Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

جزییات طرح گرنت تحقیق و توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی چیست؟

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رییس پارک علم و فناوری خراسان در تالار گفت و گوی ویژه پنجمین روز از نمایشگاه مجازی هفته پژوهش و فناوری گفت: تفاهم‌نامه و قراردادی که بین شرکت‌های دانش بنیان و آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه منعقد می‌شود، به ازای هر مورد تا ۷۰ درصد قرارداد و سقف ۳۰۰ میلیون تومان از صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت وام بلاعوض، به آن ها اختصاص داده می‌شود.

تالار گفت‌و‌گوی "گرنت تحقیق و توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی" با حضور دکتر رضا قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان، دکتر مهدی مدنی، رییس انجمن دانش بنیان استان، دکتر رضوی، مدیر صندوق پژوهش و نوآوری خراسان رضوی و دکتر بهرامی، معاون پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر رضا قنبری در ابتدای این نشست اظهار کرد: یکی از سوالات قدیمی این است که چگونه صنعت و دانشگاه با یکدیگر در ارتباط باشند؟ با روش‌های نوآوری و فناوری و استفاده از تجربیاتی که در این زمینه وجود داشته است، در دانشگاه‌ها، چیزی به نام آزمایشگاه‌های پژوهشی وجود دارد که کمک می‌کند پژوهش به سمت تولید محصول برود. مزیت بزرگ پژوهش این است که باعث تولید علم در دو وجه می‌شود.

وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان که اقتصادی برای خود درست کرده‌اند به پژوهش و نوآوری نیاز دارند. در دل این شرکت‌ها، بخشی به نام R&D وجود دارد.
وی ادامه داد: در پارک علم و فناوری خراسان، شرکت دانش بنیانی سراغ ندارم که R&D نداشته باشد.

قنبری گفت: اقدام بسیار موثری در این زمینه صورت گرفته، که می‌تواند خیلی موثر باشد و نیاز به حمایت نیز دارد. R&Dها و آزمایشگاه های تحقیقاتی، ریسک بسیار بزرگی، مقابل خود دارند. ریسک پژوهش و محصولی که باید تولید شود، مقابل این شرکت‌ها است. اینجاست که صندوق پژوهش و نوآوری، گرنتی به شرکت‌های دانش بنیان می‌دهد که این دو ریسک بزرگ را برای این دست از شرکت‌ها تا حدود زیادی پوشش داده و هزینه ریسک آنان را کاهش می دهد.

وی تصریح کرد: اگر تفاهم‌نامه و قراردادی بین شرکت‌های دانش بنیان و آزمایشگاه های تحقیقاتی در دانشگاه منعقد شود، به ازای هر مورد تا 70 درصد قرارداد و سقف 300 میلیون از صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت وام بلاعوض به آن ها اختصاص داده می‌شود.

در ادامه این نشست، دکتر مهدی مدنی درخصوص تاثیرات گرنت ها بیان کرد: پرهزینه‌ترین و پرریسک‌ترین بخش شرکت‌های دانش بنیان، تحقیق و توسعه، نیروی انسانی و تجهیزات آزمایشگاهی است و امیدوارم این گرنت به سمت تجهیز آزمایشگاه‌ها و R&D شرکت‌ها رفته و بخش پرهزینه شرکت‌ها را نیز پوشش دهد.

همچنین دکتر رضوی در ادامه درخصوص جزییات این طرح خاطرنشان کرد: تحقیقات آزمایشگاهی و هزینه‌های سنگین ناشی از آن، یکی از مطالبات شرکت‌های دانش بنیان بوده است. از آن جایی که هزینه‌ای که در این بخش صورت می‌گیرد به سرعت تبدیل به محصول نمی‌شود، خیلی از بنگاه‌های اقتصادی در این خصوص سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

وی ادامه داد: بزرگترین آزمایشگاه‌های دنیا توسط دولت‌های خود حمایت می‌شوند. بخش خصوصی رغبت و توان چندانی برای حمایت در این موضوع ندارد. کمک هزینه‌ای که در قالب گرنت به شرکت‌ها پرداخت می‌شود، موقعیت ویژه‌ای برای شرکت‌های دانش بنیان فراهم می‌کند تا از این امکانات استفاده نمایند.

مدیر صندوق پژوهش و نوآوری تاکید کرد: برای این کمک،  هزینه سقفی به اندازه 300 میلیون تومان به صورت سالیانه مشخص شده است که به صورت مرحله‌ای در هر طرح پرداخت خواهد شد. امیدوارم این گرنت در شرکت‌های دانش بنیان فقط برای بخش تحقیق و توسعه هزینه و استفاده شود.