Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

فرصت‌های مطالعاتی یکی از ارکان ارتباط درونی زیست‌بوم‌ها و کنشگران نوآور است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: فرصت مطالعاتی یکی دیگر از ارکانی است که می‌تواند به ارتباط درونی زیست‌بوم‌ فناوری، کنشگران نوآور و پژوهشگرانی که در زیست‌بوم حضور دارند، کمک کند.

تالار گفت‌وگو " فرصت‌ مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت" با حضور دکتر رضا قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان و دکتر بهرامی، معاون پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر رضا قنبری در ابتدای این نشست اظهار کرد: فرصت مطالعاتی یکی دیگر از ارکانی است که می‌تواند به ارتباط درونی زیست‌بوم‌ فناوری، کنشگران نوآور و پژوهشگرانی که در زیست‌بوم حضور دارند، کمک کند تا انشالله بتوان بین اعضا ارتباط بیشتری برقرار کرد و سرعت انتقال دانش و رسیدن آن‌ها را به مرحله تجاری سازی بالا برد. 

رئیس پارک علم و فناوری خراسان درخصوص شرکت‌هایی که R&D ندارند خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها باید ارتباط موثری با دانشگاه، که مکانیزم‌های تولید علم را بهتر می‌داند و امکانات آزمایشگاهی مناسب دارد، داشته باشند و در سایر موارد، استفاده از فرصت مطالعاتی و گرنت تحقیق و توسعه می‌تواند به فضاهایی که برای پیشبرد شرکت لازم است، کمک کند.  

دکتر قنبری درخصوص فرصت‌های مطالعاتی بیرون از دانشگاه فردوسی تشریح کرد: اگر فرصت‌های مطالعاتی مربوط به شرکت‌هایی بیرون از دانشگاه فردوسی باشند، براساس اصولی که وجود دارد، عضو هیئت علمی می‌تواند در آن حیطه به فعالیت مشغول شود.. 

وی درخصوص استخدام نیروی انسانی در این حوزه تصریح کرد: پارک علم و فناوری و دانشگاه فردوسی اگر بخواهند نیروی انسانی استخدام کنند، درحال حاضر می‌توانند با طرح شهاب (شورای هدایت استعدادهای برتر دانشگاه) در ارتباط باشند که به عقیده من استفاده از شیوه دانش‌بنیان برای یافتن افرادی که به لحاظ تحصیلات و موارد دیگر متناسب با شغل هستند بسیار موثر است. از آن‌جایی که در بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصیت نیروی انسانی بیشتر اهمیت پیدا کرده است و در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین نیازهای شبکه نوآوری و فناوری، نیروی انسانی است، تلاش برای آشنایی این نیرو با صنعت، سرعت به وجود آمدن، انتقال و تجاری سازی ایده را بالاتر خواهد برد.

مهارت  و دانش در حوزه صنعت نباید با یک‌دیگر مقایسه شوند

در ادامه این نشست معاون پژوهشی دانشگاه فردوسی نیز درخصوص فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت عنوان کرد: فرصت مطلعاتی در صنعت با دیگر فرصت‌های مطالعاتی متفاوت است، در این حوزه صرفا فرد در صنعت حضور پیدا کرده و حقوق دریافت می‌کند.

دکتر بهرامی ادامه داد: فرصت مطالعاتی در صنعت به دو شکل مطرح می‌شود، شکل اول آن سفر قطعی به خارج از کشور است، به این صورت که افرادی که درخواست تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی را دارند، باید به خارج سفر کنند. و نیز می‌توانند از بین فرصت مطالعاتی داخل یا خارج دست به انتخاب بزنند، البته که ما ترجیح می‌دهیم که افراد در صنایع بزرگ و خارج از دانشگاه به فعالیت مشغول شوند و تجربه‌ای جدید برای دانشگاه به‌دست آورند.

وی اضافه کرد: در اینجا باید اشاره کنم که در دانشگاه مواردی وجود دارد که نه دانشگاهیان و نه فعالین حوزه صنعت کاربرد آن را نمیدانند و من با گوشت و استخوان خود درک کرده‌ام که دانشگاه و دانشگاهیان مواردی نهفته دارند که از آن‌ها به درستی در این حوزه استفاده نمی‌شود. البته در حوزه تعامل دانشگاهیان و صنعت‌گران، مشکلی وجود دارد تحت این عنوان که صنعت‌گران ما مهارت را با دانش اشتباه می‌گیرند، به این شکل که افراد مهارت دار در صنعت تصور می‌کنند از دانش لازم و کافی نیز برخوردارند، درحالی که این‌طور نیست؛ در نهایت نباید مهارت و دانش با هم مقایسه و یا حتی به جای هم استفاده شوند.