Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

منطقه نوآوری مشهد چگونه حاصل شد؟

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


رییس پارک علم و فناوری خراسان، رییس شواری شهر مشهد، معاون شهردار مشهد و رییس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی درخصوص جزییات ایجاد منطقه نوآوری مشهد به گفت‌وگو نشستند.

تالار گفت‌وگو "منطقه نوآوری مشهد" با حضور دکتر رضا قنبری، رییس پارک علم و فناوری خراسان، دکتر محمدرضا حیدری، رییس شورای شهر مشهد، دکتر آیدا مهربان، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد و دکتر پوررضا، رییس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

دکتر رضا قنبری در ابتدی این نشست اظهار کرد: وقتی در مورد نوآوری و فناوری صحبت می‌کنیم، ادبیاتی که به کار می‌بریم بیشتر درخصوص رشد اکوسیستم شرکت‌های دانش بنیان، فناور و خلاق است. این غیر از این نیست که تمام شرکت‌ها، دانشگاه و متولیان شهری در کنار یکدیگر به یک نقطه مشترک نگاه کنند. منطقه نوآوری مشهد اتفاق بسیار ویژه‌ای است. از یک سو دانشگاه فردوسی، شهرداری و شواری شهر مشهد و از سوی دیگر شرکت‌های دانش بنیان و فناور و پارک علم و فناوری خراسان قرار است ایفای نقش کنند.

دکتر محمدرضا حیدری با اشاره به توضیحاتی درخصوص منطقه نوآوری مشهد خاطرنشان کرد: رویکرد مجموعه مدیریت شهری و شورای پنجم این است که جدای از این به اداره یک شهر زنده و پویا فکر کنیم، در فضای حال باقی نمانیم و فضاهای توسعه‌گرانه‌ای که معطوف به آینده است نیز مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: نگاهی که مدیریت شهری مشهد به این موضوع داشت معطوف به چند مسئله بود. ظرفیت‌ها و نیروهای خلاق و نوآوری زیادی در مشهد داریم. مشهد با محوریت دانشگاه فردوسی مشهد و سایر دانشگاه‌ها یکی از قطب‌های علمی کشور محسوب می‌شود.

رییس شورای شهر مشهد گفت: اگر این زیرساخت‌ها نباشد، این پژوهشگران و نوآوران شکوفا نخواهند شد و یا قصد مهاجرت پیدا خواهند کرد. اگر خیلی خوش‌بینانه به این موضوع نگاه کنیم شاید به پایتخت مهاجرت کنند. برای این سرمایه بزرگ باید ظرفیت قابل توجهی پیش‌بینی کرد. ایده این که یک کارخانه نوآوری در نزدیک‌ترین فضا به دانشگاه فردوسی مشهد داشته باشیم، در شهرداری و شورای شهر مشهد به آن توجه شد.

حیدری تصریح کرد: در شرایط اقتصادی موجود حدود 100 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شد. زمینی که به این پروژه اختصاص یافت، ارزش قیمت‌گذاری بالایی دارد. در حالی که کاربری‌های زیادی برای آن مکان پیش‌بینی شده بود، اما هوشمندانه‌ بهترین کابری برای آن مکان رقم زده شد.

وی گفت: پارک‌های علم و فناوری کارنامه و ابتکار خوبی دارند. در بخش سخت‌افزاری پارک‌های علم و فناوری ابتکار خیلی خوبی داشته‌اند. موضوع نوآوری و استارتاپ‌ها بیشتر به بحث نرم‌افزاری مربوط می‌شود و فاصله مکانی اهمیت بالایی پیدا می‌کند. تمام مراکز نوآوری در دنیا به قطب دانشگاه و علم شهر پیوستگی دارند. انشاالله ظرف روزهای آینده کارخانه نوآوری مشهد افتتاح خواهد شد.

در ادامه آیدا مهربان درخصوص جزییات منطقه نوآوری عنوان کرد: با حمایت شهرداری و شواری شهر مشهد، مرکز نوآوری در شهرداری مشهد تاسیس شد و با کارخانه نوآوری بزرگ‌تر شد. کارخانه نوآوری در حال حاضر در تجهیز مراحل نهایی قرار دارد و در اواسط دی ماه سال جاری افتتاح خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: کارخانه نوآوری حدود 10 هزار متر مربع فضای فیزیکی دارد. همچنین امکاناتی برای حمایت و خدمات رسانی استفاده‌کنندگان از کارخانه مانند کافی‌شاپ، رستوران، سالن‌های نمایش و کلاس‌های آموزشی نیز تدارک دیده شده است.

وی اضافه کرد: 23 غرفه به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص پیدا خواهد کرد. 585 متر فضای کار اشتراکی است که استارتاپ‌ها در آن فضا می‌توانند فعالیت کنند. نکته‌ای که در کارخانه نوآوری حائز اهمیت است این است که می‌خواهیم این فضا برای تمام مردم قابل استفاده باشد. یعنی هرکسی که احساس می‌کند ایده‌ای دارد و می‌تواند ایده خود را پیاده کند، می‌تواند از این فضا استفاده نماید.

مهربان افزود: محوطه پارک کارخانه نوآوری که تقریبا 2.7 هکتار مساحت دارد، چتر وای‌فای در آن قرار خواهد گرفت تا تمام افراد بتوانند از ظرفیت اینترنت این کارخانه بهره‌مند شوند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد درخصوص رابطه منطقه نوآوری مشهد با دانشگاه فردوسی اظهار کرد: تقریبا 8 دقیقه به صورت پیاده‌روی با یکدیگر فاصله دارند. امکانات آزمایشگاهی در کارخانه استقرار دارد اما پژوهشگران می‌توانند از امکانات دانشگاه فردوسی نیز استفاده نمایند.

در ادامه دکتر حمیدرضا پوررضا، رییس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد درخصوص نقش دانشگاه در منطقه نوآوری مشهد گفت: پارک علم و فناوری خراسان به عنوان بازوی فناوری استان ارتباط نزدیکی با دانشگاه فردوسی و سایر دانشگاه‌ها دارد. یک چنین همدلی باعث شده که به این محصول و هدف دست یابیم.

 

وی ادامه داد: بررسی کارخانه نوآوری براساس بررسی بیش از 200 ناحیه فناوری در دنیا صورت گرفته است. مطالعاتی روی زیرساخت‌ها و ضروریات شکل‌گیری نواحی فناوری در سراسر دنیا شکل گرفت. ویژگی مشترکی که بخش اعظمی از نواحی فناوری دنیا دارند، مرکزیت این نواحی فناوری عمدتا با یک دانشگاه است.

رییس دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: این مهم در قالب یک کار مشترک میان پارک علم و فناوری خراسان، شهرداری و شورای شهر مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد شکل گرفت. این که همزمان اتفاقات خوبی از سوی شهرداری، شورای شهر مشهد، پارک علم و فناوری و دانشگاه فردوسی رقم خورده، مرا امیدوار می‌کند تا به زودی شاهد یک ناحیه فناوری شاداب در کلان شهر مشهد باشیم.

پوررضا ادامه داد: شرکت‌هایی که در کارخانه نوآوری مستقر شوند می‌توانند از زیرساخت‌های رفاهی، آزمایشگاهی و آموزشی استفاده نمایند. از سوی دیگر دانشگاه برای این که بتواند ناحیه فناوری را بیشتر تقویت کند، در دو سطح پایین‌تر از ناحیه فناوری نیز اقدامات دیگری انجام داده است.