Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

پروژه برتر تحقیقاتی وزارت نیرو معرفی شد

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


پروژه (ساخت آنالايزر پايش مداوم اكسيژن در دود مبتني بر سنسور زيركونيوم اكسيد در بويلرهاي نيروگاه حرارتي سهند بناب) شرکت مبین پویش صنعت از شرکت های فعال پردیس فناوری جامع، به عنوان پروژه برتر تحقیقاتی در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو برگزیده شد.

جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو، با مشارکت وزارت نیرو، پژوهشگاه نیرو، شرکت‌های مادر تخصصی صنعت آب و برق و شرکت‌های تابعه، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعال در حوزه آب، برق و انرژی آغاز به‌کار کرد.این جشنواره که با حضور وزیر نیرو آغاز به‌کار کرده است، رویدادی برای اشتراک‌گذاری دانش‌های نوین کسب شده در حوزه صنعت برق و انرژی، روش‌ها و مفاهیم نوآورانه به دست آمده توسط پژوهشگران و نهادهای مرتبط و توسعه فناوری‌های حوزه‌های آب و برق محسوب می‌شود.

در مراسم آغاز به‌کار این جشنواره پروژه‌های برتر و شرکت‌های پژوهشی با حضور وزیر نیرو معرفی و از آنها تقدیر شد.از پارک علم و فناوری خراسان شرکت مبین پویش صنعت با پروژه ساخت آنالایزر اکسیژن  مفتخر به دریافت عنوان پروژه برتر شد.

.برای احتراق بهینه در داخل بویلرهای نیروگاه‌های حرارتی، میزان ترکیب مناسب سوخت و هوا اهمیت زیادی در کاهش اتلاف انرژی و افزایش راندمان تولید انرژی دارد. با توجه به اینکه در فرآیند احتراق، همه اکسیژن موجود در هوا با سوخت ترکیب نمی‌شود، لذا مقداری اکسیژن اضافی جهت احتراق کامل نیاز است. میزان هوای اضافی اشاره شده را دستگاه آنالایزر اکسیژن تشخیص داده و به سیستم کنترل ارسال می‌کند و سیستم کنترل نیز بر مبنای تشخیص آن، میزان هوا را تغییر می‌دهد تا راندمان به بهینه ترین حالت و میزان آلاینده ها به کمترین مقدار برسد.

 آنالایزرهای اکسیژن ساخته شده از فناوری اکسید زیرکونیوم برای اندازه‏‌گیری میزان اکسیژن در جریان گاز استفاده می‏‌کند. از مهمترین مزایای این فناوری، طول عمر بالای آن و قابلیت استفاده در شرایط سخت (همچون بویلرها و کوره‌ها) است. همچنین به دلیل طراحی خاص این آنالایزرها برای بویلرهای دارای سوخت مایع (مازوت و گازوییل)، در شرایط مذکور بدون گرفتگی و بدون نیاز به تمیزکاری به خوبی عملکرد خود را انجام می دهد.