Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

ارزیاب برتر سال ۹۹ پارک علم و فناوری خراسان:
دفتر مالکیت فکری یکی از درگاه‌های اصلی معرفی پارک محسوب می‌شود

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


کارشناس پردیس فناوری جامع پارک علم ‌و فناوری خراسان و ارزیاب برتر سال ۹۹ گفت: به واسطه مسئولیت دفتر مالکیت فکری، سالانه تعداد زیادی از نخبگان به پارک مراجعه می‌کنند و به این بهانه، با پارک و حمایت‌های آن آشنا می شوند.

ایمان شریعت در گفت‌‌وگو با روابط عمومی پارک علم‌ و فناوری خراسان اظهار کرد: سال۹۷ به عنوان کارشناس پذیرش، نظارت و ارزیابی و همچنین مشاوره برای توسعه کسب و کار متقاضایان در پردیس فناوری جامع پارک علم‌ و فناوری خراسان مشغول فعالیت شدم. دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، گرایش ساخت و تولید از دانشگاه تربیت مدرس هستم.

وی افزود: در ابتدای ورود به پارک در جلسات توجیهی که در این خصوص برگزار می‌شد، شرکت نمودم و بعد از گذراندن این کلاس‌ها اولین اختراع به بنده ارجاع داده شد، به گونه‌ای که اکنون اختراعات بین‌المللی جهت داوری برای من ارسال می‌شود، این باعث افتخار است که توانستم به جایگاهی برسم که به عنوان ارزیاب برتر پارک علم و فناوری خراسان برگزیده شوم.

شریعت درخصوص نحوه‌ ارزیابی بیان کرد: به‌طور کلی اگر یک ایده شرایط چهارگانه جدید بودن، گام ابتکاری، کاربرد صنعتی و افشا کامل را داشته باشد در سازمان مالکیت فکری ایران قابل ثبت است.

وی ادامه داد: مسئولیت بررسی و ارزیابی اختراع بر عهده داور است که با مطالعه چندباره مدارک متقاضی، انجام جستجوی‌های گسترده در بانک‌های اطلاعاتی ایران و دنیا می‌تواند اختراع را تایید، اصلاح یا رد کند.

از آنجایی که ثبت اختراع به عنوان یک سند حقوقی یا حق انحصاری محسوب می‌شود، بررسی تخصصی، همه جانبه و صادقانه اهمیت پیدا می‌کند و کار داوری را دشوار می‌سازد.

وی اضافه کرد: تعداد مراجعه‌کنندگان به پارک در حوزه فناورانه و نخبگان زیاد است و  همیشه سعی کرده‌ام که برای افرادی که ثبت اختراع کرده‌اند یا آن‌هایی که قصد ثبت دارند، راهنمای خوبی باشم تا بتوانند از حداکثر ظرفیت این حق در پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.

شریعت تاکید کرد: دفتر مالکیت فکری یکی از درگاه‌های اصلی معرفی پارک محسوب می‌شود، زیرا به واسطه مسئولیت خود سبب شده سالانه تعداد زیادی از نخبگان منطقه به پارک مراجعه کنند و به این بهانه با پارک و حمایت‌های آن آشنا شوند.

وی ادامه داد: یک ایده خلاقانه، نقطه شروعی برای راه‌اندازی کسب و کار است که در صورت هدایت و حمایت صحیح می‌تواند به یکی از واحدهای فناور موفق پارک تبدیل شود. لذا اگر سازوکاری سیستماتیک تعبیه شود که این مخترعان به فکر تولید و تجاری ایده خود بیافتند، فعالیتی بسیار ارزشمند خواهد بود. خوشبختانه این اتفاق تا حد خوبی در پارک خراسان رخ داده است.