Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مدیرعامل شرکت کارن‌افزار:
تحریم‌ها، استقبال از تولیدات داخلی را افزایش داده است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مدیرعامل شرکت کارن‌افزار گفت: تحریم‌های همیشه دردساز در تولید محصولات شرکت ما اثری نداشته است و باید گفت که تحریم‌ها، استقبال از تولیدات داخلی را افزایش داده است.

مهندس سلیمانی در گفت‌وگو با روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان با بیان اینکه "در نمایشگاه استانی هفته پژوهش امسال موفق به کسب رتبه سوم در بخش شرکت فنارو برتر شدیم"، درخصوص زمینه فعالیت‌های شرکت کارن‌افزار اظهار کرد: شرکت کارن‌افزار در زمینه تولید کانکتورهای الکترونیکی و سوکت مشغول فعالیت است؛ کانکتورها برای ارتباط بین دو جریان برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حجم زیادی از نیازهای جامعه با کانکتور در ارتباط است.

وی افزود: هر جایی که وسیله‌ الکتریکی و جریان برق وجود داشته باشد کانکتور قابل استفاده است برای مثال این وسیه در تلفن، خودرو، هواپیما و موارد بسیاری دیگر لازم بوده و استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت کارن‌افزار در خصوص نوآوری تولید محصولات خود خاطرنشان کرد: در شرکت کارن‌افزار کانکتورهایی تولید شده‌اند تحت فشار بالا جریان زیادی را می‌توانند تحمل کنند، موارد بعدی تولید کانکتورهای جوش شیشه و کانکتورهایی است برای نصب در عمق و فشار بالا طراحی شده‌اند. 

سلیمانی گفت: تحریم‌هایی که همیشه دردسرساز بوده‌اند، در کار و تولید ما دخیل نبوده است، چرا که تحریم‌ها استقبال از تولیدات داخلی را افزایش داده است. البته ما در این حوزه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده‌ایم که یکی از آن‌ها نقدینگی است، با توجه به مشکلات اقتصادی کشور ما نمی‌توانیم کمبود نقدینگی‌‌مان را جبران کنیم.

وی درخصوص مشکلات موجود ادامه داد: ارائه ضمانت‌نامه‌ها از مشکلات بعدی ماست، چرا که ارائه ضمانت‌نامه‌های بانکی در قالب سند با دردسر روبه‌رو است. از دیگر مشکلات در این حوزه باید به عدم پرداخت به موقع هزینه‌ها اشاره کرد، به این شکل که زمان سفارش کار ما تنها 20 درصد از مبلغ را دریافت می‌کنیم اما باید در انتها تمام کار را تحویل داده و بعد از آن باقی پول را دریافت کنیم.

مدیرعامل شرکت کارن‌افزار اضافه کرد: لازم به ذکر است که در اکثر مواقع پرداخت هزینه به طول می‌انجامد و دیرتر از زمان موعد پرداخت می‌شود، پس همین فاصله‌ای که از تحویل کار تا پرداخت مبلغ به وجود می‌آید ما را دچار مشکل می‌کند و باعث می‌شود که نتوانیم پروژه‌ها را پیش ببریم، در همین راستا در اکثر مواقع پروژه‌ها با تاخیر مواجه می‌شوند، از سود می‌افتند و باعث ضرر ما می‌شوند.

سلیمانی در خصوص اشتغال‌زایی شرکت کارن‌افزار تشریح کرد: شرکت کارن‌افزار به طور رسمی کار خود را از سال 95 تنها با سه نفر آغاز کرد اما در حال حاضر حدود 24 نفر به صورت مستقیم در پروژه‌ها مشغول هستند و حدود دو برابر این میزان به صورت غیرمستقیم با ما همکاری دارند.

وی در مورد تولید انبوه محصولات این شرکت تصریح کرد: کانکتور به این دلیل که در زمینه‌های مختلف مصرف دارد، از تنوع بالایی نیز برخوردار است، این تنوع باعث می‌شود که به غیر از محصولات خودرویی در موارد دیگر تیراژ بالایی نداشته باشیم. برای مثال بالاترین تیراژها پنج یا 10 هزار بوده است و در این مورد نمی‌توان گفت که به تولید انبوه رسیده‌ایم چرا که شرکت ما نسبت به زمینه مصرف و خواسته مشتری محصول تولید می‌کند.

مدیرعامل شرکت کارن‌افزار بیان کرد: در حال حاضر محصولات صادراتی نداریم اما در این فکر هستیم که در سال‌های آینده با فراهم شدن ساختارهای مورد نظرمان بتوانیم در زمینه صادرات نیز اقداماتی را به انجام برسانیم؛ ساختارهای مدنظر اینگونه است که در حال حاضر زمینی خریداری کرده‌ایم تا تمام مجتمع در یک مکان مستقر شود چون تا امروز در سه جای مختلف برای تولید محصول ساکن بوده‌ایم.

سلیمانی اضافه کرد: بحث بعدی راه‌اندازی یک R&D قوی است تا نیازها و فناوری‌های جدید را شناسایی کند و در همان جهت ما بتوانیم محصولات جدید نیاز بازار را تولید کنیم. ساختارمان باید به گونه‌ای چیده شود که همیشه پویا باشد، در حال حاضر نیز در حال تنظیم ساختارها هستیم و بحث R&D نیز در این شرکت در حال راه‌اندازی است و اگر بتوانیم مشکلات مالی و نقدینگی را رفع کنیم، می‌توانیم تا دو سال آینده بحث صادرات که در مورد آن نیز توضیح داده‌ام را به اجرا بگذاریم.

 

وی ادامه داد: در بحث صادرات باید بازارهای دنیا و رقبا را شناخت و با موارد بین‌المللی آشنا بود، در همین راستا باید کیفیت به اندازه‌ای افزایش پیدا کند تا محصول بتواند با رقبای خارجی خود در بازارهای بین‌المللی نیز رقابت کند، پس ما نمی‌توانیم بدون شناخت وارد بازارهای بین‌المللی شویم و زمانی پیروز این رقابت خواهیم بود که کیفیت محصولاتمان به حد بالایی رسیده و قیمت مناسبی نیز داشته باشد.