Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

فراخوان حل چالش استقرار (محل شرکت) در حوزه شرکت های ICT

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


هم افزایی و مطالبه گری شرکت های دانش بنیان و فناور ICT مشهد برای حل چالش استقرار در کمیسیون ICT انجمن دانش بنیان شروع شد. لذا در این زمینه و برای شناخت ابعاد وضع موجود، اقدام به طراحی پرسشنامه الکترونیک جذب نظرات شرکت‌های حوزه ICT درخصوص چالش استقرار (محل کار) از طریق فراخوان عمومی کرده است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان، به نقل از کمیسیون ICT استان؛ در حالی که مشهد به عنوان یکی از قطب های فناوری اطلاعات، حائز رتبه دوم کشور به لحاظ تعداد شرکت های فناور و دانش بنیان حوزه ICT است و یکی از بیشترین عوامل موثر در کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار این کلان شهر هوشمند در حوزه شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد، تعداد زیادی از فعالان و راهبران این صنف سالانه با مشکلات عدیده حوزه استقرار دست و پنجه نرم می کنند.

به جرأت می توان گفت یکی از بزرگترین چالش ها و عوامل عدم رشد کارآفرینی و توسعه شرکت های دانش بنیان ICT در مشهد، نبود فضاهای استقرار باثبات و بلندمدت و دارای استانداردها و زیرساخت های اولیه در شهر است.

این درحالی است که ساختمان های بسیاری از دستگاه‌های اداری و اجرایی و نهادهای دولتی و مردمی و حتی بخش خصوصی مشهد، خالی از سکنه و بدون استفاده رها شده است.

مهندس سید مهدی حسینی سمنانی، رئیس کمیسیون ICT انجمن دانش بنیان استان، راهکار را در همگرا کردن ظرفیت های حمایتی کشوری و مطالبه گری جمعی همه فعالان این حوزه و تمرکز بر مهمترین نیازهای اشتراکی شرکت ها که یکی از اساسی ترین آنها مسئله تأمین فضای کار و استقرار است، می داند.

وی گفت: خوشبختانه ظرفیت های خوبی در این حوزه وجود دارد که هنوز به صورت خدمت مورد نیاز شرکت ها در نیامده ولی می توان با هم‌صدایی قدم ها و نیت های خیر، متولیان را همسو و به سمت حل مشکل هدایت نمود.

خوشبختانه در این بازه زمانی شاهد شکل گیری ناحیه نوآوری مشهد در حوالی دانشگاه فردوسی هستیم و منابع زیادی در صندوق نوآوری و شکوفایی کشور و صندوق پژوهش و فناوری استان و انواع سرمایه گزاران این حوزه وجود دارد، همچنین با تفاهم پارک علم و فناوری خراسان و شهرداری مشهد و سایر متولیان، تسهیلات استقرار دفاتر شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی سطح شهر مشهد عملیاتی شده است.

وی افزود: حرکت های امیدبخشی مثل احداث کارخانه نوآوری با ظرفیت 19 فضای مستقل برای شتابدهنده ها و شرکت ها و ایجاد پارک فاوا در طبقه چهارم پست مرکزی و ساختمان پست بانک بلوار خیام و همچنین راه اندازی سریع ساختمان تیراژ با همکاری پارک علم و فناوری خراسان و فنی حرفه ای برای یازده شرکت انجام شده و در حقیقت راه را گشوده است، ولی پاسخگوی نیاز صدها شرکت فناور و دانش بنیان نیست.

وی تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی کشور و ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی و سایر نهادهای موثر بر زیست بوم فناوری، همواره دنبال حمایت از فعالیت های مشترک و تعریف خدمت به صورت فراگیر بوده اند و این بخش خصوصی و مدیران شرکت های دانش بنیان هستند که بایستی خدمات مورد نیاز خویش را در زمان مناسبی مطالبه گری کنند و به گوش مسئولین امر برسانند و کمیسیون ICT انجمن دانش بنیان استان در این زمینه و برای شناخت ابعاد وضع موجود اقدام به طراحی پرسشنامه الکترونیک جذب نظرات شرکت‌های حوزه ICT درخصوص چالش استقرار (محل کار) از طریق فراخوان عمومی کرده است.

مدیران شرکت ها می توانند از طریق لینک افکارسنجی جذب نظرات شرکت‌های حوزه ICT درخصوص چالش استقرار با مراجعه به اینجا نظرات خویش ارسال کنند.

مهندس حسینی تاکید کرد: به خاطر عدم تناسب نیاز با خدمت و سختی و زمانبر بودن فرآیند اخذ تسهیلات و از دست رفتن شرایط استقرار در زمان کوتاه، منابع صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در حوزه تسهیلات خرید محل کار و ودیعه رهن محل کار مورد استقبال شرکت های فعال فناوری اطلاعات مشهد نبوده است و این مشکل را می توان با اندکی تغییر تبدیل به خط اعتباری و پیشگام شدن خود متولیان برای خرید فضاهای اشتراکی و تجهیز و سپس واگذاری اجاره به شرط تملیک و ارائه تسهیلات بعد از مشخص شدن فضای استقرار مناسب حل نمود.

وی اضافه نمود: امروز حمایت از جوانان در ایجاد و توسعه شرکت های فناور و دانش بنیان یک فریضه است و ما در کمیسیون ICT با کمک و هم افزایی همه اعضا برآنیم که با شناسایی ظرفیت ها و پیشنهاد ساختمان های مناسب و مطالبه گری از مسئولین و پیگیری مستمر قطعات این جورچین را کنار هم بگذاریم و فضای کسب و کارهایمان را بهبود بخشیم.

با هم برای اهداف مشترک ...