Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

اولین رویداد محفل نوآوری رضوی در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


اولین رویداد محفل نوآوری رضوی با هدف شناسایی محصولات و خدمات نوآورانه و جذب استارتاپ ها، شرکت های خلاق و دانش بنیان در جهت رفاه و تکریم زائرین امام رضا (ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان به نقل از مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات، در این رویداد از میان نزدیک به 70 طرح مرتبط با رفاه زائرین، 12 طرح منتخب برای ارائه پیشنهاد حضوری دعوت شده بودند که پس از انجام داوری، طرح های قابلیت اجرا در حرم مطهر رضوی به اجرای پایلوت دعوت خواهند شد.

محمدمهدی برادران،مدیر عالی حرم مطهر رضوی: تلاش خواهیم کرد حرم مطهر امام رئوف(ع) در راستای حرکت در مسیر علم‌گرایی و حمایت از نوآوری، پیشگام باشد و نه تنها در مشهد و ایران بلکه در کل جهان، به نام یک مرکز نوآوری و حامی فعالیت‌های نوآورانه دانش‌بنیان شناخته شود. دو بستر برای مشارکت فناوران در این زمینه وجود دارد؛ یک بستر، دعوت از نخبگان علمی است که توسط مرکز نوآوری مدیریت عالی حرم مطهر انجام می‌شود تا از ظرفیت‌های علمی این عزیزان برای یافتن راهکارهای علمی شبکه مسائل موجود استفاده کنیم. اما بستر دیگر که فرصت مشارکت همگانی در آن وجود دارد، امکان ثبت نام در سامانه خادمیاری و انتخاب «کشیک‌های نوآوری» است که فناوران و صاحبان علم می‌توانند از این طریق فرصت حضور در حرم مطهر و شرکت در حلقه‌های علم و فناوری را داشته باشند. در این زمینه با پیش بینی ۴۰ حوزه متفاوت برای نوآوری، ۸ سبد موضوعی در قالب ۸ کشیک نوآوری طراحی شده است.

روح‌الله رحمانی، مشاور نوآوری حرم مطهر رضوی در این محفل علمی با بیان اینکه  شرکت‌های دانش بنیان حاضر در این رویداد علمی هدف‌شان ارائه طرح نوآورانه برای تسهیل امر زیارت و ارائه خدمات فرهنگی، مذهبی، رفاهی، بهداشتی و... به زائران حضرت رضا(ع) با بهره‌گیری از علم و تکنولوژی است، افزود: ۱۲ شرکت دانش بنیان امروز در این محفل علمی به معرفی طرح نوآورانه خود پرداختند.

مشاور نوآوری حرم مطهر رضوی ادامه داد: تفاوت بارز این رویداد علمی با سایر رویدادها این است که رقابتی نیست بلکه هدف از تشکیل این رویداد ارائه طرح از سوی شرکت‌های دانش بنیان با نیت حل مشکلات زائران و به منظور عرض ارادت به بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) است تا انشاءالله به صورت همدل با بهره‌گیری از نوآوری، در راستای رفع مشکلات حرم مطهر رضوی تلاش کنیم.

علی جاهدی، مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان نیز درباره جذب و اجرای این طرح‌ها گفت: آستان قدس رضوی پس از بررسی با طرح‌های منتخبی که ظرفیت‌ اجراشدن در حرم دارند، ابتدا قرارداد آزمایشی و بعد از آن، قرارداد اصلی می بندد و در محدوده حرم استفاده می‌کند.

این رویداد توسط آستان قدس رضوی و با مشارکت مرکز نوآوری حرم مطهر رضوی، پارک علم و فناوری خراسان، انجمن شرکت های دانش بنیان، انجمن شتابدهنده خراسان رضوی، خادمین نوآوری رضوی و دانشگاه امام رضا(ع) برگزار گردید.