Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

۹ طرح دانش‌بنیان با حضور معاون رییس جمهوری در مشهد رونمایی شدند

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


۹ طرح مربوط به شرکت های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری خراسان عصر سه‌شنبه در ادامه برنامه‌های سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به مشهد طی مراسمی در محل پارک علم و فناوری خراسان در این شهر رونمایی شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان، به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ سورنا ستاری در این مراسم "دستگاه ضدعفونی سطوح و محیط بخار آب اکسیژنه پلاسمایی، پمپ فشار قوی سامانه آب شیرین‌کن و توربین بادی ۲۵۰ کیلووات شرکت پیشرفته هوا خورشید" را رونمایی کرد.

همچنین "مجتمع کارگاهی شهید ستاری یک، آزمایشگاه پمپ آب کاوش صنعت توس، بزرگترین مرکز صنعتی لیرز کشور با نام مرکز لیزر آلما، مرکز فناوریهای نوین شرکت طاها قالب توس در پارک علم و فناوری خراسان و نیز مرکز نوآوری جواهرات و گوهرسنگها در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای مشهد" با حضور معاون رییس جمهوری بطور رسمی به بهره‌برداری رسیدند. 

آغاز عملیات اجرایی پردیس مشترک دانشگاه فردوسی و پارک علم و فناوری نیز در ادامه این برنامه در قالب ارتباط ویدیوکنفرانس با محل اجرای آن، کلنگ‌زنی شد.

پردیس علم و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در زمینی به مساحت پنج هکتار برای استقرار شرکتهای فناور و دانش بنیان مشترک پارک و دانشگاه طی پنج سال راه اندازی و سه هزار دانش آموخته تحصیلات تکمیلی در این پردیس مستقر خواهند شد.

آزمایشگاه هوشمندسازی دیسپاچینگ که با مشارکت پارک علم و فناوری خراسان برای توسعه فناوری هوشمندسازی در صنایع مرتبط با شبکه‌های بزرگ از جمله آب، برق و حمل و نقل توسط دکتر ستاری مورد بهره‌برداری قرار گرفت، مجری آزمایشهای تخصصی هوشمندسازی شبکه آبرسانی مشهد برای نخستین بار در کشور است.

همچنین "پمپ فشار قوی آب شیرین‌کن ماشینهای دوار" در قالب یک طرح ملی کلان برای نخستین بار در ایران طراحی و ساخته شده است.

"مجتمع کارگاهی شهید ستاری یک" نیز که امروز در مشهد به بهره‌برداری رسید در گستره سه هزار مترمربع ظرف مدت یک سال برای استقرار شرکتهای فناور و دانش بنیان بنا شده است. شرکتهای فعال در حوزه‌های تجهیزات پزشکی، انرژی و آی.سی.تی در این مجتمع مستقر شده‌اند.

فعالیت "مجتمع کارگاهی شهید ستاری یک" ظرفیت استقرار برای شرکتهای کوچک را در فضای کارگاهی پارک علم و فناوری خراسان به میزان دو برابر قبل افزایش داد. 

همچنین فناوری "دستگاه ضدعفونی سطوح و محیط بخار آب اکسیژنه پلاسمایی" که امروز با تلاش مهندسان ایرانی در مشهد رونمایی تاکنون در انحصار آمریکا بود. 

این دستگاه پیشرفته با حمایت معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری توسط مهندسان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان داخلی در قالب یک طرح ملی کلان ملی ساخته شده است. 

"دستگاه ضدعفونی سطوح و محیط بخار آب اکسیژنه پلاسمایی" کاربردی خاص و حساس در پاکسازی تجهیزات پزشکی اماکن بسیار ویژه برای مقابله با بیوتروریسم دارد. 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری صبح امروز ۱۴ بهمن وارد مشهد شد و در برنامه‌ای فشرده علاوه بر حضور در مراسم رونمایی و بهره‌برداری چندین طرح فناورانه پیشرفته، فعالیت شرکتهای دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری خراسان را مورد بازدید قرار دارد.