Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

مسئول مالکیت فکری پارک علم‌ و فناوری موفق به کسب گواهینامه‌های معتبر بین المللی شد

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


مهندس نیکا خواجه‌پور، مسئول مالکیت فکری پارک علم ‌و فناوری خراسان گفت: پارک علم ‌و فناوری خراسان جزو پارک‌هایی است که توانسته در حوزه مالکیت فکری گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی اخذ نماید.

نیکا خواجه‌پور در گفت‌‌وگو‌ با روابط عمومی پارک علم‌ و فناوری خراسان اظهار کرد: کارشناسی ارشد مهندسی صنایع در گرایش مدیریت سیستم، بهره‌وری و کارشناسی مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم‌افزار و درحال حاضر دانشجوی دکترا در رشته کارآفرینی هستم. حوزه فعالیت گسترده‌ای در پارک خراسان داشته‌‌ام و سپس به عنوان کارشناس مالکیت فکری در پارک علم و فناوری خراسان فعالیت خود را ادامه دادم.

وی افزود: دفتر مالکیت فکری پارک خراسان با چشم‌انداز ارتقا خلاقیت، نوآوری و با هدف کارآفرینی و ثروت‌آفرینی همراه با توسعه همه جانبه و پایدار اقتصادی از طریق مدیریت صحیح مالکیت فکری ایجاد شده است. خدمات ما در دو بخش، شامل خدمات دارای ارزش افزوده و مشاوره ارائه می‌گردد.

مسئول مالکیت فکری پارک علم ‌و فناوری خراسان گفت: متاعی که توسط خلاقیت ایجاد می‌شود در صورت فراهم  بودن بسترهای لازم برای انتشار آن، سبب توسعه همه جانبه کشور، افزایش قدرت رقابت و چانه‌زنی در بازارهای بین‌المللی می‌شود. ایجاد انگیزه برای بازیگران اصلی در اکوسیستم نوآوری فقط با مدیریت صحیح مالکیت‌فکری امکان‌پذیر است.

خواجه‌پور ادامه داد: با توجه به افزایش تعداد شرکت‌ها، تغییر در نیاز  شرکت‌ها، بازار و نفوذ فناوری اطلاعات به‌خصوص هوش مصنوعی، تغییرات اساسی در حوزه صنایع ایجاد کرده است. همگام با این تغییرات نیاز است تا دانش مربوط به حوزه مالکیت فکری به‌موازات فناوری‌های روز دنیا ارتقا یابد. اصول و قوانین مالکیت فکری مشخص و در همه دنیا یکسان است. اگرچه اکثر کشورها با توجه به وضعیت اقتصادی، اجتماعی، چشم‌اندازها وقوانین بالادستی می‌توانند قوانین بین‌المللی را در داخل کشور تعدیل نمایند که این امر نیز با هدف توسعه کشورها انجام می‌شود.

خواجه‌پور با بیان اینکه «سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل است»، گفت: در سال ۱۹۶۷ وایپو با امضای توافقنامه‌ای در استکهلم برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تأسیس شد. در حال حاضر، ۱۹۳ کشور جهان عضو این سازمان هستند و معاهدات بین‌المللی زیادی، از جمله پیمان همکاری ثبت اختراع PCT، موافقت نامه لیسبون وپروتکل مادرید را تحت  پوشش خود قرار داده است.

مسئول مالکیت فکری پارک خراسان خاطر نشان کرد: از سال ۸۸ روند ثبت اختراع در ایران تغییر کرد. همچنین با ظهور این تغییرات در بستر فناوری اطلاعات، اداره ثبت مالکیت معنوی همواره در تلاش بود تا با فراهم آوردن بستری قابل اعتماد، کاربرپسند فرآیند ثبت و پیگیری  اختراعات را برای مخترعان تسهیل نماید. این امر روند رو به رشدی در ثبت مالکیت فکری در دنیا به لحاظ کشوری و همچنین افزایش آگاهی افراد نسبت به حوزه مالکیت فکری شده است.

وی با بیان اینکه «سازمان جهانی مالکیت فکری پروژه‌ای تحت عنوان "tisc" را اجرا نموده است»، تاکید کرد: هدف آن توانمندسازی مالکیت فکری در کشورهای دنیا است. براین اساس دوره‌هایی ‌به‌صورت حضوری و آموزش از راه دور به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و عربی ارائه و برگزار می‌‌کند.

 

خواجه پور ادامه داد: بنده در دوره‌های اصلی و ضروری مالکیت فکری شرکت نموده‌ام و طی برگزاری آزمون‌هایی که شامل چهار آزمون پتنت، نحوه نوشتن مستندات اختراع، مدیریت مالکیت فکری و جستجو پیشرفته اختراعات است، امتیاز بالایی کسب نمودم.

وی ادامه داد: سازمان جهانی مالکیت فکری به افراد موفق در این آزمون مدرکی ارائه می‌دهد که نشان‌دهنده توانمندی‌ قابل قبول فرد در حوزه‌های اصلی و ضروری مالکیت فکری است. پارک علم ‌و فناوری خراسان جزو پارک‌هایی است که توانسته در حوزه مالکیت فکری گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی اخذ نماید.

مسئول مالکیت فکری گفت: در سال‌های اخیر اداره ثبت مالکیت فکری ارتباطات پیوسته و موثری با سازمان جهانی مالکیت فکری برقرار نموده و آموزش‌های بروز متولیان مالکیت فکری کشور را در دستور کار خود قرار داده است و نمونه آن امکان شرکت رایگان در این آزمون‌ها و برخورداری از آموزش‌های مفید در حوزه مالکیت فکری است.