Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

رییس پارک علم و فناوری خراسان خبر داد:
پارک علم و فناوری خراسان یکی از درگاه‌های صنایع خلاق کشور محسوب می‌شود

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رییس پارک علم و فناوری خراسان گفت: با توجه به پتانسیلی که در شهرستان‌های خراسان رضوی وجود دارد، نگاه ویژه‌ای به شهرستان‌ها داریم. پارک علم و فناوری خراسان به عنوان یکی از درگاه‌های صنایع خلاق ثبت شده است. ظرفیت بالای خراسان رضوی در این موضوع مورد توجه قرار گرفته و سرمایه‌گذارانی پای کار آمده‌اند که به زودی شاهد اتفاقات خوبی در حوزه صنایع خلاق خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان؛ دکتر رضا قنبری صبح امروز 24 اذر ماه 1399 در نشست خبری گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی که در سالن جلسات استانداری خراسان رضوی برگزار شد، درخصوص فعالیت‌های پارک علم و فناوری خراسان در زمینه کرونا اظهار کرد: دستاوردهای استان خراسان رضوی در حوزه کرونا نتیجه پژوهش و تربیت نیروهای مختصص در دانشگاه و آموزش‌ و پرورش و همگرایی‌ها و همدلی‌ها است. دستاوردهای فناوران به قدری مورد توجه قرار گرفت که جزو تنها استانی بودیم که این دستاوردها را به شخص رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و وزیر علوم ارائه کردیم.

وی افزود: مهم‌ترین دستاورد خراسان رضوی تولید ونتیلانتور بوده است. همچنین تولید دستگاه‌های استریلایزر با تکنولوژی فوق‌العاده‌ای که تنها در اختیار ایران و آمریکا قرار دارد نیز از مهم‌ترین دستاوردهای ما محسوب می‌شود که ظرف مدت یک ماه به طرح کلان ملی تبدیل شد. در حال حاضر در هر ماه، سه تا چهار دستگاه استریلایزر در حال تولید است.

رییس پارک علم و فناوری خراسان با اشاره به احداث بیمارستان‌های صحرایی در دوران ابتدایی شیوع کرونا خاطرنشان کرد: در روزهای نخستین شیوع کرونا، در چندین استان به کمک نیروهای مسلح، حدود پنج بیمارستان صحرایی توسط یکی از شرکت های دانش بنیان پارک خراسان آماده و بهره‌برداری شد. همچنین ساخت سرنگ و ژل مخصوص برای آزمایش‌ خون در روزهای نخست بحران شیوع کرونا نیز توسط جوانان پارک علم و فناوری ارائه و بازار آن 10 تا 20 برابر افزایش یافت و در این زمینه کاملا بی‌نیاز شدیم.

قنبری در ادامه بیان کرد: شرکت دایاموز در زمینه پلت‌فرم ارتباطی جهت برگزاری کلاس‌های آموزشی مدارس به بهره‌برداری رسید که در یک ماه بازار آن 20 برار افزایش یافت.

وی ادامه داد: جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فردوسی و دانشگاه آزاد در روزهای بحرانی کرونا به کمک آمدند و آمار و اطلاعات شهروندان را در اختیار قرار داده و به مردم بابت نقاط پرتردد و ساعات پرفروش فروشگاه‌های مشهد سرویس می‌دادند. تمام این‌ کارها توسط جوانان خراسانی انجام شده و در تمام کشور نیز توسعه یافته است.

رییس پارک علم و فناوری خراسان گفت: همچنین آستان قدس رضوی سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه فناوری‌های پزشکی انجام داده و چندی پیش یکی از شرکت‌های پارک علم و فناوری به تست سریع کرونا دست یافت، مجوزهای آن اخذ شده و در حال عرضه به بازار است.

