظر داریم، باید در راستای گام دوم و برنامه توسعه کشور باشد، ادامه داد: فضای مجازی این امکان را ایجاد می‌کند تا پژوهش را وارد خانواده‌ها و شهرها کنیم و این دستاورد جدیدی است که باید انعکاس آن را از سمت مردم دریافت کنیم‌.

معاون توسعه و مدیریت منابع استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همچنین ما با ایجاد نمایشگاه مجازی می‌توانیم دستاورد‌‌های تلاشگرانی که زحمات زیادی در عرصه کنونی و با توجه به شیوع بیماری کرونا داشته‌اند را در معرض دید مسئولان، سیاست‌گذاران و مردم قرار دهیم و تلاش آن‌ها را بی‌نتیجه نگذاریم.

در ادامه این مراسم سید ایمان شریعتی «مدیر مرکز توسعه کسب و کار پارک علم ‌و فناوری خراسان» در گزارش دبیرخانه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان اظهار کرد: تصمیم گرفته‌‌ایم تا نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری را به‌صورت مجازی و در قالب یک پلتفرم نمایشی در سایت www.fanbazar.ir  برگزار کنیم. این بستر تا هفته آینده در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. تاریخ برگزاری این نمایشگاه از ۲۵ تا ۲۹ آذر ماه است.

وی افزود: مجموعه‌هایی که درخواست غرفه داده‌اند، می‌توانند ۲۵ محصول خود را در قالب فیلم و کاتالوگ با استاندارد‌های مشخص شده‌‌ معرفی و ارائه دهند. تاکنون ۱۵ مجموعه ثبت‌نام کرده‌اند و این آمار در حال افزایش است.

شریعتی با بیان این‌که «رویدادهای مجازی که در نظر گرفته شده شامل تالارهای گفت‌‌وگو و وبینارهای تخصصی است، گفت: در حال حاضر ۲۳ تالار گفت‌‌وگو، ثبت و زمان‌بندی آن با توجه به درخواست‌‌ها در حال انجام است. با توجه به توافقی که داشته‌ایم از فضای استودیو دانشگاه فردسی در این زمینه استفاده خواهیم کرد.

مدیر مرکز توسعه کسب و کار پارک علم ‌و فناوری خراسان تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود که بیش از ۵۰ مخاطب برای وبینارها داشته باشیم. ۲۴ وبینار به‌صورت کارگاه‌های آموزشی برگزار خواهدشد. تاکنون ۴۷ مجموعه، موضوع و سخنران خود را اعلام کرده‌اند که این رقم روند افزایشی خواهد داشت. همچنین در طی برگزاری نمایشگاه، مسابقه استارتاپ‌ها، انتخاب برگزیده‌ها، تقدیرنامه و تندیس را نیز خواهیم داشت.

در ادامه محمد ملاکی «رئیس آموزش و پرورش منطقه رضویه استان خراسان رضوی» و نماینده دبیرخانه جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری ادامه داد: در حوزه دبیرخانه برای دانش‌آموزان، رویکردهای سه‌‌گانه‌ای با موضوعات پژوهش و پژوهشگری در نظر گرفته‌ایم که طبق سال‌های گذشته توسط دانش‌آموزان اجرا خواهد شد.

وی افزود: امسال برنامه پژوهش دانش‌آموزی در قالب اقدام‌پژوهی و معلم پژوهنده ارائه خواهد شد. همچنین قصد داریم سه دانش‌آموز برتر را در بحث اقدام‌پژوهی و پایان‌نامه و ۱۵ دانش‌آموز برتر را معرفی و از آن‌ها تجلیل کنیم.

ملاکی با بیان این‌که «در اقدام‌پژوهی حدود ۱۰۳ اثر به دبیر‌خانه استانی فرستاده و داوری شده است که حدود۲۴ اثر برای دانش‌آموزان استان خراسان رضوی بوده و ۱۱ اثر آن برگزیده شده است، ادامه داد: سال گذشته دبیرخانه دانش‌آموزی استان خراسان شش هزار و ۱۱۷ ساعت کارگاه و نشست علمی- پژوهشی در استان برگزار کرده است. امسال در هفته پژوهش قصد بر این است که نمایشگاه به‌صورت مجازی برگزار شود.

رئیس آموزش و پرورش منطقه رضویه استان خراسان رضوی گفت: در این نمایشگاه تجربیات دانش‌آموزان، معلمان و آن‌چه که می‌تواند راهبرد اساسی داشته باشد را به‌صورت متن و کلیپ‌های کوتاه بارگذاری خواهیم کرد. همچنین برای برقراری نظم، مناطق آموزش و پرورش به ۸ قطب تقسیم کرده‌ایم که هر کدام  به‌صورت مجزا نشست‌های علمی برگزار خواهند کرد. همچنین در این نمایشگاه مجموع ۱۴۴ کارگاه و نشست علمی اجرا خواهد شد.

در ادامه این مراسم دکتر امیر ملک زاده «مدیر توسعه و انتقال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد» و نماینده دبیرخانه جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری افزود: امسال هفته پژوهش را به‌صورت متفاوت و مجازی برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: امید داریم بتوانیم برگزاری این مدل از نمایشگاه در هفته پژوهش، که توسط پارک علم ‌و فناوری استان به طور دقیق، برنامه‌ریزی شده است، به بهترین شکل ممکن برگزار شود. درواقع امسال قصد داریم نمایشگاه را به داخل منازل شهروندان و سطح شهر ببریم.