Khorasan Science and Technology Park (KSTP)

معاون علمی رئیس جمهور:

زمان: چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷

مکان:

ثبت‌نام در این رویداد

خبر رویداد


معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ پارک علم و فناوری، ده‌ها کارخانه نوآوری در حال ساخت، هفت هزار شرکت دانش بنیان و صدها هزار جوان فعال در این حوزه‌ها در کشور داریم.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان، به نقل از خبرگزاری مهر؛ سورنا ستاری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دو سیما افزود: از نظر تعداد نیروی انسانی دولت‌های چاق و قوانین متناقضی داریم که مشکل ساز است و به زیست بوم جدید احتیاج داریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۰ پارک علم و فناوری داریم، ده‌ها کارخانه نوآوری در حال ساخت در کشور داریم، مراکز نوآوری، مراکز آموزشی، انواع شتابنده‌ها و نزدیک به هفت هزار شرکت دانش بنیان، حدود سه هزار شرکت خلاق و صدها هزار جوان که در این شرکت‌ها فعال هستند و منبع زایش و نوآوری هستند که یک لشکر برای حمله به ساختار سنگی در سیستم دولتی و سیستم سنتی بخش خصوصی است.

ستاری گفت: در زیست بوم کسب و کار کشور یک فرهنگ جدید از طریق شرکت‌هایی که در حال رشد هستند در حال رخ دادن است، چون پایه‌های فکری آن‌ها بر اساس ایده و فناوری است و این هدفی بوده که از روز اول درباره زیست بوم داشتیم؛ این زیست بوم به سرعت در حال رشد است و تعداد شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند و فناوری‌های جدید در داخل کشور ساخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: توسعه یک مفهوم فرهنگی است اگر فرهنگ درست شود در پایین دست آن کارخانه و نرم افزار آن هم درست خواهد شد؛ این یک فرهنگ است که باید جایگزین فرهنگ نفتی شود.

ستاری تصریح کرد: پایه توسعه کشور، نیروی انسانی است و آموزش و پرورش نیروی انسانی با اهمیت است برای اینکه در آینده توسعه را رقم بزند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در تعداد مقالات رتبه پانزدهم دنیا را داریم و در بسیاری از حوزه‌های مهندسی از نظر تعداد مقالات جزو ده کشور اول دنیا هستیم.

وی افزود: در بسیاری از حوزه‌ها از جمله بیوتکنولوژی در منطقه بی نظیر هستیم و در تمام شاخه‌های بیوتک یا زیست فناوری در منطقه پیشرو هستیم؛ ما بیش از ۲۶ داروی بیوتک تولید می‌کنیم که کشور ترکیه حتی یک نمونه از این دارو را ندارد و در حوزه‌های تجهیزات پزشکی بسیار خوب عمل کردیم؛ در سلول‌های بنیادی و هوافضا هم شرایط خوبی داریم؛ استارتاپ‌های بسیار خوبی در ICT داریم، این حوزه‌ها جزو بخش‌های اقتدار کشور است و تعداد شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه زیاد است.

ستاری عنوان کرد: هر کجا تعداد شرکت‌های دانش بنیان بالا باشد مشکلات تحریم را به راحتی حل می‌کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: در حوزه‌های کشاورزی که الان وابستگی زیادی به خارج داریم تعداد شرکت‌های دانش بنیان کمتر است و هر چقدر که تعداد شرکت ها، بزرگی شرکت‌ها و میزان سرمایه گذاری شرکت‌ها برای تکنولوژی بالا باشد در آن حوزه‌ها در برابر تحریم بسیار مقاوم‌تر هستیم.

 

نزدیک به ۳۰۰ هزار نخبه را برگرداندیم


معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: در سالیان گذشته نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر را از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا برگرداندیم و بیشتر این جوانان در استارت آپ ها مشغول فعالیت شدند.

سورنا ستاری در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری افزود: در حال حاضر ده ها صندوق پژوهشی فناوری داریم، ده ها صندوق وی سی یا خطرپذیر در بورس وجود دارد و وامی که هر سال بانک ها به شرکت های دانش بنیان پرداخت می کنند بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: الان فروش شرکت های دانش بنیان بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم دارند که تمام این افراد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند؛ البته اشتغال غیر مستقیم بیشتر از این اعداد است.

ستاری خاطرنشان کرد: موضوع صادرات محصولات دانش بنیان هم یک بحث جدی است که فرهنگ جدیدی را نیاز دارد که در این شرکت ها در حال توسعه است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: آنچه که یک نخبه را نگه می دارد پول نیست و نخبه باید به این نتیجه برسد که می تواند جامعه را تکان دهد و تاثیرگذار باشد.

وی گفت: در سال های گذشته از ۲۰ دانشگاه برتر دنیا حدود ۵۵۰ نفر برگشتند و در ده دانشگاه برتر آمریکا بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ دانشجو داریم.

ستاری افزود: بیشتر این افراد در استارت آپ ها مشغول و حدود ۲۵ درصد این افراد هم جزو هیئت علمی دانشگاه ها می شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: در حوزه بیوتک شرکت هایی داریم که حقوق های بسیار بالایی را به این نخبگان می دهند چون ایده های این افراد را می خواهند و این تفاوتی است که موجب می شود بتوانیم در این اکوسیستم جذب داشته باشیم.