قنبری در خصوص اخذ مالیات از شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد: فقط شرکت دانش بنیان تولیدی نوع یک معاف از پرداخت مالیات است. هر شرکت و واحد فناور که در پارک‌های علم و فناوری باشد می‌تواند از این مزایا استفاده کند. خارج از پارک‌های علم و فناوری فقط شرکت‌های دانش‌بنیان نوع یک از پرداخت مالیات معاف هستند. فراکسیون دانش بنیان مجلس شورای اسلامی در حال تدوین طرحی هستند تا در این خصوص از شرکت‌های دانش‌ بنیان صیانت کنند. همچنین در حال حاضر مراکز توسه فناوری به بلوغی رسیده‌اند که قانونی مستقل داشته باشند و قانون‌شان وابسته به مناطق آزاد نباشد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان در خصوص ظرفیت صنایع خلاق در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سالیان گذشته اشتباهی در ترجمه لغت تکنولوژی انجام شده که آن را صنعتی ترجمه کرده‌ایم. تکنولوژی دایره بزرگ‌تری به نام نوآوری است. به دانش‌ بنیان هم با همین دید نگاه کرده‌ایم. صنایع خلاق قسمت بزرگی از نوآوری است که خداراشکر با توجه به فاصله زیادی که با شرایط ایده‌آل داریم اما در خراسان رضوی نخستین مرکز رشد فرهنگی و زیارت کشور را در اختیار داریم.

قنبری یادآور شد: در حال حاضر گردش مالی این شرکت‌ها 15 تا 16 میلیارد تومان در پارک علم و فناوری است. در حوزه کارآفرینی اجتماعی و بانوان رویدادهایی برگزار کرده و پتانسیل‌هایی شناسایی کردیم که توانسته‌ایم برخی از بخش‌های خصوصی را در این زمینه فعال کنیم و در این زمینه جزو استان‌های پیش‌رو در کشور هستیم.

وی افزود: در این زمینه در چند وقت اخیر نوآورانی به مجموعه پارک اضافه شده‌اند که با وجود عدم تحصیلات آکادمیک توانسته‌اند بازارهای خوبی بدست آورند. در این حوزه با کمیته امداد امام خمینی تعاملی برقرار کردیم. با توجه به پتانسیلی که در شهرستان‌های خراسان رضوی وجود دارد نگاه ویژه‌ای به شهرستان‌ها داریم. پارک علم و فناوری به عنوان یکی از درگاه‌های صنایع خلاق ثبت شده است. ظرفیت بالای خراسان رضوی در این موضوع مورد توجه قرار گرفته و سرمایه‌گذارانی پای کار آمده‌اند که به زودی شاهد اتفاقات خوبی در حوزه صنایع خلاق خواهیم بود.

رییس پارک علم و فناوری خراسان اضافه کرد: منطقه نوآوری و فناوری مشهد که به کمک شورای شهر مشهد و دانشگاه فردوسی تصویب و ابلاغ شده، در حوزه فناوری‌های نرم فعالیت دارد تا محدودیت‌های پارک علم و فناوری در تامین فضا برای استارتاپ‌ها، مرتفع شود. امیدوارم در چند سال آتی شاهد گزارش رشد و توجهات صورت گرفته در این موضوع باشیم. البته باید بپذیریم که در این حوزه غفلت کرده‌ایم.

قنبری درخصوص نحوه حمایت‌های مالی از شرکت‌های فناور گفت: یکی از نیازهای شرکت‌های فناور تامین مالی آن شرکت است که به دوره آن شرکت بستگی دارد. در دوره‌های نخستین که یک شرکت شکل‌ می‌گیرد، تامین نیازهای مالی در اولویت‌های هفتم و هشتم قرار دارد. همانطور که سن شرکت بالا می‌رود، به تجاربی در دنیای بازرگانی و مدیریتی می‌رسد که نیاز ظرفیت مالی آن هم افزایش پیدا می‌کند. خداراشکر در کشور وضعیت به گونه‌ای است که اگر یک واحد فناور در پارک علم و فناوری و یا مراکز رشد داشته باشید، برخی از حمایت‌های مالی دو چندان خواهد شد.