Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهشی و فناوری:
هدف پارک نفت ارتباط با مجموعه‌های دانش‌بنیان به‌ویژه پارک‌های علم و فناوری است

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهشی و فناوری در حاشیه بازدید از گروه انرژی پارک علم و فناوری خراسان گفت: پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت و گاز بستری برای بخش‌های فناور و تجاری کشور است که هدف آن ارتباط با مجموعه‌های دانش‌بنیان به‌ویژه پارک‌های علم و فناوری و حمایت از شرکت‌های استارتاپی است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان؛ امروز ۱۲ اسفند ماه سعید محمدزاده و هئیت همراه وی از شرکت‌های برنا صنعت توس، کاوش صنعت توس، بهپویان امین منتظر، طاها قالب توس، پرتو‌صنعت پاژ، همچنین از شرکت خدمات نیروگاهی آهار شرق، شرکت ماشین‌های دوار خاور و نمایشگاهی که در این خصوص در پارک خراسان برگزار شد، بازدید به عمل آوردند.

سعید محمدزاده در حاشیه بازدید از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان حوزه انرژی پارک علم و فناوری خراسان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هدف ما از این قراردادها و ارتباطات‌های پژوهشی این است که دانشگاه‌‌ها را در کنار صنعت قرار دهیم و این اتفاق به‌صورت مدوام ادامه داشته باشد.

وی افزود: از جمله برنامه‌های وزارت نفت برای جذب و حمایت حداکثری از حوزه تحقیق و پژوهش در کشور ایجاد و ابلاغ رسمی پژوهانه برای اعضا هیات علمی دانشگاه‌ها و ارائه فرصت مطالعاتی برای اساتید در وزارت نفت است. همچنین برای تحقق آن، درهای پژوهشکده نفت بر روی پژوهشگران باز است. بر همین اساس از جامعه دانشگاهیان و پژوهشگران می‌خواهیم که به درخواست وزارت نفت برای این ارتباط علمی پاسخ مثبت دهند.

معاون مهندسی، پژوهش وفناوری وزیر نفت گفت: پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت و گاز بستری برای بخش‌های فناور و تجاری کشور است که هدف آن ارتباط با مجموعه‌های دانش‌بنیان به‌ویژه پارک‌های علم و فناوری و حمایت از شرکت‌های استارتاپی است.

محمدزاده با بیان اینکه «صندوق پژوهش و نوآوری در حوزه نفت با اخذ مجوز لازم فعالیت خود را آغاز نموده است»، ادامه داد: این صندوق به منظور حمایت از افراد دارای ایده و محصول نو در حوزه صنعت نفت و گاز ایجاد شده است که مکانیزم تضمین خرید محصول برای فعالان این حوزه را نیز در اولویت کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: مطابق بخشنامه‌های داخلی وزارتخانه باید تولید کالا در داخل کشور صورت گیرد و خرید آن از خارج کشور ممنوع شود. همچنین صنعت نفت موظف است که به بخش حمایت از تولید داخل دیدگاهی حداکثری داشته باشد.شایان ذکر است که مجموعه این وزارتخانه در خصوص حمایت از فناوری داخلی، زنجیره‌ای ارتباطی با مراکز پژوهشی ایجاد کرده است که سبب ایجاد همکاری ۴۲ پروژه مشترک پژوهشی و مطالعاتی در حوزه های بالا دستی، پایین دستی و صنایع وابسته به نفت شده است.

معاون مهندسی، پژوهش وفناوری وزیر نفت عنوان کرد: در پی به‌روزرسانی سند و نظامنامه پژوهش و فناوری نفت، شرکت‌ها موظف هستند در پروژه‌‌های مختلف مرتبط با نفت حتما پیوست فناوری داشته باشند. امید داریم این نظام‌نامه در کشور بیش از این توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پارک‌های علم ‌و فناوری سراسر کشور باید با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند تا بتوانند قدرت خود را در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه نفت و گاز افزایش دهند. همچنین باید به ایجاد شبکه‌سازی و هماهنگی بیشتر شرکت‌ها با یکدیگر توجه ویژه‌ای شود.

در ادامه این بازدید «دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم ‌و فناوری خراسان به مزایای عقد قراردادها در حوزه فناوری و اقدامات پارک خراسان در حوزه صنعت نفت و گاز در سطح ملی اشاره کرد.

وی درخصوص فعالیت شرکت‌های گروه و مرکز رشد تخصصی فناوری انرژی، تجهیزات پیشرفته در این حوزه، هوشمندسازی فرآیندهای صنعتی و قابلیت برخی از شرکت‌های پارک توضیحاتی ارائه داد.